|
کدخبر: 152203

اتوبوس‌‌های‌ جدید به پایتخت می‌رسند / افتتاح ۱۰ ایستگاه مترو تا پایان سال

بعد از سال‌ها محرومیت تهران از اتوبوس نو، سرانجام اتوبوس‌ها جدید وارد خطوط می‌شود.معاون حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران گفت: این اتوبوس‌ها با پول شهرداری خریداری شده و دولتی در این باره کمکی نکرده است.

شهری اتوبوس‌‌های‌ جدید به پایتخت می‌رسند / افتتاح ۱۰ ایستگاه مترو تا پایان سال

هوای تهران همچنان آلوده است و اقای رئیس سازمان محیط‌زیست هم اعلام کرد نمی‌توانند قانون هوای پاک را اجرایی کنند.

شهروندان تهرانی با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند و سالانه حدود ۴ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان خود را از دست می‌دهند.

تهران از ابتدای سال همزمان با شیوع کرونا ۱۵ روز هوای پاک، ۱۹۳ روز هوای قابل قبول، ۹۹ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه و ۱۵ روز هوای ناسالم برای همه افراد داشته است.

این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، پایتخت ۷ روز هوای پاک، ۲۲۴ روز هوای قابل قبول، ‌۸۳ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۸ روز هوای ناسالم برای همه افراد داشته است.

یکی از راه‌های کاهش آلودگی هوا توسعه حمل‌ونقل عمومی در تهران است. در خصوص توسعه حمل‌ونقل عمومی دولت وظایفی دارد که به آنها به درستی عمل نمی‌کند حتی در بودجه سال آینده دولت هم در این باره رقم بسیار ناچیزی در نظر گرفته شده است.

شهرداری تهران امسال ۱۰۰ اتوبوس در دی ماه وارد خطوط کرد و قرار است در هفته آینده هم ۱۱۰ دستگاه اتوبوس دیگر واردشودالبته دولتی‌ها در این باره کمکی نکرده‌اند و شهرداری با هزینه خود این اتوبوس‌ها را خریداری کرده است.

این اتوبوس‌ها و مینی بوس‌ها با استفاده از ۲۰۰ میلیارد تومان از محل اوراق مشارکت سال ۹۸ و ۲۰۰ میلیارد تومان از محل منابع مالی داخلی شهرداری تهران، نسبت به خریداری ۱۲۰ دستگاه اتوبوس و ۱۳۰ دستگاه مینی‌بوس با اعتباری بالغ بر ۴۸۰ میلیارد تومان از شرکت ایران خودرو دیزل خریداری شد.

تمامی اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها بر اساس قانون هوای پاک(که البته اجرا‌کننده این قانون گفته نمی‌تواند آن را اجرا کرد) دارای استاندارد آلایندگی یورو ۴ و فیلتر جذب دوده هستند و در این میان، ۲۰ دستگاه از اتوبوس‌های خریداری شد نیز گازسوز است.

سید مناف هاشمی معاون حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: در هفته آینده ۱۱۰ دستگاه اتوبوس وارد خطوط می‌شود و البته ۱۰۰ دستگاه نیز هم در دی ماه امسال وارد خطوط شد.

دولت هم قرار است ۵۰۰ دستگاه اتوبوس تا پاپان سال خریداری کند

وی با تاکید بر این موضوع که برای این اتوبوس‌ها و مینی بوس‌ها ۴۸۰ میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: دولت هم قرار است ۵۰۰ دستگاه اتوبوس تا پاپان سال خریداری کند که البته این امر تاکنون رخ نداده است.

وی افزود: ما ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در دی ماه و ۱۱۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس در هفته آینده و ۴۰ دستگاه هم در اسفند وارد خطوط خواهیم کرد و تمامی این اتوبوس‌ها با هزینه شهرداری تهران خریداری شده است.

تاکنون ۱۰۰۰ میلیارد تومان از اوراق مشارکت سال ۹۸ به حساب شهرداری واریز شده است

وی همچنین در خصوص اوراق مشارکت سال ۹۸ گفت: تاکنون ۱۰۰۰ میلیارد تومان از اوراق به حساب شهرداری واریز شده و ۵۰۰ میلیارد هم بزودی واریز خواهد شد و مشکلی نداریم.

افتتاح ۱۰ ایستگاه مترو تا پایان سال

هاشمی در خصوص افتتاح ۱۲ ایستگاه مترو تا پایان امسال گفت: ۲ ایستگاه افتتاح شده و ۱۰ ایستگاه دیگر تا پایان اسفند در تهران آماده بهره‌برداری می‌شود.

وی با اشاره به شیوع کرونا گفت: باید فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود و با ورود این اتوبوس‌ها قدری وضعیت بهتر می‌شود.

البته اعضای شورای شهر تهران بارها هشدار دادند که دولت باید به وظایف خود عمل کند و به توسعه حمل‌ونقل عمومی کمک کند. با توجه به شیوع کرونا در آمد در سیستم حمل‌ونقل عمومی کم شده و دولت باید از محل بودجه کرونا به شهرداری کمک کند.

توسعه حمل‌ونقل عمومی در دستور کار است

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران در این باره گفت: توسعه حمل‌ونقل عمومی در دستور کار است اما دولت هم باید به وظایف خود عمل کند اما خبری نیست.

وی اضافه کرد: برای رفع آلودگی هوا باید مترو و اتوبوس را توسعه دهیم اما توان شهرداری هم کم است و نمی‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد.

وی به موضوع اوراق مشارکت اشاره کرد و گفت: هنوز پول اوراق مشارکت کامل به حساب شهرداری واریز نشده است.

عضوشورای شهر تهران به کمبود منابع در شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: با توجه به کرونا درآمدها به شدت کاهش پیدا کرده و دولت باید در این زمینه به شهرداری‌ها کمک کند.

حمل‌ونقل عمومی، ترافیک و به تبع آن آلودگی هوا از جمله مشکلات تمامی کلانشهر‌ها هستند و طبیعتاً موضوعی حاکمیتی به شمار می‌رود.

حناچی: ۷۰ درصد بضاعت بودجه آزاد شهرداری تهران را برای حمل‌ونقل عمومی هزینه کرده‌ایم

پیروز حناچی شهردار تهران در خصوص رفع مشکل حمل‌ونقل و توسعه آن در شرایط کنونی چه اقداماتی انجام شده است، اظهار کرد: حمل‌ونقل عمومی یک موضوع حاکمیتی است.

به گفته شهردار تهران، مقیاس کار به اندازه‌ای است که حل آن به تنهایی نه به جهت قدرت قانونی و پشتیبانی از سمت شهرداری ممکن نیست و ما حدود ۷۰ درصد بضاعت بودجه آزاد شهرداری تهران را برای حمل‌ونقل عمومی هزینه کرده‌ایم و این‌ها در حوزه مترو و اتوبوسرانی هزینه می‌شوند.

وی در پاسخ به این سوال که برای تأمین اتوبوس‌های پایتخت قول داده بودید تا این کار انجام شود، اما در شرایط بیماری کرونا کمبود اتوبوس تبدیل به مشکلی بزرگ برای شهروندان شده است، گفت: قول داده بودیم تا اتوبوس‌های داخلی را تهیه کنیم و تا آخر سال ۱۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس دیگر به ناوگان حمل‌ونقل عمومی اضافه خواهد شد.

حناچی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه یکی از مشکلات اساسی آلودگی هوا نداشتن فیلتر دوده در اتوبوس‌ها است، آیا اتوبوس‌های جدید مجهز به این فناوری هستند یا خیر اظهار کرد: اتوبوس‌ها توسط شرکت ایران خودرو تولید شده‌اند و خط تولید این شرکت در حوزه اتوبوس سال‌ها بود که متروک مانده بود، اما خوشبختانه با قرارداد‌های جدید فعال شده است و همه آنها مجهز به فیلتر دوده هستند.

وی تصریح کرد: کلانشهر‌های دیگری هم از این موضوع استقبال کرده‌اند و این مسیر را ادامه می‌دهیم، اما ادامه مسیر ما منوط به کمک‌های دولتی است که باید حتماً محقق شود.

بر اساس این گزارش، قرار بود به گفته انوشیروان محسنی بندی پی استاندار تهران۵۰۰ دستگاه اتوبوس تا پایان اردیبهشت ۹۹ به ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران افزوده شودولی این امر رخ نداد، سال هم به پایان رسید و خبری از تحقق وعده دولتی‌ها نیست فعلا شهرداری تهران ۲۱۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس خریداری و وارد خطوط کرده است تا قدری مشکلات شهروندان کاهش یابد.

 

 

منبع: فارس

ارسال نظر