|
کدخبر: 174566

امروز در بورس چه گذشت؟ + نمودار

امروز دوم خرداد ۱۴۰۰ در دومین روز کاری هفته شاخص کل بورس ۲۰ هزار واحد ریزش کرد و به کمترین رقم در یک سال گذشته رسید.

بورس امروز در بورس چه گذشت؟ + نمودار

در معاملات روز یکشنبه شاخص کل بورس ۲۰ هزار و ۴۲۰ واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و ۱۰۷ هزار واحد رسید.

تداوم نزول شاخص‌های بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی حدود ۹ هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز شنبه ۲۰ هزار و ۴۲۰ واحد ریزش کرد و به سطح یک میلیون و ۱۰۷ هزار و ۷۹۷ واحد رسید. بنابراین شاخص به پایین‌ترین سطح در یک سال اخیر رسید.

شاخص+نمودار

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات ۳ هزار و ۹۵۳ واحد نسبت به روز شنبه پائین آمد و در رقم ۳۸۸ هزار و ۲۰۱ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۷۲ واحد افت کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۵۰۳ واحد رسید.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۲۳ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۷ نماد بورسی و ۶ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۳۱۹ نماد کاهش قیمت داشتند که ۲۲۲ نماد بورسی و ۹۷ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۵ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۷۸ درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی

در روز یکشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار ۶۴۵ میلیارد تومان بود.

در معاملات امروز بیش ترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن ۴۷ میلیارد تومان بود. پس از شپنا، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و وملل (موسسه اعتباری ملل) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

همچنین نمادهای سفارس، فباهنرح، سشرق، درازک و سیدکو نیز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز «فارس»، «فملی» و «وپاسار» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فملی صدرنشین است و خودرو و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فگستر، فتوسا و کزغال پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه سبز بازار

در روزی که اغلب گروه‌ها و نمادهای بازار قرمز پوش بودند، نمادهای گروه سیمان، آهک و گچ سبزپوش شدند. قیمت سهام نمادهای بزرگ این گروه مانند سفارس، سمازن، ساوه، سشرق، سپاها و سیدکو افزایش یافت.

همچنین نمادهای سفارس، سشرق و سیدکو بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند.

کاهش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز گشته ۱۱ درصد کاهش یافت و در رقم ۱۵۳ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۴ درصد اکاهش یافت و ۳ هزار و ۴۲۶ میلیارد تومان شد.

شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فتوسا) با صف‌ خرید ۱۱۰ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

پس از فتوسا، شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فگستر) و سیدکو (سرمایه‌گذاری توسعه صنایع سیمان) بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین صف فروش نیز به سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۶۵۶ میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، غصینو (صنعتی مینو) و خزر (فنرسازی زر) بیشترین صف فروش را داشتند.

کاهش ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۵ هزار و ۷۴۹ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه ۲۸ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت ۱۰ درصدی نسبت به روز گذشته به رقم ۲ هزار و ۳۱۴ میلیارد تومان رسید.

شپنا و خودرو در صدر جدول معاملات

در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۱۲۲ میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد ۴۱۳ میلیون و ۴۱۸ هزار و ۹۸۲ سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. نمادهای خبهمن و وتجارت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس+ جدول

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...