|
کدخبر: 149507

دولت نمی خواهد قیمت ارز کاهش پیدا کند

سلیمی گفت: رئیس‌جمهوری چندی پیش وعده دلار ۱۵ هزار تومانی را به مردم داد اما این وعده همچنان در حد حرف باقی مانده است و با وجودی که نرخ دلار هفته گذشته به حدود ۲۱ هزار تومان رسید اما اقدامی عملی از سوی دولت برای جلوگیری از رشد دوباره این کالا در بازار انجام نشد.

بانک و بیمه دولت نمی خواهد قیمت ارز کاهش پیدا کند

سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید؛ روحانی در حالی وعده ارز ۱۵ هزار تومانی را داده که نرخ این کالا در بازار همچنان در نوسان است و تاکنون هیچ دستوری به بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز صادر نشده است.

نرخ ارز و سکه در بازار هر روز رکورد جدیدی را تجربه می‌کند. آنگونه که دلار هفته گذشته و در آستانه ورود «جوبایدن» رئیس‌جمهوری امریکا به کاخ سفید تا ۲۱ هزار تومان نیز رسید اما این نرخ دوام چندانی نداشت و نرخ‌ها دوباره در این بازار صعودی شدند.

البته قبل از سکانداری رئیس‌جمهوری جدید امریکا، روحانی رئیس‌جمهوری اعلام کرد؛ نرخ ارز در بازار تا ۱۵ هزار تومان هم کاهش می‌یابد. این اظهارات باعث شد تا نرخ‌ها در این بازار شکسته شود. شکست قیمتی که همه را خوشحال کرد اما چون مدیریت قوی در بازار وجود ندارد ارز و سکه در بازار اکنون با نوسان نرخ همراه است.

قیمت دلار را در بازار ثابت کنید، کاهش نرخ آن پیش کش

کارشناسان اقتصادی معتقدند؛ هر چند کاهش نرخ ارز به نفع اقتصاد به‌خصوص معیشت خانوارهاست، اما تثبیت نرخ ارز مهم‌تر از کاهش آن در بازار است چرا که نوسانی بودن قیمت‌ها در این بازار علاوه بر سردرگمی فعالان اقتصادی، تاثیری بر کاهش نرخ کالا و خدمات در بازار را به جای نمی‌گذارد.

با کاهش نرخ ارز درهفته گذشته، نرخ خودرو نیز تا حدودی در بازار کاهشی شد اما بیقراری نرخ ارز در بازار و نوسانی بودن آن بدنبال بی‌توجهی بانک مرکزی در تثبیت نرخ این کالا باعث شد تا بهای دلار دوباره در بازار صعودی و نرخ خودرو نیز به تبع آن بر مدار رشد نرخ قرار گیرد.

به طور مثال با کاهش نرخ ارز در هفته گذشته، نرخ خودرو نیز تا حدودی در بازار کاهشی شد اما بیقراری نرخ ارز در بازار و نوسانی بودن آن بدنبال بی‌توجهی بانک مرکزی در تثبیت نرخ این کالا باعث شد تا بهای دلار دوباره در بازار صعودی و نرخ خودرو نیز به تبع آن بر مدار رشد نرخ قرار گیرد.

بی توجهی دولت در ساماندهی نرخ ارز در بازار

علی رضا سلیمی، عضو ناظر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره بی‌توجهی دولت به ساماندهی نرخ ارز و خلف وعده رئیس‌جمهوری در رساندن نرخ دلار به ۱۵ هزار تومان گفت: رئیس‌جمهوری چندی پیش وعده دلار ۱۵ هزار تومانی را به مردم داد اما این وعده همچنان در حد حرف باقی مانده است و با وجودی که نرخ دلار هفته گذشته به حدود ۲۱ هزار تومان رسید اما اقدامی عملی از سوی دولت برای جلوگیری از رشد دوباره این کالا در بازار انجام نشد.

بی توجهی دولت و بانک مرکزی نسبت به ساماندهی بازار ارز نشان می‌دهد که افزایش نرخ این کالا در بازار تعمدی است چرا که دولت به راحتی می‌تواند مانع از رشد بی‌منطق آن در بازار شود

وی به نرخ ۳۰ هزار تومانی نرخ دلار در ماههای گذشته اشاره کرد و افزود: بی‌توجهی دولت و بانک مرکزی نسبت به ساماندهی بازار ارز نشان می‌دهد که افزایش نرخ این کالا در بازار تعمدی است چرا که دولت به راحتی می‌تواند مانع از رشد بی‌منطق آن در بازار شود.

افزایش نرخ ارز تعمدی است

عضو ناظر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر چه ارز در بازار گران شود به نفع دولت و به زیان مردم است گفت: دولت به چشم درآمد به ارز نگاه می‌کند و خیلی تمایل به کاهش آن در بازار نیست. این درحالی است که دولت باید بازار را را طوری مدیریت کند که نرخ آن در بازار افزایش نیابد زیرا گرانی ارز باعث گران شدن همه کالاها و خدمات در بازار می‌شود.

طبق گفته اقتصاددانان نرخ دلار باید ۱۸ هزار تومان باشد حال با توجه به میانگین نرخ ۲۵ هزار تومانی دلار در بازار دولت از هر دلار ۷ هزار تومان کسب درآمد می‌کند

سلیمی خاطر نشان کرد: طبق گفته اقتصاددانان نرخ دلار باید ۱۸ هزار تومان باشد حال با توجه به میانگین نرخ ۲۵ هزار تومانی دلار در بازار دولت از هر دلار ۷ هزار تومان کسب درآمد می‌کند. در چنین شرایطی است که راضی به افت شدید نرخ این کالا در بازار نیست زیرا راحت‌ترین کار برای کسب درآمد دولت بالا بودن نرخ ارز است.

چرا رئیس‌جمهوری دستور کاهش نرخ ارز را نمی‌دهد؟

وی افزود: همه منتظر دلار ۱۵ هزار تومانی وعده داده شده روحانی هستند اما اکنون می‌بینیم که نرخ ارز در بازار به جای سیر نزولی نوسانی و افزایشی است. حال سئوال اینجاست که چرا رئیس‌جمهوری دستور نمی‌دهد زمینه‌های کاهش نرخ ارز در بازار فراهم شود.

بنا به این گزارش، نرخ ارز طی چند هفته اخیر نوسانی و با شیبی رو به پایین درحرکت است این کاهش نرخ همه را امیدوار کرده است که وعده دلار ۱۵ هزار تومانی در بازار محقق شود و یا حداقل نرخ دلار به زیر ۲۰ هزار تومان برسد اما برخی روزها شاهد افت و خیز نرخ دلار و سکه در بازار هستیم به طور مثال دلار روز پنج شنبه و در آخرین روز کاری هفته بازار، ۲۳ هزار ۳۰۰ تومان رقم خورد اما امروز نرخ این کالا به ۲۲ هزار ۵۰۰ تومان رسیده است و معلوم نیست فردا چه رقمی شود.

نوسان نرخ در بازار ارز ادامه دارد

قیمت انواع ارز امروز با سیری نزولی همراه شد طوری که نرخ دلار ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان، یورو ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان است. با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد نرخ این کالا در صرافی‌ها نیز کاهش یافته است. نرخ فروش دلار در صرافی‌های بانکی و مجاز ۲۲ هزار و ۵۳۰ تومان و نرخ خرید دلار از مردم ۲۲ هزار و ۳۰ تومان تعیین شده است.

قیمت فروش یورو نیز معادل ۲۷ هزار و ۴۵۰ تومان و نرخ خرید یورو نیز ۲۶ هزار و ۹۵۰ تومان اعلام شده است. علاوه بر این در بازار آزاد نرخ طلای ۱۸عیار نیز امروزهرگرم یک میلیون و ۱۶هزار تومان، نرخ سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان است در حالی که نرخ طلای ۱۸عیار روز پنج شنبه گذشته هرگرم یک میلیون و ۸ هزار تومان، سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود.

قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

همچنین نرخ طلای ۲۴ عیار در هر گرم یک‌میلیون و ۳۴۸ هزار تومان و هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۴۰۵ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

منبع: بازار
  • نادر ارسالی در

    بخدا این اصولگرایان بهتر هستن حرف راست و منطقی میزنن
    دولت روحانی تو این ۸سال جز رکود و گرانی چی داشت

ارسال نظر