|
کدخبر: 154359

فوری / توضیحات نوبخت درباره اصلاحیات بودجه ۱۴۰۰

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع و هزینه‌ کاهش یافت.

اقتصاد فوری / توضیحات نوبخت درباره اصلاحیات بودجه ۱۴۰۰

«محمدباقر نوبخت» در جلسه علنی روز سه شنبه و در جریان بررسی لایحه اصلاحی بودجه ۱۴۰۰، اظهارکرد: دولت ۱۵ اصلاحیه برای بودجه ۱۴۰۰ اعمال کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تبصره ۴ مرتبط با تقویت بنیه دفاعی، تصریح کرد: در همین راستا اقلام مانند طرح فاضلاب شهر اهواز، موارد آبخیزداری و شرکت‌های دانش‌بنیان را در سقف لایحه بودجه قرار داد تا از صندوق توسعه ملی استفاده نشود.

وی با بیان اینکه در لایحه جدید ۵۳ هزار میلیارد تومان مصارف در رابطه با تقویت دفاعی افزایش داده شده است، خاطرنشان کرد: این اقدام همراه با کاهش و صرفه جویی هزینه در بخش‌های دیگر بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه مقرر شده بود تا این ۵۳ هزار میلیارد تومان از طریق اوراق مالی تامین شود، تاکید کرد: نظر نمایندگان بر به حداقل رساندن استفاده از اوراق جز در موارد اضطرار بود که بر همین اساس ۳۵ هزار میلیارد تومان از حجم فروش اوراق نیز تقلیل داده شد.

به گفته نوبخت، یکی از ویژگی‌های بودجه اصلاحی کاهش هزینه در استفاده از منابع در کنار تقلیل استفاده از اوراق است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نظرات کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در زمینه مالیات و گمرک، تصریح کرد: مجوز‌ها را برای افزایش ۴۹ هزار میلیارد تومانی تامین هزینه‌ها از مالیات و گمرک صادر شده است.

وی با بیان اینکه در لایحه اصلاحی بودجه نه تنها مقدار فروش نفت بیشتر نشده، بلکه منابع درآمدی با شناسایی محل‌های مناسب افزایش داده شده است، اظهارکرد: ۳۴ هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی در این صرفه جویی‌ها جبران شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در اصلاحیه بودجه ۱۴۰۰ تلاش شده که تکانه‌ای به بازار کالا و قیمت‌های آن وارد نکنیم، خاطرنشان کرد: تصمیم بر این شده است که در ۶ ماهه اول سال ارز ترجیحی حفظ شود تا فرصتی برای آماده کردن بستر‌ها برای افزایش نرخ ارز فراهم شود و از افزایش نرخ در بازار جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه دولت و مجلس در یک هدف مشترک به دنبال افزایش سطح رفاه عمومی هستند، گفت: دولت در بودجه ۱۴۰۰ تلاش کرده تا کاهش قدرت خرید کارکنان دولت را جبران کند و بر همین اساس غیر از افزایش ۲۵ درصدی که برای حقوق کارکنان دیده شده بود، این میزان بر پاداش بازنشستگی کسانی که در ماه باقی مانده امسال و اوایل سال آینده بازنشسته می‌شوند اعمال شود.

نوبخت با بیان اینکه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: برای بازنشستگان تامین اجتماعی مرحله دوم اعتبارات در اصلاحیه بودجه دیده شد.

وی با بیان اینکه در بازگشت اصلاحیه بودجه زمان بسیاری از دست رفت، تاکید کرد: در یک وفاق و همدلی با مجلس، دولت می‌تواند سال آخر را با قوت آغاز کند و به نحو شایسته‌ای کشور را از مشکلاتی که دشمنان و رژیم امریکا بر علیه ایران انجام می‌دهد مصون کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

ارسال نظر