|
کدخبر: 156993

روش های تشخیص کرونای انگلیسی

یک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری درباره تشخیص کرونای انگلیسی گفت: درمورد این نوع کرونا اگر تست‌های مولکولی بر پایه ژن s باشد، ممکن است به اشتباه منفی کاذب گزارش شود، اما اکثر کیت‌ها بر اساس دو ژن هستند و قابلیت تشخیص نوع انگلیسی ویروس را دارند.

دکتر علی امجدی درباره ویروس جهش یافته کرونا اظهار داشت: تاکنون چندین جهش در ژن‌های مختلف ویروس کرونا ایجاد شده، ولی جهش در ژن s یا همان spike اخیرا باعث نگرانی شده است.

وی افزود: اسپایک همان پروتئین اتصال دهنده ویروس به گیرنده غشاء سلول است و متعاقب این جهش در نوع انگلیسی، میزان سرایت ویروس ۵۰ تا ۷۰ درصد بیشتر شده است.

آقای امجدی درباره راه‌های انتقال ویروس اضافه کرد: راه‌های شایع انتقال ویروس مثل قبل است و از طریق مخاط بینی، دهان و چشم منتقل می‌شود.

وی گفت: ویروس از طریق تماس با وسایل و سطوح نیز منتقل می‌شود، ولی احتمال انتقال از طریق سطوح از میزانی که قبلا تصور می‌شد کمتر است.

این متخصص بیماری‌های عفونی اضافه کرد: ابتلاء قبلی به کووید ۱۹ متاسفانه ایمنی دائم نمی‌دهد و بعد از گذشت چند ماه ممکن است فرد مجددا به بیماری مبتلا شود و در برخی موارد بعد از گذشت حتی شش هفته ابتلاء مجدد دیده شده است.

وی درباره تشخیص کرونای انگلیسی گفت: درمورد این نوع کرونا اگر تست‌های مولکولی بر پایه ژن s باشد، ممکن است به اشتباه منفی کاذب گزارش شود، اما اکثر کیت‌ها بر اساس دو ژن هست و قابلیت تشخیص نوع انگلیسی را دارند.

دکتر امجدی تصریح کرد: راه‌های پیشگیری از کرونا و ویروس جهش یافته انگلیسی همان روش‌هایی است که از ابتدای شیوع اپیدمی کووید ۱۹ بیان شده و شامل استفاده حداقل یک ماسک ترجیحا همراه با شیلد، شست و شوی مکرر دست‌ها و حفظ حداقل فاصله دو متری از افراد است.

 

منبع: صد آنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...