|
کدخبر: 151603

صدور ۱۰۰۰ پروانه اکتشاف طی ۵ سال

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: شناسایی ذخایر قابل برداشت، نیاز به اکتشافات سیستماتیک دارد و ایمیدرو برای تحقق این مهم، طرح جامع اکتشاف را به زودی رونمایی می‌کند.

معدن صدور ۱۰۰۰ پروانه اکتشاف طی ۵ سال

 وجیه الله جعفری امروز در جلسه پایش عملکرد مجموعه‌های فعال در حوزه اکتشاف و حفاری افزود: با تعریف برنامه جامع اکتشاف و تشکیل کمیته تخصصی، برنامه‌ها به صورت کارشناسی بررسی می‌شود و به تبع آن مشکلات در شورای‌عالی معادن مطرح و در جهت حل آن اقدامات لازم انجام خواهد شد

وی تعیین مشاوران خبره در حوزه اکتشاف را ضروری خواند و گفت: انتخاب مشاوران غیرتخصصی زمینه ساز ارائه اطلاعات نادرست به متولیان بخش معدن و صنایع معدنی می‌شود. جعفری گفت: مشاوران داخلی باید در کنار مشاوران خارجی دانش روز را فرا بگیرند تا اطلاعات ما به روزآوری شود.

شناسایی آزمایشگاه‌های فعال

رئیس هیات عامل ایمیدرو شناسایی آزمایشگاه‌های فعال در تسریع برنامه‌های حوزه اکتشاف را ضروری خواند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: ایمیدرو به عنوان بازوی اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بسترساز عملیاتی کردن برنامه‌های شرکت‌ها در بخش‌های مختلف از جمله اکتشاف و حفاری است. وی افزود: این سازمان در راستای توسعه اکتشافات و حفاری شرکت‌های تاثیرگذار، حل مسائل کلیدی همچون تامین مالی و تجهیزات را در دستور کار قرار داده است. جعفری گفت: خرید تجهیزات اکتشاف و حفاری از محل منابع صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی نیز یکی از راهکارهای این سازمان خواهد بود.

صدور ۱۰۰۰ پروانه اکتشاف طی ۵ سال

در این جلسه مدیر اکتشاف ایمیدرو طی سخنانی گفت: طی پنج سال گذشته سالانه به طور میانگین ۱۰۰۰ پروانه اکتشاف و ۵۰۰ گواهی کشف در کشور صادر شده است. علی اصغرزاده افزود: حجم حفاری‌های امسال ایمیدرو و شرکت‌های تحت پوشش ۱۷۴ هزار متر بوده است. با درنظر گرفتن برنامه‌های بخش خصوصی در این بخش، میزان حفاری‌ها در امسال به ۵۰۰ هزار متر می‌رسد.

وی اظهارکرد: اعتبار مورد نیاز اکتشاف کل کشور در امسال ۶۵۰ میلیارد تومان است. اصغرزاده عنوان کرد: با انجام ۵۰۰ هزار متر حفاری توسط ایمیدرو و شرکت‌های زیرمجموعه و همچنین انجام ۳۶۰ هزار متر حفاری توسط بخش خصوصی، مجموع حفاری‌ها در سال آینده به ۸۶۰ هزار متر می‌رسد. مدیر اکتشاف ایمیدرو افزود: خرید ۲۵ تا ۳۰ دستگاه حفاری برای اجرای برنامه‌های این بخش، مورد توجه است.

در این جلسه، مجری طرح توانمندسازی اکتشاف گزارش عملکرد این مجموعه را شرح داد. احمد فتاحی گفت: از سال ۹۲ تاکنون، ۴۰ پهنه به مساحت ۳۳۳ هزار کیلومتر مربع به ایمیدرو واگذار شد که ۳۲۲ هزار کیلومتر آن آزاد شده است.

در ادامه نماینده شرکت پایا (کنسرسیوم اکتشاف) گزارش پایش اکتشاف پهنه‌ها و محدوده‌های اکتشافی را ارائه داد که طبق اعلام مسئولان شرکت فوق، انجام ۲۰۰ هزار متر حفاری توسط این شرکت برای سال آینده هدفگذاری شده است.

همچنین نمایندگان شرکت‌های تهیه و تولید مواد معدنی ایران و صنایع ملی مس گزارش پایش عملکرد اکتشاف مجموعه‌های خود ارائه کردند. شرکت مس برنامه حفاری ۱۰۰ هزار متری را تا پایان امسال در دست اقدام دارد.

منبع: ایمیدرو

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...