|
کدخبر: 150164

حذف واسطه‌ها مهم‌ترین کارکرد فروشگاه‌های زنجیره‌ای

به باور سید جواد حسینی کیا فروشگاه‌های زنجیره‌ای به عنوان حلقه واسط تولید و مصرف، زمینه دخالت دلالان، سودجویان و واسطه گران در توزیع اقلام اساسی را تا حد زیادی مسدود کرده اند، بنابراین طبیعی است که سوداگران به دنبال تخریب این ظرفیت‌های توزیعی باشند.

اقتصاد حذف واسطه‌ها مهم‌ترین کارکرد فروشگاه‌های زنجیره‌ای

نماینده مردم سنقر در مجلس با اشاره به برخی فضاسازی‌های مخرب که اخیراً در خصوص عملکرد فروشگاه‌های زنجیره‌ای مطرح شده، گفت: در هر حوزه‌ای، اجرای تصمیمات جدی و کارهای بزرگ ممکن است باگ‌هایی هم داشته باشند و در روند اجرایی با مشکلات و تخلفاتی هم مواجه شوند. اما به خاطر تخلف یک فعال صنفی که نمی‌توان کل اصناف را زیر سوال برد. موضوعی که مسئولان و تصمیم سازان باید مد نظر داشته باشند آن است که باید دامنه نظارت‌های خود را به گونه‌ای گسترش دهند که بعد از بروز کوچکترین نارسایی و تخلفی بر اساس قانون با آن برخورد شود. اگر اتحادیه‌ها، تعزیرات و در مراحل بعدی ساختارهای قضایی به درستی به وظایف نظارتی خود عمل کنند، زمینه بروز تخلفات نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

حسینی کیا در ادامه افزود: ضرورت استفاده از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و نقشی که این نوع فروشگاه‌ها در توزیع اقلام اساسی و مصرفی مردم دارند، موضوعی نیست که تنها در اقتصاد ایران و در این برهه خاص زمانی مطرح شده باشد. بیشتر از یک قرن است که این فروشگاه‌ها در صحنه اقتصاد و معیشت جوامع مختلف اثرگذار هستند و به عنوان حلقه واسطه تولید و مصرف عمل می‌کنند. با توجه به اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای، زمینه دخالت دلالان و واسطه‌گران را مسدود می‌کنند طبیعی است که برخی جریانات واسطه‌ای به دنبال تخریب آنان باشند. بنابراین مقوله توسعه و بهره‌مندی از این نوع فروشگاه‌های زنجیره‌ای یک ضرورت غیر قابل انکار است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به پرسش خبرنگاران که مهم‌ترین دلیل انتقادات اخیر به فروشگاه‌های زنجیره‌ای را چه می‌دانید؟ گفت: به هر حال فروشگاه‌های زنجیره‌ای طی دهه‌های متمادی و بعد از سرمایه‌گذاری‌های فراوان به صورت مویرگی از کلانشهرها تا دور افتاده‌ترین مناطق کشور گسترش پیدا کرده‌اند تا بتوانند به مردم خدمت رسانی کنند. در ماجرای تحریم‌های اقتصادی ظالمانه امریکا و پس از آن ظهور کرونا با استفاده از ظرفیت‌های این فروشگاه‌ها است که اقلام اساسی مورد نیاز در اختیار شهروندان قرار گرفت و کمبودهای کالاهای مصرفی در کشور احساس نشد. بنابراین باید مراقب بود که با دست خودمان ظرفیتی که می‌توان از آن به نفع معیشت شهروندان بهره برد، تخریب نشود.

ارسال نظر