|
کدخبر: 158226

خبرمهم روحانی درمورد خریدها و سفرهای نوروزی

حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور،‌ صبح امروز (شنبه ۱۶ اسفند) در جلسه ستاد ملی مبارزه به کرونا با بیان اینکه امروز جز در استان خوزستان و مقداری چهارمحال و بختیاری بقیه استان‌ها شرایط‌ نسبتاً خوبی دارند، اظهار داشت: گزارش‌های مربوط به استان‌ها را که می‌بینیم، تقریباً این خطی که خط فوت است خطی صاف است و حتی خط ابتلاء مثبت هم در اکثر جاها به شکل مستقیم است که این علامت بسیار خوبی است و نشان‌دهنده تلاش همه دست‌اندرکاران است.

سیاست داخلی خبرمهم روحانی درمورد خریدها و سفرهای نوروزی

وی ادامه داد: در عین حال ما اکنون با دو ویژگی مواجه هستیم؛ یکی اسفند پر جنب‌وجوش مخصوصاً ‌ده پانزده روز آخر این ماه که به شب عید معروف است و خرید مردم و تردد بیشتر این جنب و جوش را بیشتر می‌کند.

مردم فعالیت‌هایی برای نظافت انجام می‌دهند و کارهای مرسوم دیگر مثل خرید گل و ماهی و چیزهایی که جزء رسومات مردم است باعث می‌شود تردد بیشتری داشته باشند. این یک علامت هشداردهنده است. اسفند با ماه‌های دیگر کاملاً متفاوت است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه فروردین هم ماه خاصی است مخصوصاً‌ دو هفته اول فروردین، اظهار داشت: دو هفته آخر اسفند و دو هفته ابتدای فروردین، این یک ماه شرایط را کاملاً متفاوت می‌کند.

روحانی ادامه داد: اینکه ما خواهش می‌کنیم مردم امسال سفر عید را صرفنظر کنند، البته می‌دانیم کمی سخت است و سال ۹۸ به دلیل سیل نتوانستند سفر بروند و در سال ۹۹ هم کرونا اجازه سفر نداد و امسال هم که سال ۱۴۰۰ شروع می‌شود باز نمی‌شود سفر رفت و این برای مردم مشکل است امّا این خواهش برای سلامت آن‌هاست و ما می‌دانیم که برای مردم و کسبه هم ممکن است سخت باشد امّا نرفتن به سفر حتماً بهتر از رفتن به سفر است.

وی تصریح کرد: کسانی که اضطرار یا ضرورتی برای سفر دارند حتماً پروتکل‌ها را بیش از همیشه رعایت کنند. سفر رفتن و شل شدن پروتکل‌ها، بی‌تردید ما را وارد موج چهارم می‌کند که خیلی مشکلات را برای ما ایجاد می‌کند.

روحانی با اشاره به مصوبه ستاد ملّی مبارزه با کرونا، گفت: سفر برای شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است و هیچ کس برنامه‌ریزی نکند. هرکجا در سراسر کشور که ستاد ملّی مبارزه با کرونا اعلام می‌کند که نارنجی و قرمز است،‌ سفر به آن منطقه ممنوع است و نیروی انتظامی حتماً عمل می‌کند. بقیه جاها هم با مراعات صددرصد پروتکل باید باشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: البته ما می‌دانیم یک بار روانی خاصی برای مردم است این یک سال و دوسال خانه نشینی‌ها، خستگی ها و آثار روانی داشته است و برای بسیاری از کسب و کارها که یک سال است تقریبا به طور کامل تعطیل شده و فشارها زیاد است اما در عین حال اگر سفری انجام گیرد حتما در شهرهای قرمز و نارنجی نباشد و بقیه جاها با مراعات صد درصد رعایت پروتکل باشد وگرنه ما سلامت خود و جامعه را به خطر انداختیم.

روحانی در ادامه، تاب آوری نظام سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: یک شهری ۱۰ تا بیمارستان و چند هزار تخت دارد، به هر حال از نظر تخت محدودیت‌هایی داریم. تخت آی سی یو محدودیت‌های بیشتری دارد. نیروی انسانی که مراقبت‌ها را انجام می‌دهد این نیروی ماهر توانی دارد یک شیفت می تواند کار کند نمی شود ما بگوییم این نیرو دو شیفت بدون مرخصی در روز کار کند این شدنی نیست.

وی گفت: توان نظام سلامت محدود است که این توان را باید مدنظر قرار دهیم خود مردم هم این مساله مهم را مدنظر قرار دهند.

وی با بیان اینکه ما در کشور نظام سلامت داریم و تاب آوری آن، حد مشخصی دارد، اضافه کرد: مثلا شهری ۱۰ بیمارستان و ۵ هزار تخت دارد. از لحاظ تخت ما محدودیت داریم. تخت «آی سی یو» باز محدودیت های بیشتری دارد. نیروی انسانی و پرستار ماهر هم توانی دارد و نمی توان گفت این نیرو، دو شیفت در روز و بدون مرخصی کار کند و ما باید در تمام تصمیم گیری ها این توان محدود را مدنظر قرار دهیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: زمانی است که در صدهزار نفر جمعیت، تست یک نفر یا دو نفر مثبت می شود که می‌گوییم یک نفر و دو نفر قابل تحمل است یا در یک میلیون جمعیت شهر می شود ۱۰ تا ۲۰ نفر. اما باید در نظر گرفت فرد به بیمارستان می آید و یک روز بستری نمی شود، معمولا ۱۰ روز یا بیشتر بستری خواهد شد. اگر این تعداد افزایش پیدا کند مگر چقدر تاب و تحمل وجود دارد.

روحانی ادامه داد: کاملا باید لحاظ کنیم که نهایت این حرکت و تردد و ابتلای شدید منجر به مراجعه به پزشک، تست، بستری شدن، آی سی یو و...می شود. همه مردم باید مراعات کنند و یکی از مراعات ها در شب عید است.

وی تاکید کرد: البته می دانیم بار روانی خاصی به مردم تحمیل شده است و خانه نشینی ها، خستگی ها و آثار روانی همه هست و در مورد کسب و کارهایی که تقریبا یک سال است که تعطیل شده است، فشارهای زیادی وارد می کند اما در عین حال سفری اگر قرار است انجام گیرد، حتما در شهرهای قرمز و نارنجی نباید انجام شود و بقیه جاها هم با مراعات پروتکل مجاز است. در غیراین صورت سلامت جامعه و خودمان را به خطر می اندازیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از مشکلات ما این است که با یک ویروس جهش یافته مواجه هستیم، گفت: در ذهن مردم این است که واکسن رسیده و تزریق آغاز می شود و مشکلات کم می شود اما مردم باید بدانند تولید واکسن در دنیا محدودیت دارد و به اندازه جمعیت دنیا امکان تولید واکسن وجود ندارد. بگذریم از اینکه عدالتی در جهان نیست و پولدارها از قبل رزرو کردند؛ تولید و تزریق واکسن محدودیت دارد.

روحانی تاکید کرد: این که واکسن تزریقی چه مدت موثر است و ایمنی می‌آورد آن هم مشخص نیست. این هم محدودیت دیگر است. از طرف دیگر در دنیا یک واکسن هراسی هم راه افتاده است و هر گروهی به یک واکسن حمله می‌کنند. می گویند فلان واکسن خطرناک است. پس نمی توانیم بگوییم چون واکسن به بازار آمده ما از این معضل عبور می کنیم.

وی افزود: حتی تزریق واکسن شروع شود هم زمان می برد و باید مراعات پروتکل ها را ادامه دهیم. یعنی سبک زندگی ای که در این یکسال به تدریج پذیرفته ایم مثل کاهش ترددها، دورهمی ها، استفاده از ماسک و شستشو را باید برای یک سال دیگر ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور گفت: زیرا اگر این ویروس جهش پیدا نمی کرد، می گفتیم بالاخره یک روز تمام می شود اما به سمت جهش یافتگی رفت و امروز انواع مختلفی از آن ظهور پیدا می کند و شایع می شود. خواهش من این است که در این ایام عید به فکر مردمی باشیم که مسافرت نمی روند. صدا و سیما و فضای مجازی برای اوقات فراغت و برنامه سازی ها تلاش کنند.

روحانی با بیان اینکه دبستان، دبیرستان و دانشگاه که همه تقریبا امسال تعطیل بودند، افزود: ان شاءالله بتوانیم برای اوقات فراغت مردم تلاش کنیم تا عید نوروز به گونه ای باشد که با سختی و ویروس و مرگ و میر همراه نباشد. استان هایی که مقصد سفر هستند مانند مشهدالرضا، شمال، جنوب و اصفهان بسیج عمومی برای مراعات فاصله ها و پروتکل ها لحاظ شود.

وی در پایان گفت: استان‌هایی که مقصد مسافران هستند بسیج فوق العاده تشکیل دهند، استاندار، تیم پزشکی، بسیج، سپاه و... مراقبت بیشتری داشته باشند تا عید و نوروز خوبی داشته باشیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...