|
کدخبر: 146062

با آزادسازی قیمت خودرو مخالف هستیم

ایزدخواه گفت: آزادسازی نرخ خودرو به این معنا است که نرخ خودرو به یکباره به نرخ بازار برسد، کاری که دوره‌های قبلی انجام شده و تورم آنی و نارضایتی عمومی ایجاد می‌کند.

خودرو با آزادسازی قیمت خودرو مخالف هستیم

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: ما با روش وزارت صمت در آزادسازی نرخ خودرو مخالف هستیم و سازمان بازرسی هم حق داشته که ورود کند. شکایات متعددی به ما می‌رسد که این روش عادلانه نیست.

روح‌الله ایزدخواه در مورد تصمیم اخیر شورای رقابت اظهار کرد: آزادسازی نرخ خودرو به این معنا است که نرخ خودرو به یکباره به نرخ بازار برسد، کاری که دوره‌های قبلی انجام شده و تورم آنی و نارضایتی عمومی ایجاد می‌کند و ممکن است حتی آسیب اجتماعی داشته باشد بنابراین روشی که دولت دنبال می‌کند جدید نیست قبلا انجام شده و با ورود دستگاه‌های نظارتی جلوی آن گرفته شده است.

رئیس کارگروه خودروی کمیسیون صنایع مجلس خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما این است که خودرو با نرخ تمام شده در بورس عرضه شود و طی عرضه و تقاضا توسط مشتری قیمت‌گذاری نهایی شود. تقاضا را هم کنترل می‌کنیم و فقط مصرف‌کننده واقعی می‌تواند خودرو بخرد، روی فروش نیز مالیات وضع شده است که این مالیات تنظیمی جلوی مالیات مکرر را می‌گیرد. جزییات این طرح طی یک هفته آینده به صحن ارائه می‌شود.

وی افزود: ما با روش وزارت صمت در آزادسازی نرخ خودرو مخالف هستیم و سازمان بازرسی هم حق داشته که ورود کند. شکایات متعددی به ما می‌رسد که این روش عادلانه نیست.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در مورد قیمت‌گذاری فولاد و اختلاف وزارت صمت و بورس کالا تصریح کرد: ما با قیمت‌گذاری دستوری مخالفیم چراکه تولید رانت می‌کند و بازار را دوگانه می‌کند. دولت باید در انتهای زنجیره به تولیدکننده و مصرف‌کننده کمک کند نه در ابتدای آن. با قیمت‌گذاری دستوری بازار دوگانه‌ای ایجاد می‌شود که کسانی که مصرف‌کننده و تولیدکننده واقعی نیستند ورود پیدا می‌کنند و اثر تورمی آن برای جامعه باقی می‌ماند.

وی اضافه کرد: راه‌های دیگری برای تنظیم بازار وجود دارد، در طرح فولاد کمیسیون صنایع که اکنون در مرحله صحن است آمده که کل زنجیره فولاد باید در بورس کالا عرضه شود، اینطور نباشد که ۲۰ درصد محصولات در بورس و ۸۰ درصد آن در بازار سیاه فروخته شود، تنظیم بازار به این شکل مدنظر ما است. قیمت‌گذاری دستوری ظاهرا نرخ را کنترل می‌کند اما بازار را به سمت سوداگری سوق می‌دهد که تاثیرات منفی آن بیشتر است.

ایزدخواه خاطرنشان کرد: فرآیند بورس کالا بر مبنای رقابت است اگر بخواهیم سقف و کف بگذاریم عرضه در بورس بی‌معنا است و باید به همان روش قدیمی ‌سهمیه‌بندی کالا برگردیم. اگر بورس کالا را مطرح می‌کنیم مبنای آن رقابت است البته رقابت تنظیم شده، سالم و صحیح. اما اینکه در بورس سقف و کف تعیین کنیم تناقض است.

وی افزود: کسی که بتواند به نرخ پایین بخرد قطعا در بازار سیاه به نرخ بالاتری خواهد فروخت. بنابراین تولید رانت می‌کند و تورم ثانویه‌ای ایجاد می‌کند که دامنگیر همه مردم می‌شود. بنابراین با نظر بورس کالا بیشتر موافق هستم.

منبع: ایلنا
  • ناشناس ارسالی در

    عدم آزاد سازی قیمت در کنار دولتی و انحصا ری بودن تولید خودرو فقط به زیان تولید کن نده و مصرف کننده بوده شخصی را می شناسم حد اقل تاکنون بیش از 20 خودرو ثبت نامی خ ریده ودر بازار فروخته چه سود بادآورده‌ای ؟

  • صادق ارسالی در

    قیمتهای خودرو به شدت داشت کاهش پیدا میکرد تا اقای وزیر امد صحبت کرد که مثلا درست کنه زد خرابترش کرد بابا مردم گناه دارن اخه نامرد داری حقوقتو از بیت المال میگری ی خورده ب فکر مردم باشید اشکال نداره قیمت ازاد کنید ولی ورود ماشین خارجی رو هم ازاد کنید یه خورده مالیات کم کنید ببینید کی این ماشینای اشغالو میخره

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...