|
کدخبر: 144500

نقره داغ کردن مالکان خانه های خالی

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: باید از افرادی که خانه‌ها را برای سفته بازی خالی نگه می‌دارند مالیاتی به اندازه ۲۰ درصد نرخ خانه اخذ کنیم.

راه و مسکن نقره داغ کردن مالکان خانه های خالی

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اخذ مالیات برخانه‌های خالی را مولفه اصلی برای پایان دادن به سفته بازی در بازار مسکن دانست و گفت: باید از افرادی که خانه‌ها را برای سفته بازی خالی نگه می‌دارند مالیاتی به اندازه ۲۰ درصد نرخ خانه اخذ کنیم.

مجتبی یوسفی به تاثیر افزایش ساخت‌وساز، تولید مسکن و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا بر کاهش نرخ خانه اشاره کرد و گفت: درحال‌حاضر سالانه به یک میلیون واحد نیاز داریم که معمولا ۳۰۰ هزار واحد آن را مردم و ۲۰۰ هزار واحد دیگر در روستا‌ها ساخته می‌شود، از این رو سالانه با کمبود ۵۰۰ هزار مسکن مواجه هستیم از طرفی بر اساس سرشماری سال ۹۵، ۶/۵ میلیون مستاجر در کشور وجود دارد بر همین اساس جهت کنترل نرخ مسکن ضمن برقراری تعادل در عرضه و تقاضا باید بازار مسکن را از سفته‌بازی خارج کنیم که راه‌حل آن نیز در ساماندهی و نظارت بر بنگاه‌های معاملات املاک و سایت‌های غیر قانونی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اخذ مالیات برخانه‌های خالی مولفه اصلی برای پایان دادن به سفته بازی در بازار مسکن است، افزود: از انبوه سازانی که مسکن را در اختیار مردم قرار می‌دهند حمایت می‌کنیم، اما باید از افرادی که خانه‌ها را برای سفته بازی خالی نگه می‌دارند مالیات اخذ کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس سرشماری سال ۹۵، دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خالی در کشور وجود دارد که ۵۰۰ هزار واحد آن در تهران است، البته این آمار به اصلاح هم نیاز دارد چرا که تعداد واحد‌های خالی در شهر‌های جدید بودن زیرساخت باید از آمار مذکور کسر شود. برخی در سایه خلاء نظارتی در بازار مسکن و با هدف سفته بازی خانه‌ها را خالی نگه می‌دارند اما با طرح "اخذ مالیات از خانه‌های خالی" می‌توانیم بازار مسکن را تا حدی کنترل کنیم.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کلیات طرح دو فوریتی جهش تولید و تامین مسکن در صحن مجلس و جزییات آن در کمیسیون عمران به تصویب رسیده و باید سریعتر به سرانجام برسد چرا که معتقدیم با عملیاتی شدن طرح، بازار مسکن کنترل و کاهش قیمت‌ها انجام می‌شود.

منبع: خانه ملت
 • مردم ارسالی در

  دلیل اصلی بدبختی ملت در بخش مسکن ، گرانی بیش از حد اهن الات و مصالح ساختمانی و... به علت سودجویی دولت از شرکتهای ذوب و تولید تیر اهن و میلگرد و ...
  آهن آلات با وجود تولید داخلی بودن ، طی سه سال گذشته ۸ برابر شده است.
  حتی از قیمت ارز هم پیشی گرفته است.
  سایر مصالح و زمین هم که به علت کاسبی دولت از
  ارز و سکه سر به فلک گذاشته است.

ارسال نظر