|
کدخبر: 158259

ایران و پاکستان بازارچه مرزی می سازند

مدیر کل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به لزوم توجه به زیرساخت‌ها در ایجاد بازارچه مرزی مشترک ایران و پاکستان، گفت: نشست مجازی مذاکرات تکمیلی در زمینه تفاهمنامه ایجاد بازارچه‌های مرزی مشترک میان ایران و پاکستان برگزار شد و توافق هایی در این زمینه انجام شد.

اقتصاد ایران و پاکستان بازارچه مرزی می سازند

«سیدرضا سیدآقازاده» افزود: با توجه به تهیه پیش‌نویس تفاهمنامه ایجاد بازارچه‌های مرزی مشترک میان ایران و پاکستان در آذرماه امسال، نشست مجازی مذاکرات تکمیلی برای نهایی‌سازی تفاهمنامه درسطح معاونان وزیر برگزار شد.

وی با اشاره به مرز ۹۵۰ کیلومتری ایران و پاکستان و همچنین علاقمندی دو کشور برای توسعه تجارت، خاطرنشان کرد: بازارچه‌های مرزی تاکنون به شکل یک طرفه از جانب ایران و یا پاکستان ایجاد شده و بازارچه مشترک برای نخستین بار بین دو کشور ایجاد خواهد شد که انتظار می‌رود توسعه بازارچه‌های مرزی مشترک موجب بهبود فعالیت‌های تجاری مرزنشینان شود.

مدیر کل دفتر آسیا و اقیانوسیه گفت: بر اساس توافق‌های انجام شده، دو طرف تیم‌های فنی را برای مشخص‌سازی مکان و اندازه بازارچه‌های مشترک و تهیه فهرست اقلام قابل مبادله در بازارچه‌ها تعیین کردند.

وی با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک بازارچه‌های مشترک درکوهک و پیشین ( سراوان) راه‌اندازی شوند، تصریح کرد: پاکستان برای ایجاد بازارچه‌های مشترک، ۶ نقطه را پیشنهاد کرده و طرف ایرانی علاقمند است تا حد امکان بازارچه‌های مشترک در محل بازارچه‌های مصوب موجود راه‌اندازی شوند.

سیدآقازاده تاکید کرد: اکنون چهار بازارچه سراوان- جالق، سراوان- کوهک، سرباز- پیشین و چابهار- ریمدان در استان سیستان و بلوچستان در مرز پاکستان فعالیت دارند و بازارچه میرجاوه نیز با گمرک میرجاوه ادغام شده است.

همچنین در این نشست هیات ایرانی به ریاست حمید زادبوم معاون وزیر صنعت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت، احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان و نمایندگان وزارت امورخارجه، وزارت کشور، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، حضور داشتند و در هیات پاکستانی نیز به ریاست محمد صالح فاروقی معاون وزارت بازرگانی پاکستان و متشکل از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی پاکستان در ارتباط با بخش اعظم متن تفاهمنامه مذاکره و به توافق رسیدند.

پاکستان چهارمین بازار صادراتی ایران در بین کشورهای همسایه است و در ۹ ماهه امسال ( منتهی به آذر)مجموع مبادلات تجاری دو کشور بیش از ۸۴۰ میلیون دلار برآورد شده که سهم صادرات ایران ۷۱۰ میلیون دلار و شامل محصولات صنعتی، شیمیایی، مصالح ساختمانی، محسولات کشاورزی و غذایی بود.

پاکستان از ظرفیت بسیار بالایی برای افزایش کمی و کیفی مراوده‌های تجاری با جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و برآوردهای انجام شده گویای آن است که با ایجاد زیرساخت‌های لازم، تجارت دو کشور تا ۱۴ میلیارد دلار در سال قابل افزایش است. همچنین پاکستان و ایران ظرفیت بالایی برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک دارند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...