|
کدخبر: 153065

تولید انبوه دنا پلاس جدید آغاز شد + مشخصات خودرو

نمونه جدید این خودرو که در نیمه اول سال ۱۴۰۰ به بازار می‌آید، قرار است تا در کمتر از چند ماه به طور کامل جایگزین نسخه فعلی دنا پلاس تنفس طبیعی شود.

خودرو تولید انبوه دنا پلاس جدید آغاز شد + مشخصات خودرو

به تازگی گروه صنعتی ایران خودرو تولید نسخه‌ای جدید از دنا پلاس را در خط تولید خود آغاز کرده است. درحال‌حاضر این نسخه پلاک ملی را دریافت کرده و فرآیند برخی تست‌های نهایی را پشت سر می‌گذارد.

گروه صنعتی ایران خودرو با مشارکت ایپکو و نیرو محرکه توانسته تا نسخه‌ای ارتقا یافته از دنا پلاس را به مرحله تولید اولیه برساند. البته که تولید نسخه جدید دنا پلاس در خط تولید تهران این شرکت آغاز شده و نمونه‌های پلاک ملی آن هم برای انجام تست‌های مختلف در اختیار مهندسان ایپکو و نیرو محرکه قرار گرفته است.

نمونه جدید این خودرو که در نیمه اول سال ۱۴۰۰ به بازار می‌آید، قرار است تا در کمتر از چند ماه به طور کامل جایگزین نسخه فعلی دنا پلاس تنفس طبیعی شود. با توجه به نصب نسخه جدید پیشرانه EF۷ بر روی این خودرو، شناسه دنا پلاس‌های جدید ” +NA ” است و در کارخانه با نام ” دنا پلاس NA پلاس ” یا ” دنا پلاس EF۷ پلاس ” شناخته می‌شود

مشخصات فنی نسخه جدید دنا پلاس ( NA پلاس ):

دنا پلاس NA پلاس به پیشرانه EF۷ پلاس مجهز است. این پیشرانه که ۱۶۴۵ سی سی حجم دارد، نسخه جدید EF۷ معمولی به حساب می‌آید و فناوری‌های به روزتری را به نمایش می‌گذارد. پیشرانه EF۷ پلاس نسبت به EF۷ معمولی تفاوت‌های زیر را دارد:

این پیشرانه به صورت پایه، استاندارد آلایندگی یورو ۵ را دارد و مصرف سوخت بهینه آن بر روی دنا پلاس ۶٫۸ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است. همچنین صدای تولیدی EF۷ پلاس کمتر از EF۷ معمولی است و به خاطر استفاده از اجزایی مانند سیستم مدیریت حرارتی، پمپ روغن متغییر و… استهلاک آن به شکل قابل توجهی کمتر از نسخه قبلی شده و از سویی لرزش‌های کمتری در آن دیده می‌شود. همچنین به خاطر استفاده از نسبت تراکم ۱۰٫۸ در پیشرانه EF۷ پلاس، دنا پلاس جدید هم سازگاری بیشتری را با بنزین‌های داخلی دارد.

در بحث قدرت و توان این پیشرانه تفاوت خاصی با نسخه قبلی دیده نمی‌شود و بهبود جزئی حاصل شده است. اما در کنار این بهبود جزئی، عملکرد بهتر پیشرانه و دسترسی راحتتر راننده به حداکثر قدرت ممکن، سبب شده تا دنا پلاس سری +NA توانایی حرکتی بیشتری را داشته باشد پیشرانه EF۷ پلاس به صورت استاندارد و بهینه ۱۱۱٫۲ اسب بخار را با گشتاور ۱۵۳ نیوتن متر تولید می‌کند و این امکان فراهم است تا در هنگام به کارگیری آن در دنا پلاس جدید، قدرت ۱۱۵ اسب بخار با گشتاور نزدیک به ۱۶۰ نیوتن متر در این سدان ملی دیده شود.

اما یکی دیگر از تغییرات محسوس در نسخه جدید دنا پلاس، استفاده از جعبه دنده ۶ سرعته دستی در آن است. پیشرانه ارتقا یافته این سدان کلاس C با جعبه دنده ۵ سرعته دستی خداحافظی کرده و به وسیله یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی توان خود را به چرخ‌های جلوی دنا پلاس +NA می‌رساند. نصب این جعبه دنده سبب شده تا فشار کمتری به پیشرانه خودرو در سرعت‌های بالا وارد شود و از سویی خودرو، مصرف سوخت کمتری را هم داشته باشد. بهبود جزئی شتاب و ارتقای بیشینه سرعت از جمله تغییرات مثبت رخ داده در دنا پلاس جدید است.

امکانات دنا پلاس +NA:

نمونه ارتقا یافته دنا پلاس که در سال ۱۴۰۰ به صورت رسمی وارد بازار می‌شود، فعلا در نسخه‌های تولیدی جهت انجام آزمایش‌های فنی، تفاوت خاصی را با نسخه‌های موجود در بازار ندارد. به گفته یکی از مهندسان ارشد ایران خودرو هم قرار نیست تا دنا پلاس جدید در بحث امکانات هم تفاوت خاصی را با نسخه‌های قبلی داشته باشد و در ابتدای کار، بیشتر ارتقای قوای محرکه مدنظر شرکت بوده است.

اما در آینده نزدیک دنا پلاس تنفس طبیعی که به پیشرانه EF۷ پلاس مجهز می‌شود، سقف پانوراما را هم تجربه می‌کند و تا حدی در بحث امکانات رفاهی هم ارتقایی را به نمایش می‌گذارد. همچنین این احتمال هم وجود دارد که از ابتدای عرضه دنا پلاس +NA، فرمان کمکی برقی بر روی این خودرو نصب شود و در کنار دنا پلاس توربو اتوماتیک که به این ویژگی مجهز است، نسخه تنفس طبیعی جدید هم چنین آپشنی را داشته باشد.

آن طور که گفته می‌شود دنا پلاس جدید در ابتدای عرضه خودرو قرار است تا با ویژگی هایی نظیر دو کیسه هوا، صندلی‌های برقی جلو، سقف فلزی، رینگ آلومینیومی ۱۵ اینچی، چراغ روشنایی روز، کروز کنترل، جعبه دنده ۶ سرعته دستی، پیشرانه EF۷ پلاس، تهویه اتوماتیک، فرمان کمکی برقی، آنتن کوسه ای، آینه‌های جانبی برقی، نمایشگر لمسی، بلوتوث، دوربین و سنسور پارک عقب، رهیاب ماهواره ای، تریم داخلی پارچه و… به بازار باید.

منبع: اسب بخار

ارسال نظر