|
کدخبر: 154146

TD-LTE ؛ جدیدترین نسل اینترنت ثابت در ایران

تک نت قصد دارد با ارائه این سرویس در جهت رفع محدودیت‌های متدوال نسل‌های گذشته گام بلندی برداشته و مواردی مانند محدودیت‌های مکانی، عدم امکان جابه‌جایی سرویس، نیاز به استفاده از خطوط تلفنی و لزوم وجود ظرفیت‌های خالی در مراکز مخابراتی مشترکین کاملا برطرف شده است.

تک نت

اینترنت TD LTE در واقع جدیدترین نسل اینترنت ثابت به حساب می‌آید که دارای قابلیت‌های بالاتری از جمله سرویس دهی بهتر، سرعت بالاتر و خدمات پایدارتر نسبت به سایر سرویس‌های موجود اینترنت ثابت از جمله ADSL و وایمکس می‌باشد. تک نت قصد دارد با ارائه این سرویس در جهت رفع محدودیت‌های متدوال نسل‌های گذشته گام بلندی برداشته و مواردی مانند محدودیت‌های مکانی، عدم امکان جابه‌جایی سرویس، نیاز به استفاده از خطوط تلفنی و لزوم وجود ظرفیت‌های خالی در مراکز مخابراتی مشترکین کاملا برطرف شده است.

در ایران خدمات متفاوتی مانند ۳G، ۴G، TD-LTE، ADSL و وایمکس برای اتصال به اینترنت وجود دارد اما در این میان استفاده از ۴G، TD-LTE و اینترنت ADSL بیش از سایر خدمات است. ۴G و LTE ممکن است از دید بسیاری یک سرویس مشابه به حساب بیاید، اما واقعیت این است که علی رغم برخی شباهت ها، این دو سرویس بسیار متفاوت هستند.

با توجه به اینکه امروزه تقریباً همه امور روزمره از پرداخت قبض‌های خدماتی گرفته تا آموزش آنلاین، کار و حتی سرگرمی از طریق اینترنت انجام می‌شود، آشنایی با خدمات TD-LTE و ۴G و دانستن تفاوتهای آنها کمک زیادی در انتخاب سرویس مناسب به شما می‌کند. در ادامه توضیح کاملی از هر یک از خدمات را ارائه داده‌ایم.

برای آشنایی اولیه بد نیست بدانید که کلمه G (Generation) به تولید نسل شبکه ارتباطی تلفن همراه اشاره دارد و ۴G به معنای نسل چهارم آن است. LTE نیز مخفف Long-Term Evolution"" می‌باشد و به بهینه‌سازی سرعت و پهنای باند متناسب با تأمین نیازهای مصرف‌کنندگان اشاره دارد.

۴G چیست؟

4G اینترنت

طبق استانداردی که در سال ۲۰۰۸ توسط یکی از «بخش ارتباطات رادیویی اتحادیه بین‌المللی مخابرات» یا ITU-R تصویب شد، در شبکه ۴G، سرعت بارگیری و بارگذاری در هنگام حرکت باید ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه (۱۲.۵ مگابایت بر ثانیه) و در حالت ثابت باید حداکثر تا یک گیگابیت در هر ثانیه باشد. این بدان معناست که وقتی سوار ماشین یا قطار می‌شوید، باید بتوانید ویدئویی را با آن سرعت دانلود کنید، در حالی که ما به خوبی می‌دانیم که در کشور ما این چنین نیست. در واقع، طبق آمار "Speedtest" متوسط ​​سرعت دانلود و آپلود اینترنت موبایل در ایران به ترتیب از ۲۷ و ۱۱.۳۹ مگابیت بر ثانیه فراتر نمی‌رود.

اما اگر سرعت ما حدود یک دهم استاندارد ۴G است، چرا در صفحه نمایش موبایل ۴G نمایش داده می‌شود؟ دستیابی به این سرعت‌ها هنگام تصویب این استاندارد توسط سازمان ذکر شده از ابتدا کمی اغراق آمیز بود، اما شرکت‌های مخابراتی سرعت شبکه ۳G را با استانداردهای جدید تطبیق داده و به استانداردهای بالاتر نزدیک شدند. از طرف دیگر، ارائه دهندگان خدمات و تولیدکنندگان دستگاه‌های تلفن همراه برای بازاریابی بیشتر، استانداردهای ۴G را در محصولات خود اعمال کرده‌اند. بنابر این علیرغم نمایش اصطلاح ۴G در صفحه تلفن همراه، بسیاری از ما هنگام اتصال به شبکه‌های همراه اول و ایرانسل هنوز به شبکه‌های استاندارد ۳G مانند HSPA و +HSPA متصل میشویم.

LTE چیست؟

فناوری LTE یا "تکامل بلند مدت" یک نسل خاص از شبکه تلفن همراه نیست، بلکه راهی است که به ۴G واقعی می‌رسد. LTE به عنوان آخرین معیار نسل چهارم، در مقایسه با ۳G کاملاً طراحی و ساختار جدیدی دارد و به جای باند CDMA، در طیف بی‌سیم OFDMA و SC-FDMA فعالیت می‌کند. فناوری LTE برای ارتباط دو طرفه یا دو طرفه شدن در دو حالت FD-LTE و TD-LTE در دسترس است.

نت

مزایای سرویس TD-LTE نسبت به سایر سرویس‌های اینترنت:

  •  بالاتر بودن سرعت آپلود و دانلود تا ۴ برابر بیشتر
  • عدم نیاز به خط تلفن
  • عدم تاثیر مشکلات مربوط به خط تلفن مانند نویز و قطعی بر روی کیفیت سرویس دریافتی
  • نصب و راه‌اندازی سریع
  • امکان استفاده چندین کاربر به صورت همزمان
  • پوشش دهی وسیع و گسترده در سطح کشور
  • قابلیت جابه‌جایی
  • قابلیت ارائه IP استاتیک
  • امکان ایجاد شبکه سراسری بین نقاط مختلف در سطح کشور
  • امکان استفاده از سیم کارت در مودمهای مختلف با ظرفیتها و ویژگیهای گوناگون

در ادامه به مقایسه مزایای اینترنت TD-LTE نسبت به شبکه ۴G موبایل میپردازیم.

نت

سرعت بالاتر

برخلاف FD-LTE Mobile، اینترنت TD-LTE در فرکانس‌های بالاتر کار می‌کند و این مزیت سرعت بالاتر را امکان‌پذیر می‌کند. همانطور که گفتیم، طبق آمار جهانی، میانگین سرعت بارگیری و بارگذاری اینترنت موبایل در ایران به ترتیب از ۲۷ و ۱۱.۳۹ مگابیت بر ثانیه بیشتر نیست. در همین حال، سرویس اینترنت ثابت در ایران به ۸۰ مگابیت در ثانیه می‌رسد، یعنی چندین برابر سریعتر. این قابلیت باعث شده که اینترنت TD-LTE بهترین برای ارتباطات تصویری و حضور در کلاس‌های آنلاین به شمار رود.

علاوه بر این، در روش TDD، به لطف تکنیک هایی جدید برای بهبود کیفیت فرکانس در مناطق خاص، سرعت و کیفیت شبکه در صورت لزوم می‌تواند چندین بار ارتقا یابد.

پایداری بیشتر

پایداری به معنای عدم ایجاد اختلال در اتصال شبکه و حفظ کیفیت، یکی از مهم‌ترین معیارهای خدمات اینترنتی است و از این نظر TDD از شرایط بهتری برخوردار است.

در FDD، فرکانس‌های اینترنت به سه قسمت تقسیم می‌شوند، که یکی از آنها عملاً به عنوان مرزی بین دو قسمت دیگر از بین می‌رود. دو بخش دیگر به آپلود و دانلود اختصاص دارد، اما اگر بار دانلود بیش از حد افزایش یابد، حتی برای بارگیری داده‌ها نمی‌توان از آن برای بازیابی اطلاعات استفاده کرد. با این حال در روش FDD، تقسیم فرکانس به صورت هوشمند انجام می‌شود و اگر جریان دانلود افزایش یابد، میتوان کل فضای فرکانس را به آن اختصاص داد. بنابراین، در صورت فشار بیش از حد بر روی شبکه پایداری سرویس ثابت می‌ماند.

علاوه بر این، اینترنت موبایل به طور خاص برای کاربرانی که جابه‌جا می‌شوند و حرکت می‌کنند طراحی شده است و در نتیجه ممکن است اپراتور تخمین دقیقی از تعداد مشترکان نداشته باشد، اما در روش دیگر، به دلیل ثابت بودن تعداد مشترکان در منطقه‌ای خاص، می‌توان منابع کافی برای اطمینان از کیفیت و سرعت شبکه را در نظر گرفت. با استفاده از این روش، گستردگی آنتن‌ها و استفاده هوشمند از فرکانس باعث می‌شود موقعیت کاربر تأثیر زیادی در کیفیت اینترنت نداشته باشد و اینترنت پایدار بماند.

حجم بیشتر و نرخ مناسب‌تر

در سال‌های اخیر اینترنت به عنوان وسیله‌ای برای برقراری ارتباط با نزدیکان و همچنین سرگرمی در بین خانواده‌های ایرانی جای خود را به‌دست آورده است. امروزه به دلیل بحران کرونا و گسترش آموزش از راه دور، از اینترنت به عنوان ابزاری برای آموزش نیز استفاده می‌شود. این امر سبب می‌شود تا خانواده‌ها اینترنت پرسرعت با هزینه کم تر نیاز داشته باشند.

همانطور که می‌دانید بسته‌های اینترنت همراه نه تنها حجم چندانی ندارند بلکه بالاترین نرخ را در مقایسه با روش‌های مشابه دیگر در اتصال به اینترنت دارند. در حالی که پیاده‌سازی شبکه‌های TDD پیچیدگی و هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌ها دارد و بر همین اساس خدمات با نرخ مناسب تری در دسترس مصرف‌کنندگان قرار میگیرد. در واقع TD-LTE برای تأمین نیازهای کاربران ثابت مثل خانواده‌ها طراحی شده است و به همین دلیل بسته‌های بسیار پر حجم را با نرخ بسیار پایین تر از موبایل ارائه می‌دهد.

نت .

جمع بندی

اگرچه ۴G و LTE برای بسیاری از افراد یکسان است اما تفاوت هایی بین آنها وجود دارد. ۴G در واقع به نسل چهارم شبکه‌های تلفن همراه اشاره دارد، در حالی که LTE استاندارد شبکه‌های تلفن همراه است و به دو روش FDD و TDD تقسیم می‌شود که از نظر فرکانس مورد استفاده قرار گرفته و نحوه ارسال و دریافت داده‌ها متفاوت است.

آگاهی از این تفاوت‌ها می‌تواند به کاربران کمک کند تا بهترین راه اتصال به اینترنت را براساس نیازها و اولویت‌های خود انتخاب کنند، زیرا در دهه گذشته اینترنت به ابزاری حیاتی برای مصرف‌کنندگان ایرانی تبدیل شده است که در همه جوانب زندگی از بازی و تماشای فیلم گرفته تا آموزش و انجام امور روزمره از آن استفاده می‌کنند. در چنین شرایطی نیاز به سرویسی که امکان اتصال به اینترنت با هزینه مناسبتر، سرعت بالاتر و پایداری مطلوب از اهمیتی بالایی برخوردار است.

در بین سرویس‌های ارائه شده مصرف‌کنندگان ایرانی به ۳ روش اینترنت موبایل، ADSL و TD-LTE، بیش از همه مورد استقبال قرار گرفته است. از میان آنها TD-LTE نه تنها نرخ مناسبی دارد، بلکه از نظر سرعت تا ۸ برابر سریعتر از اینترنت موبایل است و همچنین با استفاده از روش تقسیم فرکانس و آنتن‌های هوشمند ثبات بیشتری را به ارمغان می‌آورد تا کاربران به راحتی بتوانند به فعالیت‌های اینترنتی روزمره خود از قبیل وبگردی، تماشای آنلاین فیلم و سریال، تجربه بازی‌های ویدیویی آنلاین و... بپردازند.

تک نت ۲

شرکت تک نت با تکیه بر سال‌ها تجربه در ارائه سرویس TD-LTE به کاربران و همفکری متخصصین در حوزه اینترنت توانسته در ارائه سرویس‌های اینترنت مناسب پیشرو بوده و علاوه بر ویژگی‌های منحصر به فرد فنی این نوع سرویس، پشتیبانی ویژه ۲۴ ساعته در هفت روزه هفته نیز ارائه کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۴۵۵۷۴۰۰۰ تماس بگیرید.

نویسنده: رپورتاژ

ارسال نظر