|
کدخبر: 151307 شروین اشیدری

در گفت و گوی گسترش نیوز با عضو شورای رقابت مطرح شد:

خبر مهم درباره آزادسازی قیمت خودرو / اجرای فرمول جدید به یک شرط

عضو شورای رقابت اظهار کرد: عدم افزایش قیمت خودرو تا پایان سال به معنای نفی اجرایی شدن فرمول جدید قیمت خودرو یا همان آزادسازی نرخ ها نیست.

خودرو خبر مهم درباره آزادسازی قیمت خودرو / اجرای فرمول جدید به یک شرط

در اواخر ماه آذر خبر آزادسازی قیمت برخی از خودروها توسط رضا شیوا، رئیس شورای رقابت اعلام شد. بر این اساس مشخص شد که قیمت ۱۸ خودرو شامل دنا پلاس توربو شارژ دستی، دنا پلاس توربو شارژ اتومات، پژو پارس اتوماتیک، پژو ۲۰۶ اتوماتیک، ۲۰۷ پانوراما، سمند سورن پلاس، رانا پلاس، رانا پلاس توربو، هایما توربو s5 دستی، هایما توربو s۷ اتوماتیک، تارا، ساینا s، کوئیک، شاهین، آریو، برلیانس، چانگان و زوتی بر اساس فرمول جدید باشد.

پس از آن در اوخر ماه دی رضا شیوا مجددا اعلام کرد که قیمت کارخانه ای خودرو تا پایان فروردین سال آینده تغییر نمی کند و فرمول جدید فعلا اجرایی نخواهد شد.

حال برای بررسی بیشتر روند اجرایی شدن فرمول جدید قیمت گذاری گفت و گویی با حسین ناجی عضو شورای رقابت انجام دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید. با گسترش نیوز همراه باشید.

ناجی

فرمول جدید اجرایی می‌شود

ناجی ابتدا اظهار کرد: در مورد مسائلی مانند آزادسازی قیمت خودرو نظریاتی مطرح و پس از آن رای گیری می‌شود. نظرات اعضای شورا در برخی مواقع ممکن است مخالف با اکثریت آرا باشد. اما آزادسازی قیمت خودرو به همان صورت که فرمول آن اعلام شد محقق است و باید انجام شود.

وی ادامه داد: این مصوبه ابلاغ شده و اجرایی خواهد شد. البته در وزارت صمت و دفتر معاون اول رئیس جمهوری صحبت هایی در این خصوص شده خلاف قانون است. قانون به شورای رقابت به صورت مستقل اجازه داده و شوار نیز ضابطه قیمت را تعیین می‌کند.

جزئیات قیمت گذاری خودرو تا پایان سال

این عضو شورای رقابت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا با وجود اعلام عدم افزایش قیمت خودرو تا پایان سال آزادسازی رخ می‌دهد؟ به گسترش نیوز گفت: پیش از این نیز اعلام شد که تا پایان سال افزایش قیمت خودرو نخواهیم داشت اما معنای آن نفی این فرمول نیست. در آن فرمول یک پایه قیمت وجود دارد که رای داده شد تا پایان سال روی آن تصمیمی گرفته نشود و تغییری رخ ندهد. چون نرخ تورم پایین آمده بود و شرایط هم به صورتی نبود که بتوانند قیمت را تغییر دهند چنین تصمیمی گرفته شد.

آزادسازی قیمت به یک شرط

وی درباره دلیل اجرایی نشدن این فرمول تاکنون اظهار کرد: فرمول جدید برای ۱۸ خودروی اعلام شده  همچنان به قوت خود باقی است. این فرمول اجرایی خواهد شد و فاصله قیمت ها با بازار به مرور کم خواهد شد. البته آزادسازی قیمت خودرو به شرط افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو صورت می‌گیرد. خودروسازان هنوز گزارش خود را ارائه نکردند و این فرمول البته به نفع آن ها است. اگر گزارش افزایش ۵۰ درصدی توسط خودروسازان داده شود این فرمول نیز اعمال خواهد شد. همچنین به دلیل افزایش تولید عطش بازار نیز کمتر می‌شود. این گزارش ۲ الی ۳ ماه یک بار توسط خودروسازان داده می‌شود. اواخر آذر ماه باید خودروسازان گزارش می‌دادند که هنوز گزارشی داده نشده است.

  • محمد ارسالی در

    جمع کنید بابا خودروی بی کیفیت تولید میکن ید ،پدر ملت رو درآوردید،راست میگید گمرک را باز کنید،واردات خودرو را آزاد کنید, ب گذارید مردم خودشان انتخاب کنند.اونوقت دی گه کسی این ارابه های جنگی تولید داخل با این قیمت می خره.

ارسال نظر