|
کدخبر: 163306

بلایی که دولت بر سر تخم مرغ نازل کرد!

اصغری گفت: فراوانی کالا و کاهش قیمت درب مرغداری بیانگر آن است که مشکلی در تولید تخم مرغ نداریم.

هدایت اله اصغری مدیر عامل اسبق اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به اینکه مشکلی در تولید تخم مرغ نداریم، اظهار کرد: کاهش قیمت تخم مرغ درب مرغداری و سطح بازار بیانگر فراوانی کالاست.

او با انتقاد از روش‌های مدیریتی کالا از درب مرغداری تا بازار افزود: دولت نباید تامین کننده بازار باشد، بلکه تامین کننده کالاست.

هدایت-اصغری-تخم-مرغ

اصغری در واکنش به عرضه کل تخم مرغ از سوی دولت گفت: عرضه کل تولید تخم مرغ از سوی دولت سیاست اشتباهی است چرا که ۷۰ تا ۸۰ درصد در شبکه سنتی و غیربزرگ مویرگی باید عرضه شود و دولت نباید این شبکه را حذف کند که متاسفانه در خصوص مرغ هم شبکه بزرگ و کارآمد عرضه مویرگی با مداخلات ناصحیح دولت حذف شده است.

این کارشناس صنعت ادامه داد: با وجود ظرفیت مناسب تولید داخل، وزارت جهاد به عنوان‌متولی امر از بخش بازار غفلت بزرگی دارد که این ناکارآمدی منجر به بروز مشکلاتی از تولید تا بازار شده است که با این وجود دولت مستقیم نباید در بازار دخالت کند و تنها به عنوان مسئول باید نظاره گر باشد و در چارچوبی که تعریف کرده، بخش خصوصی ایفای نقش کند.

او در پایان با بیان اینکه اتخاذ تصمیمات درباره نهاده دامی‌ تاثیر مستقیمی بر سفره خانوار دارد، گفت: با وجود آنکه مرغ و تخم مرغ کالای جایگزین سبد خانوار به شمار می‌رود، از این رو با آزادسازی ارز معلوم نیست نهاده سفره خانوار چه شود؟ هرچند تجربه نشان داده مداخلات ناصحیح زمینه را برای نارضایتی تولیدکننده و مصرف کننده فراهم کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...