|
کدخبر: 172154

بازار خودرو در آستانه تحولی عظیم؟

زمزمه رفع تحریم صنعت خودروسازی ایران این روزها از مذاکرات وین به گوش می‌رسد. ماجرا تا آنجا پیش رفته است که برخی حتی از اعلام آمادگی خودروسازان خارجی برای حضور در بازار ایران می‌گویند.

خودرو بازار خودرو در آستانه تحولی عظیم؟

صنعت خودروسازی ایران پس از تحریم با افت حدود ۴۰ درصدی در بخش تولید مواجه شده و تولید برخی انواع مدل‌های خودرو در ایران متوقف شده است.

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران درباره تاثیر لغو تحریم‌ها در صنعت خودروسازی ایران گفت: خودروسازان خارجی برای حضور در بازار ایران پس از لغو تحریم ابراز تمایل کرده‌اند و علاوه بر آن حجم قابل توجهی از واردات ایران مربوط به واردات قطعات خودرو است و در صورت لغو تحریم‌ها به جای واردات قطعات از چین، می‌شود این قطعات را از کشورهای اروپایی و با کیفیت بهتر وارد کرد.

او گفت: همچنین در صورت برقراری همکاری برای تولید مشترک خودرو با شرکت‌های خارجی، علاوه بر افزایش توان فنی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های تولیدی، می‌توانیم توسعه بازارهای صادراتی را نیز هدف‌گذاری کنیم.

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: باید توجه داشت در دوران تحریم ایران برنامه‌های اساسی در صنعت خودروسازی نظیر افزایش تولید وکاهش وابستگی به خارج از کشور را هدف‌گذاری کرده که پس از رفع تحریم‌ها این برنامه‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

نعمت بخش خاطرنشان کرد: اگر به شرکت‌های خودروسازی پیشرفته خارجی اجازه راه‌اندازی خطوط تولید از ابتدا تا انتهای ساخت خودرو در ایران را دهند قطعا این موضوع به رقابتی شدن صنعت خودروسازی کشور نیز کمک خواهد کرد. البته این امر مستلزم تسهیل قوانین و مقررات دست و پاگیر داخلی نیز است.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...