|
کدخبر: 145119

پیش بینی قیمت ها در بازار خودرو

در پی بحث‌هایی پیرامون قیمت‌گذاری خودروها و آزادسازی آنها که از نیمه دوم سال جاری مطرح شده و البته خواسته همیشگی فعالان صنعت خودرو و خودروسازان بوده است، پس از برگزاری جلسه شورای رقابت و اعلام فرمول جدید برای قیمت‌گذاری تعدادی از خودروها، قیمت‌ها در بازار خودرو پس از چند ماه، روند کاهشی خود را در بازار متوقف کرد و افزایشی جزئی به خود دید.

خودرو پیش بینی قیمت ها در بازار خودرو

از روز پنج‌شنبه به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران، جو روانی ایجاد شده برطرف و مجددا ثبات در قیمت‌ها شکل گرفت. آزادسازی قیمت‌گذاری خودروها طی چند سال اخیر مورد درخواست فعالان صنعت خودرو و خودروسازان بوده است، آزادسازی قیمت خودرو هر چند وقت یکبار از سوی فعالان صنعت خودرو و قطعه‌سازی مطرح می‌شود که در مقاطعی هم صورت گرفته، به‌طور مثال واگذاری قیمت‌گذاری خودروهای بالای ۴۰ میلیون تومان در سال‌های قبل یا واگذاری قیمت‌گذاری خودروهای لوکس از جمله آن‌هاست.

در نهایت سه‌شنبه ۹ دی ماه رضا شیوا، رئیس شورای رقابت در نشست خبری ضمن اشاره به اینکه از مهرماه مرکز ملی رقابت مجدد در فرمول قیمت‌گذاری خودرو بررسی‌هایی انجام داده با بیان اینکه طی تصمیمات اخذ شده، آزادسازی قیمت‌گذاری خودرو صورت نخواهد گرفت و تنها خودروها برای قیمت‌گذاری، تقسیم‌بندی شده‌اند، اعلام کرد: طی بررسی‌های صورت گرفته، فرمول قیمت‌گذاری برای بخشی از خودروها دچار تغییراتی شده و براساس متوسط قیمت بازار، قیمت‌گذاری انجام می‌شود. همچنان قیمت خودروهای پرتیراژ، طبق همان فرمول قبلی محاسبه می‌شود.پس از اعلام خبر تغییر فرمول قیمت‌گذاری خودروها برای برخی از محصولات، این موضوع سبب شد بازار خودرو تکانی بخورد و روند کاهش قیمت خود طی چند ماه اخیر را متوقف و نوسانی هرچند جزئی اما صعودی به‌خود بگیرد.

در این رابطه سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران‌ تصریح کرد: از ابتدای آبان ماه که کاهش قیمت‌ها آغاز شد تا زمان اعلام تغییر فرمول شورای رقابت برای قیمت‌گذاری برخی خودروها؛ بازار همان کاهش آبان ماه خود را حفظ کرده بود و فروشندگان و خریداران نیز با این قیمت‌ها کنار آمده بودند و آنهایی که نیاز به خودرو داشتند، طی چند هفته اخیر خرید خود را انجام دادند.

وی افزود: از روز سه‌شنبه پس از اعلام نظر شورای رقابت و اعلام فرمول جدید برای قیمت‌گذاری بخشی از خودروها، بازار کمی دچار نوسان شد که پنج‌شنبه فروکش کرد. پس از صحبت‌های رئیس بازرسی کل کشور، بازرس کل وزارت صمت و همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی براینکه قیمت‌ها باید مجددا تجدیدنظر شود، جوی روانی ایجاد شد و برخی از دارندگان خودرو که پس از جلسه شورای رقابت، احساس کردند تصمیم شورای رقابت می‌تواند تاثیر صعودی در قیمت‌ها داشته باشد، از عرضه خودرو به امید صعودی شدن قیمت‌ها، خودداری کرده بودند، اما جو روانی ایجاد شده فروکش کرد و از پنج‌شنبه مجددا فروشنده شده‌اند.

این مقام صنفی خاطرنشان کرد: در هر صورت افرادی که خودرو در اختیار دارند، به دنبال بهانه هستند تا فضاسازی کنند. آن نوسان افزایشی ایجاد شده پس از جلسه شورای رقابت ناشی از تاثیرات روانی بود که پس از صحبت‌های سازمان بازرسی کشور مبنی بر تجدید نظر و شرط افزایش تولید، فروکش کرد. بعید به نظر می‌رسد فرمول جدید اجرایی شود؛ اگر هم اجرایی شود، بازهم تاثیری در بازار آزاد نخواهد داشت. اگر قرار باشد عرضه بیشتر شود، قیمت‌ها در بازار آزاد به زیر قیمت‌های مصوب شرکت خواهد آمد. براین اساس تنها سوددهی افرادی که در خودرو سرمایه‌گذاری کرده‌اند، پایین خواهد آمد. در بازار به دلیل اینکه تنها از نوسان ارز دچار تغییر می‌شود، تا زمانی که ارز نوسان نداشته باشد، ثبات ایجاد خواهد شد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر