|
کدخبر: 152402

وضعیت قیمت مواد شوینده تا پایان سال

رئیس هیات‌مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران اظهار داشت: در همه مناطق عرضه انجام می‌شود چراکه افزایش قیمتی در راه نیست و در مورد مواد اولیه هم مشکلی وجود ندارد. تا به امروز به من هیچ گزارشی مبنی بر اینکه در منطقه‌ای عرضه کم بوده نرسیده است.

اصناف وضعیت قیمت مواد شوینده تا پایان سال

بختیار علم بیگی در مورد اخبار منتشره مبنی بر عرضه قطره‌چکانی مواد شوینده در بازار اظهار کرد: نه تنها تولید و عرضه به طور کامل انجام می‌شود بلکه تولید بیش از مصرف نیز است. در هر منطقه‌ای اگر عرضه کم است، تماس بگیرند تا پیگیری کنیم. ولی تا جایی که من اطلاع دارم در همه مناطق عرضه انجام می‌شود چراکه افزایش قیمتی در راه نیست و در مورد مواد اولیه هم مشکلی وجود ندارد. تا امروز هیچ گزارشی مبنی بر اینکه در منطقه‌ای عرضه کم بوده نرسیده است.

وی با تاکید بر عدم افزایش قیمت مواد شوینده تا پایان سال به تخلفاتی در این مورد اشاره کرد و گفت: از اول آبان به بعد افزایش قیمتی رخ نداده، جوسازی در این مورد شد که برای بار سوم قیمت افزایش پیدا کند که درست نبود و بار‌ها هم بر این تاکید کردیم. خوشبختانه تعزیرات به فروشگاه‌ها مراجعه کرده که بعضی از فروشگاه‌ها با چند درصد حراج برگزار کرده و در مواردی گران‌تر از قیمت مصرف کننده که روی کالا درج شده فروخته‌اند.

وی افزود: قیمت مصرف‌کننده روی کالا درج شده است اگر خریداری با چنین موردی برخورد کرد اولا از آن فروشگاه خرید خود را انجام ندهند و در مرحله بعد موضوع را به ۱۲۴ اطلاع دهند.

رئیس هیات‌مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران در ادامه تصریح کرد: در حوزه مواد شوینده وارداتی انجام نمی‌شود، اما صادرات در این حوزه انجام می‌شود. مدتی صحبت از جلوگیری صادرات به علت کسری بازار داخلی بود که انجمن تعهد کرد؛ هرگز بازار داخلی به مشکل بر نمی‌خورد اگر این اتفاق بیافتد انجمن و وزارت صمت یا دیگر نهاد‌ها جلوی صادرات را می‌گیرند.

علم بیگی خاطرنشان کرد: بیشتر صادرات ما به افغانستان، پاکستان، ارمنستان و به طور کلی حوزه قفقاز، امارات، عراق و سوریه است. حجم صادرات ما به علت مشکل در انتقال پول از طریق سیستم بانکی بسیار ناچیز است. در بیشتر محصولات دست کم تا دو برابر و در بعضی محصولات تا سه برابر امکان تولید داریم، اما در مورد صادرات مشکل اصلی نقل و انتقال پول است.

وی افزود: با توجه به اینکه از طریق بانکی پول منتقل نمی‌شود و بعضی از خریداران در خارج از کشور به صورت نقدی و با دلار یا ریال فروش انجام می‌شود رقم دقیقی از حجم صادرات مواد شوینده وجود ندارد، اما بسیار ناچیز است. شاید حدود ۵ درصد از تولید را در بر بگیرد.

 

منبع: اقتصاد 24

ارسال نظر