|
کدخبر: 151414

وضعیت بازار املاک کشور چین چگونه است؟

بازار املاک مسکونی در سال ۲۰۲۰ به سرعت بهبود یافت و از نرخ بهره کمتر وام مسکن بهره‌مند شد و با برخورداری از پشتیبانی، تقریبا به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بازگشت.

راه و مسکن وضعیت بازار املاک کشور چین چگونه است؟

بر اساس پیش‌بینی تحلیلگران انتظار می‌رود بخش املاک و مستغلات چین در امسال تاثیر اندکی از کووید-۱۹ داشته باشد و وضعیت معاملات مسکن تقریبا ثابت باقی بماند یا اندکی کمتر از سال گذشته باشد.

به گزارش رویترز، انتظار می‌رود نرخ مسکن چین در سال جدید با سرعت کمتری افزایش یابد در حالی که وضعیت فروش احتمالا ثابت باقی خواهد ماند، زیرا پکن تمرکز خود را به سمت مقابله با افزایش ریسک بدهی در این بخش در زمان بهبود اقتصاد سوق داده است.

بازار املاک مسکونی در سال ۲۰۲۰ به سرعت بهبود یافت و از نرخ بهره کمتر وام مسکن بهره‌مند شد و با برخورداری از پشتیبانی، تقریبا به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بازگشت. اما این بازگشت نگرانی‌هایی را در خصوص ریسک مالی ایجاد کرده و سیاست‌گذاران از آن زمان در مورد هدایت بودجه به این بخش سخت‌گیری کرده‌اند.

بر اساس نظرسنجی انجام شده از ۱۳ تحلیلگر و اقتصاددان، میانگین رشد نرخ املاک مسکونی در سال ۲۰۲۱ به ۳.۳درصد کاهش یافته است. محاسبه داده‌های رسمی نشان داد که نرخ مسکن در سال ۲۰۲۰ حدود ۴.۹درصد افزایش یافت.

یکی از اقتصاددانان اذعان داشت که افزایش قیمت‌ها در امسال بیشتر در شهرهای بزرگ مشاهده خواهد شد، زیرا نقدینگی اعتباری آزاد شده در طول بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ نمی‌تواند به سرعت بازیابی شود.

به گفته یکی از تحلیلگران، خرید سرکوب شده در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ می‌تواند به این معنی باشد که تقاضا در امسال قدرتمند نخواهد بود.

همچنین یکی از تحلیلگران ارشد املاک و مستغلات انتظار داشت کنترل شدید بانک مرکزی برای صدور وام‌های مسکن سبب محدودیت معاملات مسکن در امسال شود.

شهرهای بزرگ چین از جمله پکن، شانگهای و شنژن نیز اخیرا محدودیت‌های معاملاتی را افزایش داده و سخت‌گیری‌هایی را برای جریان‌های غیرقانونی وجوه در بخش املاک و مستغلات آغاز کرده است.

بر اساس برآوردهای انجام شده انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری در بخش مسکن در امسال ۶.۴درصد افزایش داشته باشد که اندکی پایین‌تر از رشد ۷درصدی در سال ۲۰۲۰ است.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر