|
کدخبر: 149027

خریداران همچنان در انتظار کاهش بیشتر قیمت خودرو

درحال‌حاضر نرخ ارز در کانال ۲۲ هزار تومان قرار دارد که هم نرخ با نرخ ارز در ۳۰ مرداد امسال است. در این شرایط نرخ خودرو در حال نزدیک شدن به نرخ‌های مرداد ماه است به طوری که نرخ پراید در بازار به ۹۳ میلیون تومان رسیده است. پراید در انتهای مردادماه با نرخ ۸۳ میلیون تومان معامله می‌شد.

خودرو خریداران همچنان در انتظار کاهش بیشتر قیمت خودرو

خرید و فروش در بازار خودرو در حالی دوباره قفل شده که مشتریان منتظر کاهش حباب قیمت‌ها در این بازار هستند و البته عقب‌نشینی شورای رقابت برای گران کردن خودرو نیز بر این بازار تاثیرگذار خواهد بود.

به دنبال کاهش تقاضای خرید در بازار خودرو و عقب نشینی شورای رقابت برای افزایش ۳ ماهه نرخ خودرو، تعداد فروشندگان در این بازار بیشتر از تعداد خریداران شده و همین موضوع باعث کاهش نرخ خودرو در بازار شده است.

درحال‌حاضر نرخ ارز در کانال ۲۲ هزار تومان قرار دارد که هم نرخ با نرخ ارز در ۳۰ مرداد امسال است. در این شرایط نرخ خودرو در حال نزدیک شدن به نرخ‌های مرداد ماه است به طوری که نرخ پراید در بازار به ۹۳ میلیون تومان رسیده است. پراید در انتهای مردادماه با نرخ ۸۳ میلیون تومان معامله می‌شد.

همچنین نرخ سمند ال ایکس در بازار به ۱۷۰ میلیون تومان رسیده که ۲۵ میلیون تومان بالاتر از نرخ ۳۰ مردادماه است. در عین حال، پژو ۴۰۵ با نرخ ۱۷۲ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود در حالی که این خودرو در انتهای مردادماه با نرخ ۱۴۶ میلیون تومان معامله می‌شد.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز در آخر مردادماه ۱۶۵ میلیون تومان بود که امروز معادل ۱۷۵ میلیون تومان است. پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز با نرخ ۲۴۰ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود در حالی که نرخ این خودرو در ۳۰ مردادماه ۲۰۳ میلیون تومان بود.

به این ترتیب همچنان شاهد وجود حباب در نرخ خودرو در بازار هستیم و به گفته فعالان بازار خودرو همچنان باید منتظر کاهش قیمت‌ها در این بازار باشیم.

 طی امسال افزایش نرخ نخواهیم داشت

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این مورد گفت: با وجود افت نرخ ارز طی هفته‌های اخیر، نرخ خودرو در بازار به اندازه ارز، افت نداشته و به همین دلیل باید منتظر ریزش قیمت‌ها در این بازار باشیم و بازار هنوز هم برای افت نرخ خودرو جا دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به وعده‌های رئیس کل بانک مرکزی اگر نرخ ارز کاهش یابد و یا مدتی در یک قیمت، ثابت بماند شاهد افت دوباره نرخ خودرو خواهیم بود.

موتمنی با بیان اینکه تاثیر نرخ ارز بر بازار خودرو زیاد است، گفت: درحال‌حاضر معاملات در بازار خودرو به صفر رسیده و خریداران منتظرند تا قیمت‌ها پایین تر بیاید، برخی فروشندگان نیز خودروها را با نرخ‌های بالا عرضه می‌کنند که در نهایت معامله‌ای صورت نمی‌گیرد.

وی تاکید کرد: طی امسال افزایش قیمتی در کارخانه و بازار خودرو نخواهیم داشت.

 اگر نرخ کارخانه افزایش می‌یافت، تاثیری بر بازار نداشت

مرتضی میرمحمدی، یک فعال بازار خودرو نیز در این مورد گفت: طی چند روز گذشته شاهد افت ۴ هزار تومانی نرخ ارز در بازار بودیم و حالا هم مشتریان منتظرند تا نرخ ارز باز هم پایینتر بیاید و نرخ خودرو هم کاهش یابد، به همین دلیل بازار فعلاً قفل است و معامله‌ای صورت نمی‌گیرد.

وی با اشاره به عقب نشینی شورای رقابت از افزایش ۳ ماهه نرخ خودرو، افزود: اگر مصوبه افزایش نرخ ۳ ماهه آخر سال صادر می‌شد اثری بر قیمت‌ها در بازار نمی‌گذاشت چراکه خریداری در بازار وجود ندارد و نرخ ارز نیز پایین آمده است.

این فعال بازار خودرو تصریح کرد: اگر نرخ دلار به زیر ۲۰ هزار تومان برسد، باز هم شاهد ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو خواهیم بود.

به گفته وی، درحال‌حاضر تقاضای کاذب در بازار خودرو فروکش کرده و متقاضی برای سرمایه‌گذاری در این بازار وجود ندارد. فقط افرادی که مصرف‌کننده واقعی هستند اقدام به خرید خودرو می‌کنند.

وی ادامه داد: افرادی که خودرو را زمانی که نرخ دلار ۳۲ هزار تومان بود، خریداری کردند حالا با ضرر سنگین روبه‌رو هستند و حاضر به فروش خودرو با نرخ پایین نیستند.

 عقب نشینی شورای رقابت از افزایش نرخ خودرو

در پی مخالفت سازمان بازرسی با فرمول جدید شورای رقابت برای گرانی خودرو و با توجه به روند نزولی نرخ ارز، افزایش نرخ خودرو برای ۳ ماهه آخر سال منتفی شد و شورای رقابت روز گذشته از موضع خود برای رشد مداوم نرخ خودرو عقب نشینی کرد. در عین حال قیمت‌گذاری خودروهای جدید نیز به کمیته خودرو واگذار شد.

شورای رقابت اخیراً فرمول جدیدی برای افزایش نرخ خودروهای داخلی مصوب کرده بود که بر اساس آن قیمت‌گذاری ۵۵ درصد تولید خودروسازان که خودرو‌های اقتصادی‌تر و مورد تقاضای عامه مردم است از دستور العمل قیمت‌گذاری شورای رقابت تبعیت می‌کرد و ۴۵ درصد خودرو‌ها نیز مشمول فرمول جدید قیمت‌گذاری می‌شدند.

این دستورالعمل شورای رقابت مورد انتقاد سازمان بازرسی قرار گرفت و دیروز شاهد عقب نشینی شورای رقابت از فرمول جدید قیمت‌گذاری خودروها بودیم.

 هرچند نرخ دلار در بازار امروز روندی افزایشی به خود گرفت اما باید دید این روند به کجا می‌رسد و فقط محدود به نوسانات مقطعی می‌شود یا خیر. قطعاً هر اتفاقی در بازار ارز بیفتد بر سایر بازارهای اقتصادی از جمله خودرو نیز اثرگذار خواهد بود.

منبع: فارس

ارسال نظر