|
کدخبر: 168440

اظهارات ظریف در بدو ورود به عراق

وزیر امور خارجه در بدو ورود به بغداد با بیان اینکه ایران و عراق از هر جهت به هم پیوسته‌اند، گفت: مایل به گسترده‌تر شدن نقش عراق در منطقه هستیم.

سیاست داخلی اظهارات ظریف در بدو ورود به عراق

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز (دوشنبه‌) به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات عراقی و در دومین مقصد سفرش به منطقه پس از قطر وارد بغداد شد، در بدو ورود به بغداد به سرداران مقاومت شهیدان سرافراز سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در محل شهادت این شهیدان ادای احترام کرد.

ظریف در ادامه و در تشریح اهداف این سفر عنوان کرد: در هفته‌های گذشته فرصتی داشتم به کشورهای منطقه سفر کنم. در منطقه ما یکی از مهمترین کشورها برای ایران، جمهوری عراق است.

*  از هر جهت ایران و عراق به هم پیوسته‌اند

وی گفت: روابط بسیار نزدیک داریم، مردم ایران و عراق در برابر دشمنان مشترک از صدام گرفته تا داعش با هم و در کنار هم مبارزه کردند و موفق شدند و همکاری‌های متعدد سیاسی و اقتصادی و فرهنگی داریم. 

وزیر خارجه اظهار داشت: دو شهید بزرگوار ما شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس نماد مقاومت در این دو کشور هستند و از هر جهت ایران و عراق به هم پیوسته‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: فرصتی بود بعد از سفری که به دوحه داشتم و با دوستان قطری صحبت کردم الان خوشحالم برای یک سفر نسبتا طولانی در بغداد هستم. امروز علاوه بر مقامات با احزاب عراقی دیدار خواهم داشت و ان‌شاءالله فردا به اقلیم کردستان عراق خواهم رفت و با برادران اقلیم گفت‌وگو خواهم داشت.

* عراق نقش بسیار مهمی در منطقه داشته است و مایلیم این نقش هر روز گسترده شود

ظریف عنوان کرد: این نشانگر عمق و گستره روابط ایران و عراق و مردم عراق و اقشار سیاسی عراق و گروه‌های مختلف مذهبی عراق است و امیدواریم این روابط هر چه بیشتر گسترش یابد و به نفع هر دو کشور به صلح و امنیت منطقه کمک کند.

وی همچنین بیان کرد: ما و عراق همکاری‌های بسیار خوبی در حوزه راه آهن، استفاده از منابع مشترک و همکاری‌های اقتصادی و همکاری‌های بانکی و مالی و مسائل منطقه‌ای داریم. عراق نقش بسیار مهمی در منطقه داشته است و مایلیم این نقش هر روز گسترده شود.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...