|
کدخبر: 143208

توضیحات وزیر درباره رتبه‌ بندی معلمان

حاجی میرزایی گفت: حقوق هیچ معلمی در سراسر کشور با تأخیر پرداخت نمی‌شود و با اعتبارات پیش‌بینی شده در بودجه، آنان سال آینده وضعیت بهتری خواهند داشت.

فرهنگ توضیحات وزیر درباره رتبه‌ بندی معلمان

سوال محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک از وزیر آموزش و پرورش درباره علت تأخیر در پرداخت حقوق معلمان حق التدریس، رسمی، پیمانی و همچنین فرهنگیان بازنشسته در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

محسن حاجی میرزایی در این باره، گفت: در وهله اول لازم است از همه فرهنگیان که در شرایط کرونا مسئولیت تعلیم و تربیت دانش آموزان را برعهده دارند تشکر کنم، چرا که آنان در این شرایط سخت تلاش زیادی انجام داده‌اند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: ما دو نوع معلم در سراسر کشور داریم که یک نوع معلمانی هستند که از ما حقوق دریافت می‌کنند و نوع دیگر معلمانی هستند که علاوه بر حقوق خود، بابت کار اضافه‌ای که انجام می‌دهند، اضافه کار دریافت می‌کنند.

وی تأکید کرد: حقوق هیچ معلمی در سراسر کشور با تأخیر پرداخت نمی‌شود و همه معلمان آموزش و پرورش حقوقشان را سرموعد دریافت می‌کنند و آن میزانی که با تأخیر مواجه می‌شود، اضافه کار معلمان است.

حاجی میرزایی اظهارکرد: از نظر عُرف سازمان برنامه و بودجه، اضافه کار حقوق تلقی نمی‌شود. البته ما هم معتقدیم که در شرایط سخت اقتصادی این افراد به حقوقشان نیاز دارند و ما هم دریغ نمی‌کنیم تا هر چه سریعتر طلب آنان را پرداخت کنیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: متأسفانه در کشور محدودیت منابع وجود دارد و سازمان برنامه و بودجه پرداخت اضافه کار این افراد را موکول به پرداخت حقوق کارکنان رسمی کرده است و البته به ما وعده داده‌اند که نسبت به پرداخت این مطالبات اقدام می‌کنند و ما هم پیگیر هستیم.

وی تصریح کرد: ۹۵ درصد از پولی که هر ماه بابت حقوق معلمان پرداخت می‌کنیم، بدون یک روز تأخیر است و ۵ درصد از میزان حقوق که با تأخیر پرداخت می‌شود، بابت اضافه کار آنان است که تلاش می‌کنیم این مشکل را هم برطرف کنیم.

وزیر آموزش و پرورش متذکر شد: در سال تحصیلی گذشته و همچنین امسال عملکرد ما در این موضوع از ۶ سال گذشته به مراتب بهتر بود به گونه‌ای که ما در سال گذشته این تأخیر را به کمترین میزان رساندیم و همه مطالبات تا پایان سال ۹۸ پرداخت شده است.

حاجی میرزایی گفت: امسال هم همه تلاش خود را می‌کنیم که این مشکل به سرعت حل شود و فرهنگیان می‌توانند شهادت دهند که سال تحصیلی ۹۹-۹۸ از درخشان‌ترین سال هایی است که به فرهنگیان خدمات ارائه شده است.

وی اظهارکرد: اگر حقوق فرهنگیان افزایش یابد، قطعا شرایط کار آنان بهتر می‌شود و البته این به معنای آن نیست که حقوق فرهنگیان زیاد است. در سال ۹۹ ما ۶ هزار میلیارد تومان برای اجرای فصل ۱۰ و افزایش حقوق معلمان اختصاص دادیم.

توضیحات وزیر درباره رتبه‌بندی معلمان

وزیر آموزش و پرورش افزود: همچنین ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در شهریورماه بابت پرداخت پاداش بازنشستگان انجام شد که در شهریور ۹۹ آن را به صورت یکجا پرداخت کردیم. بر این اساس ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خارج از بودجه مصوب، در ۹ ماه اخیر وارد آموزش و پرورش شده است.

حاجی میرزایی درباره رتبه‌بندی فرهنگیان گفت: ما لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان را به دولت ارائه دادیم و قرار است فردا در دستور کار کمیسیون دولت قرار گیرد و بلافاصله تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

وی افزود: اعتبار رتبه‌بندی فرهنگیان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده و بر این اساس سال ۱۴۰۰ برای فرهنگیان سال بهتری خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: بخشی از نیروهای ما، نیروی خرید خدمت هستند که معمولا حقوقشان را با تأخیر می‌گیرند که به استناد مجوز مجلس، در مناطقی که نیرو نداریم می‌توانیم نیروهای خرید خدمت را از بخش خصوصی بگیریم که البته ما چند نوبت مطالبات آنان را پرداخت کردیم.

وی تصریح کرد: معمولا حقوق نیروهای خرید خدمت نیمه وقت محاسبه می‌شد که ما آن را اصلاح کردیم و تأکید کردیم که حقوق آنان تمام وقت تلقی شود و حقوقشان را تابع حقوق قانون کار کردیم و همچنین تأکید کردیم با شرکت هایی قرارداد ببندیم که حقوق معلمان را سروقت پرداخت کنند.

حاجی میرزایی تأکید کرد: در شرایط فعلی وضعیت نیروی خرید خدمت نسبت به قبل بهتر شده است. همچنین مطالبات معلمان خارج از کشور انباشته شده بود که سال گذشته بخش عظیمی از این مطالبات را پرداخت کردیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: البته حل بخشی از این مشکلات از اراده ما خارج است اما باید بگوییم که پرداخت حقوق فرهنگیان در اولویت ما است و به دنبال آن هستیم که مشکلات تأخیر در پرداخت اضافه کار آنان را حل و فصل کنیم، البته این موضوع به همت سازمان برنامه و بودجه بستگی دارد.

منبع: اقتصاد آنلاین
 • عبدالمالک شهنوازی ارسالی در

  سلام وزیر من معلم جانباز شیمیایی چهل پنج درصد عبدالمالک شهنوازی روانشناس بالینی ارشد هستم بشماره کد پرسنلی 82647791 من ز حمت زیادی در جبهه کشیدم عمر جوانی خودم ر ا بر باد دادم تاکنون نشان درجه دریافت نک ردم ومعلم نمونه کشوری نشدم وحق عنوا ن مختلف غیر جانباز می خورد وزیر دست کم س واد کار می کنم ومدیر رییس نشده ام طبقه ت شویقی نگرفته ام به داد فریاد من برسید با احترام حاج عبدالمالک شهنوازی معلم پرورش ی از خاش شماره موبایل 09155439668

 • اصغر سلحشور ارسالی در

  جناب حاجی میرزایی من خدماتی هستم پنج سال است مدرک کارشناسی گرفته ام تبدیل وضعیت نمی کنند توراخدا به فکر ماباشید

 • اسکندری ارسالی در

  سلام آقای وزیر اینجانب سرایدار خدمتگزار هستم ارتقای تحصیلی داشتم خواهش میکنم مدا رک تحصیلیه ما رو هم اعمال کنید تا ارتقای شغلی داشته باشیم باتشکر فراوان

 • ناشناس ارسالی در

  سلام‌وزیر‌ محترم‌ اموزش‌ پرورش‌‌ مگر‌ نی روهای‌ خدماتی‌جز‌ اموزش‌پرورش‌ نیستن‌هیچ ‌کاری‌ برای‌انها‌ انجام‌نمیشه‌‌ چرا‌ مدا رکشون‌ اعمال‌نمی‌کنید‌ فقط‌ صحبت‌از‌معلم ‌ هاست

 • محمد جمراس ارسالی در

  معلمان یک روزنامه ندارند درد و مشکلاتشان را بگویند نزدیک یک سال است اضافه کاری ه ا را نداده اید به چه کسی باید گفت این بی مه تکمیلی که شرط عضویت به شرط عضویت تمام افراد خانواده است این یک ظلم است تا بیم ه تکمیلی

 • حجت اله ارسالی در

  باسلام
  کمک هزینه ازدواج فرزندان فرهنگیان از سال ۹۵ تا کنون فقط سال ۹۸ پرداخت شده است. اگرچه مبلغ ناچیزی است ولی چرا به این حق معلمان توجهی نمی شود؟

 • شهرام رازمندان ارسالی در

  بااین حقوقی که ما معلما میگیریم جوابگوی مخارج زندگی امروزی بااین تورم نیستیم،لطف ا افزایشی اعمال نمایید.

 • حسین ارسالی در

  رتبه بندی معلمان دست آویز دولت شده که بکوبه به سر معلمان

ارسال نظر