|
کدخبر: 318603

کمال‌زاده: فولاد آلیاژی ایران اولین شرکت فولادی دانش‌بنیان در کشور است

مهندس محمد کمال‌زاده مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران در گفتگو با اقتصاد، نفت و فلزات نیوز اظهار داشت: بومی‌سازی یکی از ارکان اساسی شرکت فولاد آلیاژی ایران را تشکیل می‌دهد. به عبارت دیگر، فلسفه ایجاد این شرکت، بومی‌سازی فولادهای پیشرفته مورد نیاز کشور است. بنابراین شرکت فولاد آلیاژی ایران خود پیشگام در عرصه تولید محصولات بومی‌سازی است.

صنعت کمال‌زاده: فولاد آلیاژی ایران اولین شرکت فولادی دانش‌بنیان در کشور است

 مهندس کمال‌زاده با ارائه جزئیات بیشتر گفت: در حال حاضر بیش از ۴ هزار گرید مقطع محصول در شرکت فولاد آلیاژی ایران تولید می شود که نیازهای داخلی را مرتفع می‌سازد.

اولین شرکت فولادی دانش‌بنیان

وی تصریح کرد: فولاد آلیاژی ایران به واسطه رویکرد تولید محصولات جدید، اولین شرکت دانش‌بنیان در حوزه فولاد است. همچنین در حوزه ساخت تجهیزات و قطعات نیز به دلیل تشدید تحریم‌ها و دشواری ارتباطات بین‌المللی، شرکت فولاد آلیاژی ایران نیز به فکر تامین نیازهای خود از داخل و اتخاذ راهبرد اقتصاد مقاومتی افتاد.

مدیرعامل فولاد آلیاژی ایران با بیان اینکه این شرکت همکاری خوبی در حوزه نسوز با تولیدکنندگان داخلی این محصول داشته، گفت: با همکاری شرکت‌های داخلی نسوز، قطعات و مواد مصرفی خود را بومی‌سازی کردیم. لذا در حوزه نسوز، صنایع به صورت کامل بومی‌سازی شده‌اند. علاوه بر این در حوزه ساخت تجهیزات، از زمان احداث کارخانه توسط دانیلی، کارگاه ساختی نیز در کنار آن طراحی شده بود. زمینه فعالیت این کارگاه، ساخت قطعات و تجهیزاتی بود که نیاز کارخانه به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: با گسترده‌تر شدن فعالیت این کارگاه، از بیرون شرکت نیز سفارشات قطعات و تجهیزات گرفته شد و خدمات به بیرون از سازمان نیز صورت گرفت.

دو راهبرد در حوزه بومی‌سازی

کمال‌زاده استراتژی شرکت فولاد آلیاژی را تامین تجهیزات از داخل عنوان کرد و افزود: دو مدل یا راهبرد بومی‌سازی در شرکت‌های فولادی به ویژه شرکت فولاد آلیاژی ایران در جریان است؛ اول داخلی‌سازی تجهیزات و قطعات موجود و دوم ایجاد و کسب دانش خاص در زمینه‌های خاص که کار دشواری محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در زمینه فعالیت‌های دانش‌بنیان نیز شرکت فولاد آلیاژی ایران پیشتاز بوده است، گفت: مرکز نوآوری فولاد آلیاژی ایران را در پارک علم و فناوری اقبال یزد در فضای ۴۰۰ مترمربع راه‌اندازی کردیم. این مرکز با هدف تبادل میان شرکت‌های دانش بنیان و مجموعه فولاد آلیاژی راه‌اندازی شده تا نیازهای فناورانه رفع شود.

کمال‌زاده بیان داشت: در حوزه استفاده از بند ت ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و اعتبار مالیاتی در زمینه ایجاد زیست‌بوم فناوری با حمایت استاندار یزد تفاهم‌نامه‌های خوبی به امضا رسیده تا شاهد ایجاد برج فناوری در دانشگاه یزد باشیم. همچنین در زمینه هوش مصنوعی فعالیت‌های خوبی را آغاز کرده‌ایم. راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از دیگر فعالیت‌های شرکت فولاد آلیاژی ایران در زمینه بومی‌سازی و حمایت از دانش‌بنیان‌ها است.

وی درخصوص انتقال و اشتراک‌گذاری فناوری‌هایی که شرکت فولاد آلیاژی ایران به آن‌ها دست یافته به سایر شرکت‌ها نیز گفت: مجموعه‌ای تحت عنوان شرکت توسعه فولاد آلیاژی ایرانیان پایه‌ریزی شده است. این شرکت به منظور کارهای مهندسی و فناوری تاسیس شده و از تجارب پرسنل فولاد آلیاژی ایران و سایر شرکت‌ها در آن بهره برده می‌شود. رسالت این شرکت، تأمین نیازهای فناورانه و ارائه راه‌حل‌های فناورانه هم برای فولاد آلیاژی ایران و هم سایر شرکت‌ها است. اکنون مدیریت ساخت خط وایر شرکت فولاد آلیاژی ایران نیز در دست شرکت مذکور است.

 

 

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها