|
کدخبر: 327215

بازار مسکن در شوک / در بنگاه های معاملاتی چه خبر است؟

​نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک عنوان کرد: در حال حاضر، ما شاهد رخداد معاملات غیررسمی در بازار مسکن هستیم، جایی که افراد بدون داشتن هیچگونه مجوزی و حتی بدون داشتن مکان فیزیکی مشخص، در منطقه ۲۲ تهران، به معاملات مسکن می‌پردازند.

اقتصاد بازار مسکن در شوک / در بنگاه های معاملاتی چه خبر است؟

داود بیگی‌نژاد در گفت‌وگویی درباره تکالیف شده برای سایت‌ها و پلتفرم های اینترنتی برای قانون جدید ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره عنوان کرد: فعالیت سایت‌ها و پلتفرم‌های خرید و فروش مسکن باعث تشویش و بدنامی مشاوران املاک شده است. هر تخلفی که در این سایت‌ها رخ می‌دهد، مردم آن را به مشاوران املاک نسبت می‌دهند، درحالی که واقعیت این است که چند نفر در این فضا فعالیت می‌کنند و اصلاً مشاوران املاک نیستند و مجوز فعالیت رسمی ندارند.

وی ادامه داد:‌ پیشنهاد و درخواست ما این بوده که سایت‌های اینترنتی فعال در این حوزه به نحوی فعالیت کنند که تنها دو طیف مشاوران املاک مجاز یا مالکان ملک بتوانند وارد این سایت‌ها شوند و فعالیت کنند و امکان درج آگهی را داشته باشند.

نایب رییس مشاوران املاک استان تهران با بیان اینکه با این اقدام تنها افرادی که قابلیت پیگیری و مسئولیتی در قبال انتشار آن آگهی را دارند می‌توانند در این سایت نسبت به درج آگهی‌ها اقدام کنند، گفت: در این صورت از انتشار آگهی‌های فیک و جعلی گرفته می‌شود. همچنین اگر تخلفی هم صورت بگیرد در این شرایط امکان پیگیری وجود دارد چراکه مشاور املاک یا مالک که آگهی را منتشر کرده در دسترس و شناسایی شده هستند و امکان پیگیری‌ها و برخوردهای لازم وجود دارد.

بیگی‌نژاد افزود:‌ همواره مشاوران املاک متهم به قیمت سازی‌ها در بازار مسکن از طریق انتشار آگهی‌های جعلی می‌شوند که در این صورت می‌توان بررسی کرد که واقعا مشاوران املاک مجاز تاثیری در قیمت‌های بازار مسکن دارند؟ از سوی دیگر می‌توان اقدامات افراد غیرمجاز در بازار مسکن را محدود کرد.

وی تاکید کرد: سیاست‌گذاران و متولیان دولتی بازار مسکن باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند و این ابزاری برای کنترل بازار مسکن هم محسوب می‌شود.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران گفت: امروز شاهد معاملات سرپایی در بازار مسکن هستیم بطوریکه افرادی بدون داشتن هیچ مجوزی و حتی بدون داشتن مکان فیزیکی بر روی چهارپایه‌ای در منطقه ۲۲ تهران معاملات مسکن را انجام می‌دهند. جالب اینکه این معاملات در هیچ اسنادی ثبت نمی‌شوند و بر روی یک کاغذ به آن اعتبار حقوقی هم می‌دهند.

وی ادامه داد: ‌ماهیت این افراد دلال مسکن است و هیچ مجوزی برای کار در مشاوران املاک ندارند. 

مردم با بازار مسکن قهر کردند

معاملات مسکن سقوط کرد. جدیدترین گزارش‌ها نشان می‌دهد که معاملات مسکن در فروردین ماه امسال نسبت به ماه قبل ۷۵.۶ درصد کاهش یافته است. داود بیگی‌نژاد، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک در جدولی که در اختیار خبرگزاری خبرآنلاین قرار داد، به کاهش ۷۵ درصدی معاملات املاک در فروردین ۱۴۰۳ نسبت به اسفند ۱۴۰۲ اشاره کرد. بر اساس این گزارش، معاملات مسکن در فروردین امسال حتی نسبت به فروردین سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۴ درصد ریزش داشته است.

گزارش‌های برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور نشان می‌دهد متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در فروردین ۱۴۰۳ در حدود ۸۱.۶ میلیون تومان بوده و این در حالی است که این عدد در آخرین ماه سال ۱۴۰۲، ۸۱.۴ میلیون تومان دیده می شود. این تفاوت قیمت‌ها حاکی از آن است که قیمت مسکن در اولین ماه ۱۴۰۳ تقریبا ۰.۲ درصد گران شده است. البته در جدول آماری مشاهده می‌شود که قیمت هر مترمربع مسکن در فروردین ۱۴۰۲ در حدود ۶۶.۴ میلیون تومان قیمت داشت که افزایش ۲۲.۹ درصدی قیمت ملک را در طول یک سال نشان می‌دهد.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها