|
کدخبر: 170582

گره قیمت سکه به دلار و طلای جهانی

قیمت دلار زیر مرز حساس ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان ماند ارزش واقعی قیمت سکه به زیر ۹ میلیون تومان رسید آیا نشانه ها کماکان از کاهش قیمت دلار و سکه حکایت دارد؟

اقتصاد گره قیمت سکه به دلار و طلای جهانی

قیمت دلار در شروع معاملات روز چهارشنبه نسبت به نرخ انتهایی روز دوشنبه کاهش داشت و در کانال ۲۱ هزار تومانی باقی ماند. تحلیل‌گران ورود دلار به کانال ۲۰ هزار تومانی را در صورت ماندن زیر مرز حساس ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان و ادامه روند کاهشی در بازار متشکل ارزی محتمل می‌دانستند. هر دو این‌ها در معاملات روز چهارشنبه اتفاق افتاد.

قیمت سکه در این شرایط به قیمت دلار و طلای جهانی گره خورده است. در نیمه روز برای اینکه سکه مرز ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را پس بگیرد باید حبابی در حدود ۹ درصد داشته باشد. حبابی تا این اندازه بزرگ با توجه به داده‌های چند هفته اخیر برای قیمت سکه محتمل نیست. بازار سکه در این شرایط روند قیمتی دلار و طلای جهانی را زیر نظر دارد.

روند کاهشی قیمت دلار ادامه داشت

قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات روز چهارشنبه نسبت به نرخ‌های انتهایی روز دوشنبه ۲۰۰ تومان کاهش یافت و روی ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان قرار داشت، دلار با نوسان‌های کم‌دامنه معاملات نیمه اول روز را با قیمت ۲۱ هزار و ۵۸۰ تومان به پایان رساند. تحلیل‌گران اقتصادی معتقد بودند تثبیت قیمت دلار زیر سطح ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومانی می‌تواند با افت بیشتر قیمت این ارز و در نهایت ورود آن به کانال ۲۰ هزار تومان همراه باشد. عامل دیگری که می‌توانست به عنوان نیرویی منفی بر قیمت دلار بازار آزاد اثر گذارد و روند نزولی آن را ادامه‌دار کند، تغییرات قیمت در بازار متشکل ارزی بود.

کارشناسان اقتصادی معتقد بودند ادامه روند کاهشی قیمت دلار متشکل در روز چهارشنبه سیگنال مهمی برای بازار آزاد است. همین اتفاق رخ داد. قیمت دلار در بازار متشکل ارز در ابتدای امر با کاهش ۳۷۳ تومانی نسبت به متوسط روز سه‌شنبه روی ۲۱ هزار و ۱۹۶ تومان قرار داشت. به تبع افت قیمت در بازار متشکل قیمت ابتدایی دلار در سامانه سنا نسبت به نرخ انتهایی روز دوشنبه ۳۱۷ تومان افت داشت و روی ۲۱ هزار و ۴۰۸ تومان قرار گرفت.

دامنه نوسانات قیمت دلار متشکل در شروع معاملات محدود بود، (البته در یک مقطع نزدیک به ۶۰ تومان کاهش یافت) با این وجود نزدیک شدن سریع قیمت دلار متشکل به مرز ۲۱ هزار تومان انتظارات کاهشی را در بازار آزاد تقویت کرد. ورود دلار متشکل به کانال ۲۰ هزار تومان در روز پنج‌شنبه یا در طول هفته آتی می‌تواند سیگنال کاهشی دیگری برای بازار دلار آزاد باشد و ورود آن به کانال ۲۰ هزار تومان را تسهیل کند.

از دید برخی معامله گران تا زمانی که اخبار منفی از مذاکرات وین بیرون نیاید انتظارات در بازار ارز و سکه کاهشی می ماند.ظاهرا علاوه بر کاهش ورود نقدینگی برخی از معامله گران در این بازار ارز و سکه نیز ترجیح داده اند به جای نوسان گیری از قیمت ها وارد بازار ارزهای دیجتالی شوند. با این حساب بازار علاوه بر اینکه با رکود سمت تقاضا روبرو است شاهد خروج پول نیز است.

قیمت ارز در بازارهای مجاور

قیمت دلار در بازار هرات نیز کاهش قابل توجهی داشت. نرخ ابتدایی دلار هرات در روز دوشنبه ۲۲ هزار و ۳۷۰ تومان بود، اما این نرخ در روز چهارشنبه ۲۱ هزار و ۶۳۰ تومان بود. بخشی از این افت قیمت در طول روز دوشنبه اتفاق افتاد. کم شدن فاصله قیمت دلار در بازار هرات و بازار آزاد داخل امکان آربیتراژ ارزی را از بین برده است و افزایش تقاضای ارز در بازار داخل به خاطر سوداگری و عرضه در بازار هرات منتفی است. حجم عرضه در بازار داخل افزایش یافته است. زیرا تصور می شود دلارهای خانگی به دنبال اظهارات رئیس کل بانک مرکزی و طبیعی خواندن کاهش قیمت دلار، وارد بازار شود. علاوه بر این همگرایی قیمت‌های داخل و بازار مجاور انتقال دلار از بازار داخل به هرات برای سوداگری را منتفی کرده و از این محل نیز فشار تقاضا کاهش یافته است.

گره قیمت سکه به دلار و طلای جهانی

روند قیمتی سکه نیز نزولی است، البته اتحادیه طلا و جواهر در شبکه اطلاع رسانی خود از روز دوشنبه نرخی اعلام نکرده است. ولی روند نزولی قیمت‌ها در بازار سکه نیز مشاهده می‌شود. در زمان نوشتن این گزارش قیمت طلای جهانی در نزدیکی ۱۷۷۶ دلار و قیمت دلار ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود. با احتساب این قیمت‌ها، نرخ واقعی سکه از ۹ میلیون تومان نیز پایین‌تر می‌آید و روی ۸ میلیون و ۹۹۱ هزار تومان قرار می‌گیرد. در این سطح سکه برای اینکه بتواند مرز حساس ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را پس بگیرد باید حبابی به بزرگی ۹ درصد داشته باشد. حباب سکه امامی در هفته‌های اخیر تا این حد بزرگ نشده بود، در نتیجه به نظر می‌رسد در سطوح قیمتی فعلی بازگشت سکه به بالای مرز حساس ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی چندان محتمل نباشد. اتفاقی که می‌تواند این امر را تغییر دهد افزایش قیمت طلای جهانی یا دلار در بازار داخل است.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...