|
کدخبر: 141173

تمام محصولات نوردى در بورس باید عرضه شود

عضو هیات مدیره انجمن فولاد با بیان این که بند ٨ شیوه نامه فولاد مانع سودجویى نوردکاران مى شود بر لزوم عرضه همه محصولات نوردى در بورس کالا تاکید کرد.

معدن تمام محصولات نوردى در بورس باید عرضه شود

محمد کشانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه تدوین و ابلاغ شیوه نامه زنجیره فولاد کشور به پیشنهاد انجمن تولیدکنندگان فولاد بوده است گفت: انجمن فولاد و فولادسازان حمایت خود را از این شیوه نامه اعلام کرده‌اند و تنها چند ابهام این دستورالعمل باید رفع شود.

وی افزود: به عقیده انجمن فولاد هر نفعی که حاصل می‌شود باید به مصرف‌کننده نهایی برسد و بر همین اساس پیشنهاد عرضه و کشف قیمت تمامی حلقه‌ها پس از شمش در بورس کالا مطرح شد و در چند هفته اخیر شاهد تثبیت قیمت‌ها و بعضا کاهش برخی اقلام در بازار بودیم.

کشانی اظهارکرد: اگرچه این شیوه نامه دارای برخی ایرادات بود اما طی چند بند و در قالب مکاتباتی از سوی انجمن فولاد به آقای نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری و همینطور وزیر منتقل و مقرر شد، ایرادات و ابهامات برطرف شود.

وی تصریح کرد: مطالعات بر روی شیوه نامه پس از ارسال ایرادات آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود اصلاحات مذکور نهایتا تا پایان آذر ماه انجام و ابلاغ گردد.

این عضو هیات مدیره انجمن فولاد یادآور شد: همه شرکت هایى که از بورس مواد اولیه خریدارى مى کنند باید محصول تولیدى خود را در بورس عرضه کنند که این اتفاق به شفافیت بیشتر و بهبود اوضاع بازار کمک شایانى مى کند.

کشانی با اشاره به ماده ۸ این شیوه نامه و اعتراض نوردکاران بر روی این بند گفت: در این بند بیشتر تمرکز بر روی نوردکارانی است که شمش را از بورس خریداری کرده اما محصولات خود را در بورس عرضه نمى کنند و محصولات آنها سر از بازار آزاد در می‌آورد.

به گفته این فعال بازار فولاد، چرا باید نوردکاران شمش را از بورس کالا به قیمت ۸ هزار تومان خریداری کنند اما میلگرد در بازار به قیمت بعضا ۱۴ هزار تومان به فروش برسد؟ به عقیده ما خریدارانی که مواد اولیه خود را از بورس خریداری می‌کنند باید محصول خود را نیز در بورس عرضه کنند و سود معقول کسب نمایند.

وی تاکید کرد: فروش خارج از بورس منجر به گران رسیدن کالا به‌دست مصرف‌کننده نهایی شده و تاثیر خود را بر روی قیمت مسکن نیز خواهد گذاشت.

منبع: تسنیم

ارسال نظر