|
کدخبر: 152601

آخرین جزییات از میزان صادرات و‌ واردات کشور

رییس کل گمرک ایران اظهار داشت: در حال حاضر ۴.۵ میلیون تن کالای اساسی از مبادی ورودی به مرحله قبض انبار رسیده است و ۱۶ فروند شناور داریم که در اسکله در حال تخلیه هستند که میزان آن ۵۰۰ هزارتن است.

تجارت آخرین جزییات از میزان صادرات و‌ واردات کشور

مهدی میراشرفی در نشست خبری امروز با اشاره به میزان کالاهای اساسی در گمرکات اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد واردات از بنادر دریایی انجام می‌شود و در حال حاضر ۴.۵ میلیون تن کالای اساسی از مبادی ورودی به مرحله قبض انبار رسیده است و ۱۶ فروند شناور داریم که در اسکله در حال تخلیه هستند که میزان آن ۵۰۰ هزارتن است.

وی ادامه داد: همچنین ۱۴ شناور با حجم ۶۰۷ هزار تن در لنگرگاه هستند. بنابراین ۵ میلیون و ۶۰۷ هزار تن کالای اساسی در حال ترخیص و یا بروی آب برای ترخیص هستند.

رییس کل گمرک ایران با اشاره به میزان واردات در ۱۰ ماه اول سال افزود: در کل ۲۸ میلیون تن کالا وارد شده که ۲۰ میلیون تن آن کالاهای اساسی بوده و مابقی نهاده‌های تولید هستند.

میراشرفی درباره میزان صادرات و‌ واردت اظهار داشت: تا پایان سال جاری واردات به ۳۶ میلیارد دلار و صادرات به ۳۴ میلیارد دلار می‌رسد که در مجموع حدود ۷۰ میلیارد دلار خواهد شد.

وی تاکید کرد: البته این رقم زیبنده کشور نیست چراکه ۲۴ هزار میلیارد دلار در دنیا صادرات وجود دارد با توجه به آنکه ۷.۵ درصد منابع دنیا را در اختیار داریم اگر یک درصد صادرات را به خود اختصاص دهیم باید ۲۴۰ میلیارد دلار صادرات داشته باشیم که نیاز به توسعه استراتژی صادرات دارد.

منبع: ایلنا

ارسال نظر