|
کدخبر: 130212

بورس بازارن صبور پاداش دریافت می‌کنند!

علی خسرو شاهی معتقد است، بازار در شرایط کنونی، فرصت مطلوبی برای خرید بوده و سهامداران باید با صبوری منتظر باشند تا پاداش تحمل خود را به نحو مطلوبی در بلند مدت ببینند.

بورس بورس بازارن صبور پاداش دریافت می‌کنند!

مدیرعامل شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری کاریزما اظهار کرد: به دنبال روند افزایشی بازار در ماه‌های ابتدایی سال، از نیمه دوم مرداد ماه شاهد کاهش یسریع در بازارسرمایه بودیم، اما درحال‌حاضر این بازار به نقطه‌ای رسیده است که با توجه به شاخص‌های کلان اقتصادی شامل شرایط تورمی و قیمت ارز، دیگر انگیزه‌ای برای فروش بیشتر و فشار عرضه در بازار وجود ندارد.

علی خسروشاهی با اشاره به مثبت بودن نقش بازارگردانی در روند بازارسرمایه گفت: با این حال، لازم است از طرف شرکت‌ها به این موضوع توجه بیشتری شود؛ زیرا حجم معاملات روی بسیاری از نمادها در بازار سرمایه افزایش یافته است و فعلا تعهدات بازار گردان‌ها با توجه به منابع محدودشان آنقدری نیست که بخواهد بر روند نمادها اثرگذار باشد؛ بنابراین در این زمینه نیازمند بهبود قوانین در سازو کار بازارگردان‌ها نیز هستیم.

یک پیش‌بینی

وی در پیش‌بینی از آینده بازار بیان کرد: به نظر می‌رسد تا نیمه آبان ماه، اتفاق خاصی در روند بازار رخ ندهد، یعنی دیگر روند نزولی برای آن متصور نیستیم و از آن طرف هم این روند خیلی صعودی نخواهد بود و چنین روندی حداقل تا دو هفته دیگر ادامه می‌یابد.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: از طرفی دیگر می‌توانیم از آذر ماه امیدوار باشیم بازار تغییرات مثبت تری داشته باشد. با این حال، روند پرشتاب و صعودی را مانند ماههای ابتدایی امسال برای بازارسرمایه متصور نیستیم.

پارامترهای موثر بر بازارسرمایه

خسروشاهی پارامترهای مختلفی در اقتصاد کلان را بر بازار سرمایه اثر‌گذار دانست و گفت: به نظر من دو موضوع به طور خاص در این زمینه موثرند، یکی بحث «نرخ سود بدون ریسک» است که عمدتا توسط اوراق دولتی و سپرده‌های بلند مدت بانکی در نظر گرفته می‌شود، به طوریکه در ماه‌های اخیر دیدیم بسیار آهسته این نرخ از رِنج‌های حدود ۱۲ درصد به بالای ۲۰ درصد رسیده است و دور از انتظار نیست که این روند صعودی به طور آهسته ادامه‌دار باشد.

وی بحث «نرخ ارز» را موضوع دوم اثرگذار بر بورس عنوان کرد و افزود: با توجه به مجموعه عواملی که در شرایط سیاسی و اقتصادی کشور رخ گرفته است، ممکن است که همچنان این روند صعودی نرخ ارز یا حتی تثبیت آن روی قیمت‌ها شرایط را تحت تاثیر قرار دهد.

مدیرعامل شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری کاریزما، ادامه داد: حال جدای از این دو عامل مهم که در شرایط بازار سرمایه تاثیر زیادی خواهند داشت، موضوع بودجه برای تامین مالی دولت نیز از مسائل مهم در این حوزه به شمار می‌رود.

خسروشاهی تصریح کرد: دولت از دو طریق ابزارهای بدهی و نیز فروش سهام شرکت‌های دولتی در مجاری اصلی درنظر دارد به موضوع تامین مالی در سال آینده مانند امسال بپردازد. البته به نظر من، بخش فروش اوراق بدهی در این خصوص پر رنگ‌تر خواهد بود.

پیوند ناگسستنی روابط بین‌الملل بر اقتصاد

بسیاری از مشکلاتی که در اقتصاد کلان داریم، راه‌حل‌های اقتصادی ندارد، بلکه به موضوعات سیاست و روابط بین‌الملل گره خورده است که با بهبود شرایط می‌توانیم، به حل مشکلات اقتصادی و گره‌هایی که در بحث‌های اقتصاد کلان کشور رخ داده است، امیدوار باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که انتخابات امریکا چقدر می‌تواند، برشرایط اقتصادی کنونی اثرگذار باشد، گفت: نمی‌توانیم تاثیر این اتفاق را انکار کنیم، ولی به نظر من نتیجه این انتخابات فقط می‌تواند یک تغییر یا شوک کوتاه مدت داشته باشد و بعد از آن برنامه‌ریزی‌های بلند مدت و کارهای زیر بنایی که برای حل مشکلات اقتصادی انجام می‌شود، می‌تواند اثر‌گذاری بیشتری داشته باشد. با این توضیحات نرخ دلار هم که اکنون یک تِرند سودسازی را در پیش گرفته است، با توجه به بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی و گشایش مباحث بین‌الملل می‌تواند به ثبات بیشتری برسد.

منبع: سنا
 • ناشناس ارسالی در

  بجز بورس پول به هر چیز میدادیم الان ۵ بر ابر بود
  ولی توی بورس پولمان نصف شده
  چه اتفاقی افتاده که بودی ریزش کرده

 • علی رضا ارسالی در

  فقط فقط خواهشا دهن تو گل بگیر تو راهم هم روحانی نفرین نکنم

 • ناشناس ارسالی در

  می ترسم از جرقه فریاد سهامدارن ؛ به بورس کج دهنی نکنید پشت اون اعداد و ارقام مرد مانی هستند که همه چیزشان در حال نابودیه یا نابود شده

 • ناشناس ارسالی در

  مردیکه عوضی قبلا هم مردم تشویق به آمدن د ر بورس کردن حالا دارن سرمایه هاشون به را حتی ازدست شون بیرون میارن

 • م ارسالی در

  الهی خدا لعنتتون کنه الهی درد بی درمون به جونتون بیفته که اینجور سرمایه کم و ناچیزمونا ازمون گرفتید بی وحدانا پست فطرتا

ارسال نظر