|
کدخبر: 328613

نحوه ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن | چگونه وام ۷۰۰ میلیونی بگیریم؟

صندوق ملی مسکن اعلام کرده است که طرح افزایش سقف وام نهضت ملی مسکن به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان به شورای پول و اعتبار ارائه شده است. اگر این پیشنهاد تایید شود، تسهیلات نهضت ملی مسکن به این میزان افزایش می‌یابد. در صورت تصویب، اقساط ماهانه این وام و شرایط دریافت آن مشخص می‌شود.

اقتصاد نحوه ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن | چگونه  وام ۷۰۰ میلیونی بگیریم؟

رئیس هیات عامل صندوق ملی مسکن روز گذشته اعلام کرد به شورای پول و اعتبار پیشنهاد داده شده است وام طرح نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند.

این وام سال گذشته نیز افزایش یافت و اکنون با سقف ۵۵۰ میلیون تومان و سود ۱۸ درصد به متقاضیان پرداخت می‌شود. اما در صورتی‌ که تسهیلات نهضت ملی مسکن افزایش پیدا کند اقساط ماهانه آن به چه مبلغی می‌رسد؟

اقساط وام ۷۰۰ میلیون تومانی مسکن چقدر است؟

احتمال دارد اقساط وام نهضت ملی مسکن  در دو سال ابتدایی با روش پلکانی اجرا شود، با این حال با توجه به محاسبه بازپرداخت تسهیلات ۷۰۰ میلیون تومانی به روش ساده، متقاضی باید در دوره ۲۰ ساله ماهانه ۱۰ میلیون و ۸۰۳ هزار تومان قسط پرداخت کند.

کل بازپرداخت وام مذکور در دوازدهمین ماه از بیستمین سال، حدود دو میلیارد و ۵۹۳ میلیون تومان خواهد بود. در واقع سود این تسهیلات حدود یک میلیارد و ۸۹۳ میلیون تومان محاسبه می‌شود.

همان‌طور که گفته شد، بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ساله است، اما اگر طی مدت دو سال، ساخت واحد‌ها به اتمام برسد، بازپرداخت وام نهضت ملی مسکن به ۱۸ سال کاهش پیدا می‌کند. موعد آغاز پرداخت اقساط این وام از زمان تکمیل واحد و تحویل آن به متقاضی است.

نحوه دریافت وام نهضت ملی مسکن

ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن از همان ابتدا به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری به هیچ مرکزی نیست. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت saman.mrud.ir ثبت‌نام خود را انجام دهند. اگرچه این روند منوط به اعلام وزارت راه و شهرسازی مبنی بر آغاز دوباره ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن است.

همچنین کسانی که در مراحل قبلی، اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده‌اند، می‌توانند بر اساس اعلام رسمی وزارت راه و شهرسازی و با مراجعه به سامانه saman.mrud.ir در بازه‌ای که تعیین می‌شود برای ویرایش اطلاعات در سامانه نهضت مسکن و تغییر شهر انتخابی اقدام کنند.

شرایط ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن

دولت از همان ابتدا شرایط خاصی را برای متقاضیان نهضت ملی مسکن معین کرد که در غیر این صورت قادر به عبور از غربال وزارت راه و شهرسازی نبودند. این شرایط عبارت بود از:

متقاضیان طرح مسکن ملی و افراد تحت تکفل آنها نباید در پنج سال اخیر مالک هیچ زمین مسکونی یا واحد مسکونی باشند.

متقاضیان نباید از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۷ از هیچ یک از امکانات و تسهیلات دولتی یا عمومی غیردولتی، برای خرید یا ساخت مسکن استفاده کرده باشند. همچنین این افراد از ابتدای سال ۱۳۸۴ تاکنون نباید از سیستم بانکی کشور تسهیلات ساخت یا خرید مسکن دریافت کرده باشند.

متقاضیان طرح مسکن باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند. ثبت‌نام مسکن ملی مجردها، در صورتی امکان‌پذیر است که زنان مجرد، بیش از ۳۵ سال و مردان مجرد، بیش از ۴۰ سال داشته باشند.

متقاضی باید در شهر مورد تقاضا حداقل پنج سال سابقه سکونت داشته باشد.

متقاضیان باید توانایی بازپرداخت وام مسکن ملی ۱۴۰۱ را داشته باشند و بتوانند حداقل ۴۰۰ میلیون ریال در مرحله اول اجرای طرح مسکن ملی سپرده‌گذاری کرده باشند.

اکنون سوال این است که آیا وزارت راه و شهرسازی در کنار ارائه پیشنهاد افزایش مبلغ وام نهضت ملی مسکن، شرایط متقاضیان را نیز تسهیل خواهد کرد؟

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها