|
کدخبر: 158996

خود تعریفی جدید همتی و ادعای حمایت از بورس

رئیس بانک مرکزی در خود تعریفی جدیدی از ارزیابی مثبت اقدامات دو ساله، مدعی شد در حد توان از بازار سهام حمایت و حتی از افزایش نرخ سود پرهیز کرده است.

بورس خود تعریفی جدید همتی و ادعای حمایت از بورس

عبدالناصر همتی که سابقه خود تعریفی چند باره دارد در نشست پایان سال با مدیران بانک مرکزی با اشاره به اینکه دو سال گذشته سخت ترین و بی سابقه ترین شرایط از نظر فشارهای اقتصادی و سیاسی بوده، گفت: علی رغم تمام فشارها و محدودیت ها عملکرد مجموعه بانک مرکزی در بخش های مختلف قابل دفاع است.

وی افزود: در حالی که تعهد بانک مرکزی برای تامین ارز در سال جاری حدود ۸ میلیارد دلار بود اما ۱۰ میلیارد دلار با نرخ ارز ترجیحی تامین کرده و نرخ های کنونی ارز در بازار ناشی از عدم اطمینان و انتظارات است و چنین نخواهد ماند. در صورت دسترسی به منابع ارزی، توان کاهش قیمت و ثبات بیشتر بازار ارز وجود دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: کنترل ریال در راستای مقابله با پولشویی از افتخارات بانک مرکزی است که اگر انجام نمی شد و سامانه های مرتبط توسعه نمی یافت، تخلفات متعدد در حوزه های مختلف انجام و کنترل بازار ارز بسیار مشکل می شد. طی دو سال گذشته همزمانی انتظارات تورمی، رکود ناشی از کرونا و شوک ارزی، تصمیم گیری در حوزه سیاست پولی را بسیار دشوار کرد اما با اتخاذ تدابیر مناسب در پرداخت تسهیلات کرونا و حمایت از صنایع و جهش تولید عملکرد موفقی رقم خورد.

همتی عنوان کرد: زمانی متوسط درآمد نفتی بین ۴۰ تا ۶۰ میلیارد دلار بود اما مجموع دو سال گذشته کمتر از ۲۰ میلیارد دلار بوده و مخارج ارزی با آن اداره شده است. مقابله با رانت خواری از اهداف بوده و طی این مدت ارزپاشی صورت نگرفته و میزان ذخایر ارزی نسبت به گذشته افزایش یافته است. ناترازی های سیستم بانکی سابقه چندین ساله دارد و مقایسه وضعیت کنونی با دو سال قبل از دستاوردهای مهم در این خصوص است. شفاف سازی موجب تخریب از سوی مخالفان می شود اما تخریب پذیرفته شد تا در راستای منافع و مردم، اقدامات اصولی انجام شود.

وی با بیان اینکه هشدار‌های لازم را در خصوص روند بازار سرمایه داده بود، اضافه کرد: بانک مرکزی در حد توان از بازار سهام حمایت کرده که بخشی از تشدید رشد نقدینگی هم از آن سرچشمه گرفته است و حتی در سیاست‌های پولی به دلیل برخی ملاحظات ازجمله بورس از افزایش نرخ سود پرهیز کرده است. بانک مرکزی در تصمیمات مجموعه اقتصاد را در نظر گرفته و سیاست‌های پولی را با مجموع ملاحظات دنبال کرده است.

منبع: بورس پرس

ارسال نظر