|

بخوانید :

کدخبر: 175366

بازار مسکن در آستانه فاجعه بزرگ

افزایش فایل‌های فروش آپارتمان در «قیمت‌های پیشنهادی» منعکس شد.

راه و مسکن بازار مسکن در آستانه فاجعه بزرگ

داده‌های یک بازار آنلاین در حوزه املاک نشان می‌دهد میانگین «قیمت پیشنهادی» فروشنده‌های آپارتمان در تهران طی ماه گذشته یک‌درصد نسبت به فروردین کاهش پیدا کرد. این نرخ منفی یک درصد، «تورم پنهان» بازار مسکن است که بیانگر «تغییر انتظار» فروشنده‌ها نسبت به سطح نرخ فروش است. پیش‌بینی می‌شود اثر این کاهش، بر روی «قیمت قطعی» در معاملات منتقل شود و «تورم مسکن» را نیز منفی کند. واسطه‌های ملکی می‌گویند، دستشان به لحاظ حجم فایل فروش، پر است.

سنجش تورم پنهان املاک پایتخت در اردیبهشت، بازتاب ترافیک فایل‌های فروش مسکن در بنگاه‌ها را منعکس می‌کند و از ورود مسکن به فاز خروج از بازار از سوی فروشنده‌های ملک حکایت دارد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» با تکیه بر سنجش تورم پنهان در بازار ملک و همچنین اظهارات واسطه‌های بازار مسکن نشان می‌دهد در اردیبهشت شواهد حاکی از افزایش تعداد فایل‌های فروش و همچنین افزایش تعداد فروشنده‌های مصمم به فروش آپارتمان در شهر تهران است. این فروشنده‌ها از دو جنس متفاوت هستند اما هم‌اکنون هر دو گروه تصمیم گرفته‌اند هر چه سریع‌تر واحد خود را در بازار به فروش برسانند.

گروه اول فروشنده‌هایی هستند که پیش از این نیز در بازار حضور داشتند اما حاضر به فروش واحد خود با انعطاف قیمتی نبودند. در واقع این افراد بیشتر با هدف رصد سطح قیمت‌ها در بازار حضور داشته و اقدام به فایل کردن آپارتمان خود نزد واسطه‌ها کرده بودند. از سوی دیگر، گروه دوم شامل فروشنده‌هایی است که به تازگی و با مشاهده علائم ادامه رکود در بازار مسکن و کاهش احتمالی سطح قیمت‌ها به بازار ورود کرده و متقاضی فروش آپارتمان خود هستند.

هر دو گروه هم‌اکنون به عنوان فروشنده واقعی و مصمم به فروش در بازار حضور دارند و به همین علت نه تنها تعداد فایل‌های فروش مسکن در بازار معاملات املاک شهر تهران افزایش یافته است بلکه استفاده از عبارت‌هایی همچون پول‌لازم برای تسریع در جریان فروش آپارتمان بین واسطه‌های معاملات مسکن نیز بیشتر از ماه‌های قبل شده است.

بررسی‌ها از بازار معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت با استناد به داده‌های مربوط به مشخصات فایل‌های فروش ملک در بازار نیازمندی‌های آنلاین «دیوار» و همچنین تحقیقات میدانی انجام شده نشان می‌دهد علائمی از بازار معاملات مسکن اردیبهشت به لحاظ تغییرات ماهانه نرخ فایل‌های فروش مسکن و همچنین رفتار فروشنده‌ها و تغییرات سطح فایل‌های فروش رصد می‌شود که فرضیه ورود بازار به فاز خروج از ملاکی از سوی سرمایه‌گذاران ملکی را پررنگ‌تر می‌کند.

طی یکی، دو سال گذشته در غیاب تقاضای مصرفی و خانه‌اولی به دلیل افزایش شکاف بین نرخ مسکن و قدرت خرید و ادامه جهش قیمت، عمده خریدهای انجام شده از بازار ملک از سوی سفته‌بازها و سرمایه‌گذاران صورت گرفت. با این حال، هم‌اکنون بنا بر چند دلیل عمده و مشاهده علائم احتمالی از کاهش نرخ مسکن، این سرمایه‌گذاران ملکی در صف خروج از بازار قرار گرفته و برای فروش مسکن مصمم شده‌اند.

تغییرات ماهانه نرخ فایل‌های فروش مسکن که از طریق بازار نیازمندی‌های آنلاین «دیوار» در اختیار «دنیای‌اقتصاد» قرار گرفته است نشان‌دهنده تورم پنهان در بازار مسکن شهر تهران است. تاکنون با استناد به هیچ آمار رسمی امکان شناسایی تورم پنهان ملکی وجود نداشت. اما در اطلاعات قیمتی درج شده در فایل‌های فروش مسکن این امکان نهفته است. این در حالی است که شناسایی تورم پنهان بازار مسکن از اهمیت بسیار زیادی برای تحلیل وضعیت فعلی و پیش‌روی بازار معاملات املاک برخوردار است.

به این خاطر که تورم پنهان ملکی در نهایت منعکس‌کننده و عامل تعیین‌کننده تورم قطعی در معاملات املاک است.

از طریق استارت‌آپ‌ها و بازارهای نیازمندی‌های آنلاین همچون بازار نیازمندی آنلاین دیوار می‌توان اطلاعات قیمتی مربوط به فایل‌های فروش مسکن را برای این هدف مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. این اطلاعات همچنین علاوه بر آنکه نشان‌دهنده تورم قطعی در بازار معاملات مسکن هستند، از سوی دیگر جهت‌دهنده به این تورم نیز هستند. یعنی در واقع علاوه بر نشان دادن سطح تورم قطعی در بازار مسکن قبل از اعلام آمارهای رسمی در این زمینه که معمولا با تاخیر منتشر می‌شوند، اطلاعات قیمتی درج شده در این فایل‌ها می‌تواند تورم مسکن را جهت دهد و در این زمینه نقش اساسی داشته باشد.

درعین حال تغییر نرخ فایل‌های فروش مسکن علائمی از تغییر فاز بازار املاک نیز هست. در واقع این تغییرات را می‌توان به عنوان بازتاب تغییر فاز در بازار ملک مورد بررسی و توجه قرار داد.

از دیگر کاربردهای رصد تورم پنهان در بازار معاملات مسکن با استناد به اطلاعات قیمتی و سایر داده‌های مربوط به فایل‌های فروش مسکن درج شده در بازار نیازمندی‌های آنلاین ملکی آن است که با استناد به این اطلاعات تقاضای مصرفی و فروشنده‌های مسکن می‌توانند نسبت به شرایط موجود و پیش‌روی بازار دید به‌دست آورند و برای تصمیم خود مبنی بر خرید و فروش آپارتمان از این اطلاعات استفاده کنند.

اگر چه هم‌اکنون تقاضای مصرفی به دلیل افزایش شکاف بین قدرت خرید و سطح قیمت‌ها در بازار حضور ندارد و دست‌کم از دو سال گذشته به همین علت به حاشیه بازار رانده شده است اما اطلاعات مربوط به تورم پنهان در بازار مسکن می‌تواند مشخص کند که بازار در چه وضعیتی قرار دارد. مثلا آیا همچنان در فاز جهش نرخ قرار دارد یا وارد مرحله پساجهش شده است؟

بررسی و جمع‌بندی اطلاعات مربوط به تورم پنهان در بازارمسکن شهر تهران به‌دست آمده از داده‌های مربوط به فایل‌های فروش مسکن در بازار نیازمندی‌های آنلاین دیوار در مقطع زمانی اردیبهشت ۱۴۰۰ نشان می‌دهد در این ماه متوسط نرخ فایل‌هایی که به بازار برای فروش عرضه شده‌اند معادل یک درصد کاهش یافته است.

میانگین نرخ هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران با استناد به این آمارها در اردیبهشت ۱۴۰۰ زیر ۳۰ میلیون تومان قرار گرفته است افت نرخ در فایل‌های فروش آپارتمان در عمده مناطق شهر تهران نیز مشاهده می‌شود.

در اردیبهشت آمار مربوط به نبض معاملات مسکن نیز حکایت از افزایش حجم عرضه فایل به بازار و زیاد شدن تعداد آنها نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل دارد.

در واقع بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش تورم پنهان در بازار معاملات مسکن شهر تهران یا کاهش سطح متوسط نرخ در شهر تهران در فایل‌های فروش عرضه شده در «دیوار»، بازتاب ترافیک فایل‌ها در بنگاه‌ها آن هم در نبود متقاضیان مصرفی در بازار است. این در حالی است که برخلاف مدت مشابه سال گذشته که تقاضای سرمایه‌ای در بازار حضور داشت و تعداد آنها رو به افزایش بود، هم‌اکنون ورودی تقاضای سرمایه‌ای به بازار ملک نیز به حداقل رسیده و در برخی مناطق و محلات صفر شده است. علاوه بر اطلاعات به‌دست‌آمده از «دیوار» واسطه‌های معاملات مسکن در تهران نیز از افزایش نسبی ترافیک فایل‌های فروش در بازار در مقایسه با مقطع زمانی مشابه سال گذشته خبر می‌دهند.

در حالی‌که سال گذشته در همین زمان بازار معاملات مسکن با مشکل کمبود فایل مواجه بود و سرمایه‌گذاران ملکی در حال ورود به بازار بودند، ‌اکنون واسطه‌ها به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کردند که به‌طور نسبی تعداد فایل‌ها افزایش یافته و دست واسطه‌ها به‌طور نسبی از فایل پر است.

اطلاعات «دیوار» نشان می‌دهد که تعداد فایل‌های فروش مسکن در بازار نسبت به اسفندماه ۹۹ در بازار معاملات ملک نزدیک به ۱۵درصد افزایش یافته است. در اردیبهشت‌ماه همچنین تعداد فایل‌ها در مقایسه با ماه قبل یعنی فروردین ۱۴۰۰ نیز ۵/ ۱ برابر شده است.

در کنار این آمارها، واسطه‌های بازار نیز اعلام می‌کنند که تعداد فایل‌های فروش افزایش یافته است و فروشنده‌ها بیشتر شده‌اند، درحالی‌که پارسال در مقطع زمانی مشابه تعداد فروشنده‌ها کم بود و متقاضیان خرید مسکن که عمدتا سرمایه‌گذار بودند با مشکل کمبود فایل روبه‌رو بودند.

در واقع مقطع زمانی مشابه سال گذشته –بهار پارسال- فاز ورود سرمایه‌گذار به بازار مسکن بود اما علائمی که از فایل‌های عرضه‌شده برای فروش مسکن رصد می‌شود حاکی است که هم‌اکنون بازار معاملات مسکن وارد فاز خروج شده و ورود به بازار به‌شدت کاهش یافته است. به همین علت تعداد فایل‌های فروش نزد واسطه‌ها و در بازار افزایش یافته است.

عوامل ورود بازار به فاز خروج

بررسی‌ها از شناسایی دو عامل یا دو علت مهم و موثر بر ورود بازار معاملات مسکن شهر تهران به فاز خروج حکایت دارد. نخستین علت به کاهش ریسک‌های غیراقتصادی برمی‌گردد، این در حالی است که در سال گذشته افزایش ریسک‌های غیراقتصادی منجر به افزایش تقاضای سرمایه‌ای برای خرید ملک شد، اما در امسال تحت تاثیر برگزاری نشست‌های وین و امید به احیای برجام، فضای بازارها، از جمله بازار مسکن تحت تاثیر قرار گرفت. انتشار اخبار هفتگی درباره پیشرفت مذاکرات این روند را ادامه داد و منجر به اثرگذاری بر بازار مسکن و در میان سرمایه‌گذاران ملکی شد. در واقع یکی از اصلی‌ترین دلایل ورود بازار مسکن به فاز خروج را می‌توان امکان بروز توافق در پی برگزاری نشست‌های وین و احیای برجام عنوان کرد. از سوی دیگر فونداسیون فاز خروج سرمایه‌گذاران از بازار مسکن و ورود به فاز خروج پایه دیگری نیز دارد که فروکش کردن انتظارات تورمی تحت تاثیر احتمال بروز توافق و احیای برجام است. این در حالی است که دومین عامل موثر بر این زمینه ریزشی شدن بازارهای موازی بازار مسکن از ابتدای امسال تاکنون است.

از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت‌ماه، نرخ دلار با افت ۷/ ۸ درصدی همراه شد. در بازار سکه نیز قیمت‌ها در این بازه زمانی ۱۰ درصد ریزش کرد. شاخص کل در معاملات بازار سهام نیز در همین بازه زمانی نزدیک به ۱۲ درصد کاهش یافت.

این سه بازار در سال گذشته بازی‌ساز تقاضای سرمایه‌ای در بازار مسکن بودند و به رفتار خریداران و فروشنده‌ها و در نتیجه سطح قیمت‌ها و حجم معاملات مسکن در بازار جهت می‌دادند. هم‌اکنون بازدهی و همچنین نرخ‌ها در این بازارهای موازی که سال گذشته جهت‌دهنده به انتظارات تورمی در بازار ملک بودند، افت کرده و این بازارها با ریزش مواجه شده‌اند. این ریزش‌ها بر بازار مسکن نیز اثر گذاشته و این تاثیر خود را در شکل افزایش تعداد فروشنده‌ها و فایل‌های فروش از یک سو، ورود بازار معاملات مسکن شهر تهران به فاز خروج و همچنین کاهش یک‌درصدی تورم پنهان ملکی نشان داده است.

از سوی دیگر نبود خریدار در بازار مسکن بر این عوامل افزوده است؛ به‌خصوص نبود خریدار مصرفی از یک سو و خروج خریداران سرمایه‌ای از سوی دیگر که هم‌اکنون بازار را در شرایط عدم تعادل عرضه وتقاضا (عرضه زیاد فایل در نبود تقاضای موثر) قرار داده است. در واقع می‌توان تورم پنهان منفی در اردیبهشت‌ماه را در مقایسه با فروردین ماه بازتابی از این عوامل دانست.

 

منبع: دنیای اقتصاد
 • ناشناس ارسالی در

  همش دروغه

 • ایرانی ارسالی در

  42 سال است مملکت در ته دره افتاده بعد گر وهی امروز از خواب بیدار مبشن.

 • ناشناس ارسالی در

  قیمت واقعی =کاهش 50%

 • اسد ارسالی در

  اصلا مشتری نیست و قیمتامون حدود۳۰درصد کم شده بازم مشتری نیست

 • ناشناس ارسالی در

  انشاالله قیمت ها کاهش پیداکنه

 • M ارسالی در

  ملک به رکود چند ساله میره چون متاسفانه ب ا افزایش بی رویه قیمت ملک قدرت خرید به ص فر رسیده و یک سری دلال معامله میکردند و عملا مصرف کننده ای نیست

 • ناشناس ارسالی در

  خدا صبرتون بده چ فاجعه ی بزرگ واقعا ترسی دم واقعا چقدر زیاد یک درصد ارزون شده چطو ر می‌خوان تحمل کنند پارسال 800درصد گرون شده کسی نگفت فاجعه الان الکی میگن فاجعه در حالی که بنگاه دارم تو این سه ماه 50در صد گرون شده

 • حمید رضا ارسالی در

  پول یک عده ای را از بورس برداشتید همان ر ابه عده ای دیگر وام می دهید شیطان از آسم ان ایران برو

 • نصر ارسالی در

  اصلا یکمشتری هم وجودنداره بااین قیمتهای نجومی.
  توی خیابان ما دره هربنگاهی بری همه فروشنده اند.خریدارمصرف کننده اصل اپاش راتوی بنگاه نمی گذاره.

  • ناشناس ارسالی در

   تورو خدا بیا خونه منو بخر تو رو خدا

 • ج ارسالی در

  این شیطان ها تا کشورمان را به ونزوئلا دو م تبدیل نکنند دست بر دار نیستند خدا مرگش ان بده ونسل شان را از روی زمین بر اندازد

 • ناشناس ارسالی در

  دولت باقیمت کارشناسی خود می‌تواند خریداری نماید.

 • سعید ارسالی در

  تا بوده و نبوده مسکن و ملک رو به بالاست گاهی یه کوچولو میاد پایین بعد وحشتناک با لا

  • ناشناس ارسالی در

   دانشمند؛ وقتی قیمتها نجومی باشه و خارج ا ز توان خریدار، تو بگو متری یک میلیارد. ک یه که بخره؟

 • رضا ماهر ارسالی در

  الاهی که قیمت‌ها به واقعیت کم و کمتر بش ه ..که جوانها و خانواده ها بتوآنند راحت صاحب خانه و اشیانه شوند ولی آیا با حلوا حلوا دهان شیرین میشه دقیقا مصالح نسبت به یک ماه قبل تا 50 درصد گرون میشه آنوقت ق یمت خود مسکن میاد پایین؟!!با عقل جور در نمیاد

 • ناشناس ارسالی در

  پیش بینی میشودمسکن ۳۵ درصد ارزان خواهد ش د. من فروختم راحت شدم.

  • ناشناس ارسالی در

   الان چکار می‌کنی با پولش رفتی چادر مسافر تی خریدی کم خالی ببند

 • مستاجر ارسالی در

  بابا مردم اگر خانوادگی هم دزدی کنند تهیه اجاره مسکن را شاید بتوانند جور کنند چه برسد به خرید مسکن خرید و فروش مسکن بطور کلی به رکود رفته وبا این قیمتها ی چند برابری کسی مسکن نمی خرد و تا قیمتها نشود خریداری ندارد حداقل ۱۰ برابر قیمت تمام شده مسکن را قیمت میدهند وجدان شرف دیگر مرده است

 • ناشناس ارسالی در

  ازترس ابرواینجاپیام دادم که بجاپول ازم استفاد نخاد،ینفرگفت پولذمیدم ولی ازمن بی ابروی خاست،یکی هم گفت گوشی داری پول نمیخای،اخه افقط خدا نگزره که مجبورم پیام بدم ینفر فکر بد کنه ،تروخدا مردم بدادم برسید،اگه ازخداوامامش نمینرسیدم خودم میکشم دیگه نمیتونم خجالت بچام بکشم ،سورتم قایم کنم توکوچا وخیابون ضایهات جم کنم ،یعبارم درخواست کمک کردم گفتند چراگوشی داری؟دلم شکست خدا ازشون نگزره که فقط دنبال بی ابروی هسن، تروخدا اگه کسی واقعابه خداش دین ایمان داره امیدم نامیدم نکن خدا نامیدش نکنه ملیون نمیخام فقط پول نون کمک کن بخدا شوهرم بندخدا ملوله نمیتونه برع کار دوتا دخترم کوچیکه
  6037991937616013
  توکلی ،این کارت شوهرمه خودمکارت ندارم دلم خوشال کن ایشهالا خدات شادکنه

 • ناشناس ارسالی در

  من یه واحد فول امکانات در پاسداران تهران زیر قیمت ۲۰ درصد ۵ ماهه دادم املاک برای فروش خریدار نیست.الان هیچ خریداری در با زار وجود نداره .من فکر می کنم بد تراز قع طنامه ۵۹۸ وضعیت مسکن را داره خراب می کنه وریزش شدید و رکود طولانی در راه است

 • حسین ارسالی در

  اجازه قیمت گذاری مسکن و زمین در سایتهای دیوار وغیره گرفته شود .
  بعضی با اق دامات غیر کارشناسی در خصوص مسکن وزمین با عث بی ثباتی و هرج ومرج در قیمتها می گردن
  دولت به زیر مجموعه های خود مانند شوراها نباید اجازه تعریف و افزایش قیمتها ی خدمات و تعرفه ها را بدهد .به شهرداری ه ا اجازه توافقات و تراکم فروشی.تعغیر کارب ری.فروش تجاری شناور و مازاد بر آن و .... .ندهید .

 • سجاد ارسالی در

  چقققققققدر توضیح الکی و تکراری ...همه اش یه پاراگراف چند خطیه، بیس پاراگراف تکراری و یک مفهوم فقط لغات مشابه و مترادف جایگزین شده...
  کلاس چندمی عمو

 • حسین ارسالی در

  از ۲۰ سال پیش تاکنون دلار ۲۳ برابر شده ی عنی از ۱۰۰۰تومان رسیده به قیمت هر دلار ۲ ۳هزار تومان ولی قیمت آپارتمان از متری ۱۰ ۰هزارتومان رسیده به ۴۰میلیون تومان یعنی ۴۰۰برابر مگر چه اتفاقی افتاده است که ملک این همه گران شده است الان قیمت ساخت هر متر آپارتمان حدود ۳ میلیون تومان است اگر قیمت زمین را هم حساب کنیم می بینیم چه پ ول کلانی بساز .بفروشها به جیب می زنند حد اکثر قیمت یک اپارتمان با توجه به طبقات ب اید ۶ میلیون تومان باشد ونه بیشتر.

 • ایرانی ارسالی در

  مسکن با این قیمتها ی چند برابری هیچ خریداری ندارد و کسی توان خرید مسکن را ندارند حالا هر چقدر میخواهد بشود اصلا فرقی نمیکنه؟ بشود متری ۱۰۰میلیون تومان چیزی که توان خرید مردم نیست هر چقدر میخواهد گران شود بشود مسکن با این قیمتها ی چند برابری باید بخواب اصحاب کهف برود

 • مجاهد ارسالی در

  شما باید کارشناس نقم می شدین نه ملک

 • soheil ارسالی در

  الحمداللللللللله

 • ناشناس ارسالی در

  همش دروغ.....رکود در بازار ملک هرگز پاید ار نیست، چون همه سقف و سرپناه و خونه میخ وان، و قطعا به هر در می زنن تا بخرن

  • ناشناس ارسالی در

   نصف مردم حاشیه نشین شدن یا شهرهای کوچکتر یا روستا فکرکردی هرچی گرون بشه میخرن نه بابا جون دیگه کسی ازدواج نمیکنه که خونه بخواد

 • علی ارسالی در

  خدایا ما را بکش تحمل ین همه فقر و تورم و گرانی رانداریم مستاجریم توان خرید خاته و افزایش کرایه خاته رانداریم چرا ما رادرا یران آفریدی 😔

 • م. ن ارسالی در

  باید قیمت ها برگرده به 2 سال پیش قبل از اینکه خریدار واقعی عملی انجام دهد. رشد قیمت 30 ساله در طی فقط 6 ماه قابل قبول نیست.

 • شایان ارسالی در

  باز دری وری نوشتین،هر وقت۹۰درصد افت کرد بگین

 • ناشناس ارسالی در

  نگران نباشین ...همه منتظر انتخابات هستن ...بعدانتخابات ۵۰ درصد گرون میشه اونوقت همه خریدارمیشن.

  • ناشناس ارسالی در

   دوست عزیز گویا شما بسازوبفروشید که اینقد رناراحتید.

 • ناشناس ارسالی در

  در مملکت ما همه چیز دست دلال هست نه مصرف کننده

  • ناشناس ارسالی در

   شتر در خواب بیند پنبه دانه قیمت ملک تا ۴ ۵درصد هم افت نیکنه

 • سعید ارسالی در

  بدو بدو برید رائ بدید تا قیمت مسکن درست بشه ،همانطور که قیمت خودرو و هزار چیز دی گر درست شد ،

 • قوزی ارسالی در

  مرگ بر امریکا

 • طوفان ارسالی در

  من ملکی که ۴ ماه پیش خریده بودم ورهن داد ه بودم به مستجرم با ده درصد ضرر فروختم . بهتر از اینه با ۵۰ درصد ضرر بعد دوسال ب فروشم . راکد شد تا ۱۴۰۴.

  • ناشناس ارسالی در

   داداش خودزنی کردی😆

 • ناشناس ارسالی در

  والا ما ارزونی ندیدیم اپارتمان 40 متری یک میلیارد میگن که ما 100 سالم کار کنیم در صورتی که قیمتش تغییر نکنه باز هم نمی توانیم بخریم

 • ناشناس ارسالی در

  آره مسکن 6 سال خوابید یک دفعه بیدار شد دیگه نمیزارن به اون رکود قبلی برسه همه بیکار میشن بعد انتخابات مسکن به شدت شروع به گردش میکنه البته نه با قیمت بالا مردم دیگه به هیچ سرمایه گزاری غیر از ملک اطمینان ندارند.

  • ناشناس ارسالی در

   باقیمت های قبل مصرف کننده توان خرید نداش ت چه برسه به حالا که اینقدر گرونه واسه س رمایه گذاری هم یعنی خواب پول تا 10سال دی گه. مسکن به اندازه 50 سال گرون شده

  • ناشناس ارسالی در

   مسکن درتهران همیشه زیر هزار دلار بوده

 • ناشناس ارسالی در

  بعدانتخابات یا قبلش هرخاکی میریزن سرشون بریزن فرقی نمیکنه وقتی جوونا مون دارن پی ر میشن وازدواج درکار نیست چون امکان ندار ه و نمیتونن از را ه درست صاحب زن و زندگی بشن البته حلال خوراش آینده مملکت بفناس ت آینده ای نمیمونه من خودم دوتا پسر دار م 38ساله و33 ساله کنار خودم هستن خودمم خ ونه مو فروختم منطقه 5 متری 5 م یه دفعه ق یمت کشید بالا چند برابر شدنتونستم بخرم الان مستاجر خدا ازشون نگذره هرکی باعث وب انیشه

 • بی پناه ارسالی در

  خدا لعنت کنه بانی این همه گرونی را
  خدا زمین گیر و ذلیلشون کنه

 • ناشناس ارسالی در

  آقا این چه تیتری هست که شما زدید؟؟؟

 • ناشناس ارسالی در

  توضیح ندادید فاجعه بزرگ مسکن چیه؟؟؟

 • مهدی ارسالی در

  مسکن زمانی ارزان میشود که دولت شروع به گ رفتن مالیات ازسرمایه دارها کند وبا زمینه ا پولی که در اختیار دارد برای بی خانه ها خانه بسازد.زمینهای دولتی را هم میتوان ب ه افراد بی خانه داد تا با پس انداز خود ش روع به ساخت وتولید مسکن کنند واشتغال ایج اد شود

 • م ارسالی در

  هیچ کدام از این دلالها تا ندانند قرار اس ت به افراد بی خانه خانه بدهند قیمت را پا یین نمی آورند.باید زمین مجانی به مردم بی خانه داده شود به شرطی که با پس انداز خو د شروع به ساخت کنند وتولید واشتغال ایجاد شود.دولت میتواند در کنار این کار برای ج اده سازی وآب وبرق رسانی وغیره به این زمی نها از مالیاتی که از افراد چند خانه میگی رد این کار را انجام دهد.

 • ب ارسالی در

  علت گرانی مسکن از اتاق فکر شما روزنامه چیا اومد ه بیرون یه وقت دق نکنین یه درصد ملک اومد پایین خدا رحمت بکنه رضا را بای دبود چند تا ازاین واسطه ها را سر میدون د ار میزد که جرائت گران کردن مسکن را نکنن

 • ناشناس ارسالی در

  تواین چهل سال چیزی روسراغ ندارم که قیمتش پایین بیاد به جزخشتک مردم بدبخت که بای د تاوان گرونی روبدن
  هیچی ارزون نمی شه مخصوصاملک بالامیره ولی پایین نمیاد

 • ناشناس ارسالی در

  همه کارها دست خودشونه یعنی کسی نیست جلوی املاکیا رو بگیره که چرا گرون میدی چرا اجارها بالاست همه اصلا خودشون میخوان اینجوری باشه

 • ناشناس ارسالی در

  همیشه خریدار برنده هست نه فروشنده الان مدتی هست دلار طلا ملک راکدهست یانواسان کمتری دارد. اماموادغذایی ودیگر اجناس ومصالح ساختمانی گرانتر شده. احتمالا بعدانتخابات دلار طلا وملک به طبع اجناس ومصالح ساختمانی افزایش خواهد یافت من خودم ابزار فروش هستم یک ۱کیلو رنگ روغنی سفید الوان رابایدبانرخ جدید ۶۸بخرم چندبفروشیم حالا چطور ملک میاد پایین؟؟؟؟؟؟

 • پارسا ارسالی در

  چرت وپرته هیچ وقت ارزونی نبوده همیشه رفته بالا دروغ به خورد مردم ندین

 • علی ارسالی در

  مملکتیکه صاحباشن دزد باشن ازاین بهترنمیش ه خیلی وقته که همه چی بحال خودش رهاشده ا زاون طرف دولت بی عرضه ازاین مردم حول که فقط منتظرن که همدیگرو تیکه پاره کنن تف ب ه شرف هرچی انسان پست

 • احمد ارسالی در

  قیمت متوسط واقعی مسکن در شهر تهران هر متری 15ملیون میشود به همان شکل که دلار از 30به 22سکه از 16به 10وارز دیجیتال ریزش کردماشین خارجی 30درصد ریزش کرد ملک هم یک ریزش سنگین دارد من خودم 30سال که تجربه املاکی دارم من در منطقه شمال شرق همین الان 20درصد کاهش میبینم همه زیر قیمت فروشنده شدن ولی هیچ خریداری وجود ندارد انشالله که زودتر به قیمت واقعی برسد که بازار از صفته بازی خارج و خریدار واقعی باشد با مدیرت خوب مدیران دولت جدید

 • بیات ارسالی در

  در بورس کشور زندگی مان نابود شد ی ک میلیارد تومان شد دویست میلیون تومان اسم این کار چیست ملک در تهران ا رزان نمی شود چون بورس را نابود کر دند

 • عربلو ارسالی در

  زندگی خیلی ها در بورس بی ارزش و نابو د شد سرمایه خود را از دست دادند بخصوص سهامداران شرکت مخابرات ایران شرکت خاور شرکت خکرمان شرکت پتروش یمی فارابی و ابادان و.....سهم ۱۳۰۰ تا ۳۴۰۰ تومانی شد ۳۰۰ تا ۷۰۰ تومان این درد است این یک نوع دزدی است

 • عطایی ارسالی در

  بورس خیلی ها را بیمار و روانی و افسرده و فشار خونی و.....کرده است بخصوص سهامداران بترانس و شرکت تلیسه و سایپا و گروه بهمن و زشریف و خکاوه و.........سرمایه مردم را آب کرد

 • ناشناس ارسالی در

  مملکت که به فنا رفت موندم رییس جمهور عزی ز با چه انگیزهای میخاد بیاد میدون

 • ناشناس ارسالی در

  همین شما بنگاها داران از خدا بی خبر به خ اطر گمیسیون بالا با دلالها هم کاسه شدین و خواب زمستانی جناب روحانی وملت تمع کار ملک و بالا بردین حالا میگین بازار خوابید ه اب برزید روش تا پابشه شماها که خوب بلد ین .
  چوب خدا بی صداست ان شا۶الله ب اعث وبانی این بدبختیها که منشع خارجی ندا ره وهمش داخلیه رو به سزاشون برسونه .

 • امیر ارسالی در

  قیمت خانه و مخصوصاً زمین که هیچ ربطی به تحریم و دلار و مصالح ندارد و توسط نفوزیه ا و سرمایه داران و دلالان و محتکرین گروگ ان گرفته شده و سودهای نجومی کلان به مردم تحمیل میکنند باید با قانون درست و حسابی و سختگیرانه که صرفه اقتصادی نداشته باشد جلوی این احتکار و گروگان گیری را گرفت ق یمت زمین را شدیدا باید کنترل کرد تا سود دهی نداشته باشد و هر کس برای نیاز انرا ت هیه کند و در دسترس همه اقشار جامعه با هر توان مالی قرار گیرد تا بتوانند زمین تهی ه و ساخت و ساز کنند و تشکیل خانواده و فر زند اوری داشته باشند مطمئنم در بخش زمین و خانه دست دشمن در کار است تا با گرانی ا ن مردم از تشکیل خانواده منصرف شوند و نسل ایرانی منقرض شود باید مالکیت خانه و زمی ن را محدود به تعداد انگشت شمار و مالیات برای مازاد ان به اندازه 50 تا 100 درصد ا رزش روز ملک باشد تا دست دلال و محتکر از این نیاز ضروری تشکیل خانواده کوتاه شود و مردم امیدوار به زندگی و فرزند اوری شوند

 • Vahid ارسالی در

  وقتی مصالح ساختمانی و آهن و خدمات پروانه ساختمان و نظام مهندسی و اداری و امتیازا ت آب و برق و ..‌‌‌‌...
  نسبت به یکی دو ماه گذشته کلی افزایش داشته حتما مسکن ارزان میشه

 • بیژن ارسالی در

  قیمت‌های ماشین و مسکن غیر قابل قبوله قط عا پایین میاد به شرط اینکه دولتها بخوان طوری سیاستکذاری کنن که از کالای سرمایه ا ی بیرون بیاد. یعنی یه سری تو فکر این نب اشن اینا رو بخرن که بفروشن سود کنن.

 • ناشناس ارسالی در

  ملک مثلا کساد شد با رویش ناگزیر قیمت مصالح چه کنیم

 • ناشناس ارسالی در

  شاید در کوتاه مدت جولان قیمت ها وجود داشته باشد ولی با وجود بحران جمعیت در اینده ای نه چندان دور با پدیده سکونتگاههای خالی مواجهه خواهیم شد و دیگر این بازار از سرمایه گذاری بانک ها و دولت ها دلالان ...خارج خواهد شد بطوری که دولت ها بخاطر فرزند اوری پیشنهاد مسکن تقریبا رایگان را در دستور کار خواهند داد فاجعه یعنی تو مکان و زمان مناسب بدنیا نیومده باشی

 • ناشناس ارسالی در

  🤲اللهم عجل لولیک الفرج🤲 آقا بیا که امیدم ان نا امید گشت ومصائب برما سخت ودشوار.ام یدی جز ظهور نداریم که منجی عالم تویی یا مهدی(عج)بیا واین شیعیان سیه روز را از ظل م وستم ظالمین نجات بده.آمین یارب العالمی ن.

 • مرتضی پاشا ارسالی در

  خانه ای داشتیم خیابان ایران متری ۱۰۰ هزا ر تومان فروختیم ۶سال پیش ۳۰میلیون تومان یک ماه پیش معا مله کردند ۱۸میلیارد خدا ل عنت کند باعث وبانی این گرانی ها را که مر دم را بیچاره وبی خانمان کردند

 • ابراهیم صولتی ارسالی در

  یکی از جریاناتی که به وضوح اقدام به تمسخ ر مردم میکنه همین رسانه ها هستن. مرتب تو ی خبراها میاد که مقلا تیتر میزنن سقوط سن گین قسمت سکه ...یا مثلا قیمت مسکن ریزش ک رد و اینجور کلماتی که وقتی میری خبر رو م یخونی بعد میبینی توش نوشته خانه یک درصد ارزان شده :)) دلار ۲۰ تومن سقوط کرد سکه ۲۰ هزار تومن ارزونتر شد...خیانت مسکنن او نهای که اینجور تیتیرها و خبرهارو اصلا من تشر میکنن. واقعا به اینها میگن ارزونی؟ گ ویا این خبرگذاری ها همه مسخ شدن یا توسط باندهای قدرت و ثروت خریداری شدن تا با تم سحر کردن مردم موجبات تفریح طبقه اشراف و قدرت رو فراهم کنن

 • ناشناس ارسالی در

  ‌واییی عجب کاهش قیمت ‌رکودی،۱/۸ در صد کا هش ، بیچاره وورشکست شدن بساز وبفروش ها و دلان از خدا بی خبر ، وقتی قیمت ملک چند ص د برابری میشه چرا از تیتر فاجعه نمیزتی؟؟

 • ف ارسالی در

  هر وقت شد متری شش میلیون اونوقت بگید ارزون شد . تمام

 • علیرضا ارسالی در

  سلام .توسعه مسکن با سا زه های پیش ساخته بتونی افزایش یابد و مسکن ارزان می شود و عمر هم بیشتر و راحت و باز دهی زیاد است .

 • امیر ارسالی در

  خدایا خودت کمک کن. به هردری میزنیم تاشرم نده زن وبچه نباشیم این همه گرونی چحوری ت حمل کنیم.مستاجرم ۴۵سالمه فقط اجاره خونه وخرجی ۳نفرمیتونم دربیارم.خدانابودتان کنه مملکتونابودکردید.مسکن۴۰۰درصدگرون شده!!! !!!!!!!!

 • رضا ارسالی در

  متوسط قیمت مسکن در تهران برابر ۱۰۰۰ دلار است والان با دلار ۲۲۰۰۰باید متوسط قیمت مسکن ۲۲میلیون باشد و الان مسکن با قیمت متوسط ۲۹ میلیون حدود ۷ میلیون حباب دارد

 • مستاجر ارسالی در

  لعنت به این دولت فاسد که افتخارش این بود که یه واحد هم نساخت_ کاری کرد که در اجا ره به مشگل بخوریم چه برسه به خرید

 • ناشناس ارسالی در

  متاسفانه دم خروس این مقاله اونجا میزنه ب یرون که میگه بازار مسکن راکده خب قربونت برم وقتی میگی راکده یعنی نه فروشی هست نه خریدی یعنی نمی‌فروشم با این قیمتهای هزی نه ساخت و تولید پول لازم بودن هم حدی دار د این عدد ها حتی سربه سرهم تمام نمیشود و فقط منجر به ساخت خانه های به شدت بی کیف یت با متریال افتضاح خواهد شد

 • سلیمان مرادی نیا ارسالی در

  احتمال سقوط قیمت‌ها با توجه به روند سعود ی سریع در دوسال گذشته بدون پشتوانه و پیش زمینه توسعه اقتصادی و ادامه روند رو به رکود تا توسعه روابط اقتصادی بین المللی و رفع تحریم‌ها وجود دارد و سپس دوباره دچا ر حباب و تنش شدید در این بستر زیر ساختی می‌شویم

 • ناشناس ارسالی در

  مصرف کننده وجودداره ولی جیبهای کم پول .و همه مردم تواین چندسال تجربه کسب کرده ویک دفعه مارگزیده شده اند ودقتشون بیشترشده.و منتظررئیس جمهورجدیدندکه ببینندچکاره هستش .تمامی دلالان مسکن هم فروشنده اند.ولی خر یداران مثل بورس صبرمی کنندتا نرخها پایین وپایین تربیاد.خاطرجمع باشیدکه همین روزه ایک قطعنامه بوجودمیادکه تمام دلالان هرچی خورده اندپس دهند.خداهم وجودداره...

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...