|
کدخبر: 148415

تداوم مقابله امریکا با توسعه ایران با تحریم فرمانده جبهه صنعت فولاد کشور

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت امریکا به بهانه اینکه هر صنعتی که در بخش نظامی کاربرد داشته باشد تحریم می‌کنند صنعت فولاد ایران را تحریم کرده اما امریکا با تحریم مدیرعامل فولاد مبارکه به دنبال فلج کردن پیشرفت صنعتی ایران است

معدن تداوم مقابله امریکا با توسعه ایران با تحریم فرمانده جبهه صنعت فولاد کشور

امریکا بعد از چند تحریم صنعت فولاد ایران و شرکت فولاد مبارکه اینبار مدیرعامل این شرکت حمیدرضا عظیمیان را مورد هدف قرار داده است تا دشمنی خود را با پیشرفت‌های صنعتی ایران به صورت علنی نمایان تر کند، چراکه تنها چند روز بیشتر به پایان کار دولت ترامپ باقی نمانده و امریکا با تحریم مدیرعامل فولاد مبارکه به دنبال فلج کردن پیشرفت صنعتی ایران است.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تحریم‌های اخیر امریکا علیه صنعت فولاد ایران، گفت: دولت امریکا به بهانه اینکه هر صنعتی که در بخش نظامی کاربرد داشته باشد تحریم می‌کنند؛ صنعت فولاد ایران را تحریم کرده اما هدف اصلی این است که صنعت رو به پیشرفت صنعت کشور را فلج کنند.

آرمان خالقی با بیان اینکه بعد از رفتن ترامپ بازهم ممکن است تحریم‌های امریکا در بخش صنعت ایران وجود داشته باشد، افزود: تمام این تحریم‌ها و سنگ اندازی‌ها در دولت بعدی امریکا دوباره تصمیم گیری خواهد شد و باید تا یک مقطع زمانی دیگر برای مشخص شدن روند فعالیت‌ها صبر کرد.

او با تاکید بر اینکه این تحریم‌های امریکا فقط کار را از نظر نقل و انتقال مالی سخت تر کرده است، تصریح کرد: شاید این تحریم‌ها هزینه‌های بیشتری را برای مبادلات مالی بین‌المللی و... ایجاد کرده و طرف‌های تجاری ایران را هم تحت تاثیر این تحریم‌ها قرار داده، اما در بخش تولید و دستیابی به تولیدات جدید تاثیری نداشته است. در واقع در شرایط کنونی این تحریم‌ها تنها منجر شده که مواد اولیه با قیمت بالاتری در اختیار شرکت‌های تولیدی قرار بگیرد.

خالقی با بیان اینکه امکان مبالات تجاری با کشورهای که تجارت بالایی با امریکا ندارند هنوز هم وجود دارد و این نقاط کماکان امکان صادرات دارند، تصریح کرد: درحال‌حاضر در برخی محصولات تولیدی ایران قدرت رقابت‌پذیری بالایی وجود دارد و شرکت‌های کوچک و متوسطی که مبادلات مالی با امریکا ندارند چندان به موضوع تحریم‌ها توجه نمی‌کنند. از این رو می‌توان گفت که تحریم‌های دولت امریکا نتوانسته به اهداف خود برسد و صادرات ایران همچنان ادامه دارد.

در روزهای اخیر دولت ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه مدیرعامل عامل چند شرکت بزرگ ایران از جمله فولاد مبارکه وضع کرده است که بسیاری از فعالان حوزه صنعت فولاد معتقدند این تحریم‌ها ناشی از عصبانیت دولت ترامپ از ناتوانی آنها در فلج کردن صنعت فولاد ایران بوده است؛ در واقع شرکت فولاد مبارکه در چند سال اخیر روند رو به رشد خوبی داشته و توانسته چند پروژه جدید همچون نورد ۲ را کلید بزند که پروژه مهمی در صنعت فولاد کشور محسوب می‌شود، زیرا اجرای آن می‌تواند صنعت ایران را به سمت خودکفایی کامل سوق دهد و صنعت خودرو، لوازم خانگی و... که تاکنون بخشی از ورق مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می‌کردند به طور کامل به بازار داخلی متکی کندو.

منبع: موج

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...