|
کدخبر: 116382

پوتین خواستار برگزاری نشست درباره ایران و برجام شد

وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه ای از "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا خواست به ابتکارعمل پوتین برای دعوت به برگزاری نشست آنلاین درمورد ایران و توافق هسته ای توجه کند.

سیاست پوتین خواستار برگزاری نشست درباره ایران و برجام شد

رییس جمهوری روسیه دیروز (جمعه) با اعلام حمایت کشورش از برجام، خواستار برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت به صورت آنلاین با مشارکت ایران و آلمان شد.

وزارت امور خارجه روسیه در پستی توییتری نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، شنیده ایم که شما از پیشنهاد رئیس جمهوری روسیه مطلع نشده اید. به طور خلاصه می گوییم که پیشنهاد تضمین امنیت در خلیج فارس را مطرح می کنیم.

دیپلمات های روسی در ادامه خطاب به آمریکا گفتند: آرام باشید و وزارت امور خارجه روسیه را دنبال کنید تا زمانی که سر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا شلوغ است، (از اخبار) مطلع شوید.

ترامپ روز جمعه درگفت و گو با خبرنگاران گفت که چیزهایی درباره ابتکار پوتین شنیده است، اما در این باره بطور مشخص چیزی به او اطلاع داده نشده است.

 ولادیمیر پوتین روز گذشته با اعلام حمایت کشورش از برجام، خواستار برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت با مشارکت ایران و آلمان شد.

پوتین گفت: خلیج فارس نباید محلی برای شانتاژ و دیکته کردن باشد.

وی با بیان اینکه روسیه به طور کامل به برجام ( برنامه جامع اقدام مشترک) پایبند است، اظهار داشت: روسیه از تعامل با همه طرف‌های علاقه مند به آرام کردن اوضاع در خلیج فارس استقبال می کند.

رییس جمهوری روسیه اضافه کرد: روسیه پیشنهاد می کند در نشست فوق العاده سران شورای امنیت، با مشارکت آلمان و ایران درباره پارامترهای تشکیل مکانیزم امنیت در منطقه خلیج فارس توافق بدست آید.

پوتین هدف از درخواست خود را مشخص کردن و تشریح گام ها و اقدامات در راستای جلوگیری از تقابل و وخیم شدن اوضاع در شورای امنیت سازمان ملل خواند و اضافه کرد: حمایت جمعی از اجرای بی وقفه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که پایه حقوقی بین المللی برای تحقق برجام بود، بسیار مهم است.

وی افزود: بحث در مورد مسئله ایران در شورای امنیت سازمان ملل رو به تنش است و اوضاع هر روز وخیم تر می شود.

رییس جمهوری روسیه ادامه داد: ما شاهد هستیم که اتهامات بی اساس علیه ایران زده می شود و پیش نویس‌های قطعنامه ها با هدف از بین بردن تصمیمات پیشین شورای امنیت در دستور کار قرار گرفته است.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...