|
کدخبر: 139774

طرح‌های شکست خورده تامین مسکن برای مردم

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این که طرح تولید و تامین مسکن ۱۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: دولت در اجرای طرح ملی مسکن موفق نبود.

راه و مسکن طرح‌های شکست خورده تامین مسکن برای مردم

محمد سرگزی با اشاره به روند تأمین اعتبارات برای اجرای پروژه‌های مسکن‌سازی دولتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برای اجرای پروژه‌های زیر نظر وزارت راه و شهرسازی از جمله مسکن مهر، بازآفرینی شهری، مصلی تهران و طرح اقدام ملی مسکن، اعتباری حدود ۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که این ردیف اعتباری نشان دهنده افزایش ۵۰۰ میلیاردی بودجه این حوزه نسبت به سال ۹۹ است.

وی افزود: این اعتبار نشان می‌دهد سال آینده اقدام اساسی برای تولید مسکن و تکمیل برخی پروژه‌های مربوطه صورت نخواهد گرفت. مجلس یازدهم برای رفع معضل کمبود مسکن، طرح جهش تولید و تأمین مسکن را تدوین کرد که بر اساس آن سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی ساخته خواهد شد، حال پیش‌بینی می‌شود که برای اجرای این طرح اعتباری حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان نیاز است، بنابر این ایجاد ردیف اعتباری ۲ هزار میلیاردی در حوزه مسکن‌سازی بسیار ناچیز و کم اثر خواهد بود.

وی یادآور شد: دولت در سال‌های اخیر برنامه‌ریزی کلانی را برای اجرای پروژه هایی مانند بازآفرینی شهری و طرح اقدام ملی مسکن انجام داد، اما متأسفانه هیچ کدام از این پروژه‌ها موفقیت آمیز نبوده است، به طور مثال طرح اقدام ملی مسکن هنوز بعد از گذشت چندین ماه عملیاتی نشده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بازار مسکن نیازمند یک اقدام عملی و گسترده در عرصه ساخت‌وساز است، در غیر این صورت با تخصیص قطره چکانی اعتبارات نمی‌توان به توسعه کلان دست یافت.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر