|
کدخبر: 123484 مسعود رمضانی

اختصاصی گسترش‌نیوز:

با ۱۰ شرکت بزرگ معدنی جهان آشنا شوید

شرکت‌های GLNCY، BHP، RIO در لیست ۱۰ شرکت بزرگ استخراج مواد معدنی در جهان به شمار می‌روند.

معدن با ۱۰ شرکت بزرگ معدنی جهان آشنا شوید

صنعت معدن متشکل از شرکت‌هایی است که در زمینه استخراج معادن فلزات، موادمعدنی گرانبها و غیرگرانبها و مواد معدنی مانند زغال سنگ و استحراج را دربر می‌گیرد. که این مواد در ساخت طیف گسترده‌ای از محصولات صنعتی و اقلام مصرفی از جمله ماشین‌آلات، رایانه، لباس، ساختمان و اتومبیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی شرکت‌های معدن در بخش تولید مواد اولیه محصولات کشاورزی نیز فعالیت دارند.

صنعت معدن جهانی است اما مقر اصلی پنج شرکت معدنی جهان در کشورهای چین، به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان و دیگر کشورهای بزرگ معدنی از جمله انگلستان، سوئیس، استرالیا و برزیل استقرار یافته است.

در این گزارش به ۱۰ شرکت بزرگ معدنی براساس سود ۱۲ ماهه گذشته (TTM) آنها پرداخته شده است که برخی از این شرکت‌ها در خارج از امریکا قرار دارند.

گزارش سود به جای سه ماه به طور نیمه سالانه گزارش می‌شود بنابراین داده‌های اطلاعات به‌دست آمده ۱۲ ماهه ممکن است از شرکت‌هایی که هر سه ماه یکبار گزارش می‌دهند بزرگ‌تر باشد.

تمامی این اطلاعات از سایت YCharts.com در تاریخ ۱۱ سپتامبر استخراج شده است.

لیست شرکت‌هایی که در این گزارش آمده است محدود به شرکت‌هایی است که عمدتا با ایالات متحده یا کانادا در حال تجارت هستند و یا به صورت مستقیم از طریق ADR فعالیت تجاری انجام می‌دهند. با این حال باید توجه داشت که دو شرکت Jiangxi Copper Co. Ltd و Yanzhou Coal Mining Co. Ltd با حجم کمی اقدام به تجارت می‌کنند که با توجه به اهمیت آنها در این لیست قرار گرفته‌اند.

شرکت گلنکور پی ال سی (GLNCY)

سود دوازده ماهه گذشته (TTM): ۱۷۸.۶ میلیارد دلار

سود دوازده ماهه خالص (TTM): منفی ۳.۲ میلیارد دلار

ارزش بازار (Market Cap): ۳۰.۷ میلیارد دلار

مبادلات: فرابورس

Glencore یک شرکت چند ملیتی تجارت و استخراج کالا در سوئیس است که اقدام به تولید کالاهای فلزی، معدنی، انرژی و کشاورزی می‌کند. این شرکت در سراسر جهان به بخش‌هایی نظیر خودروسازی، فولاد، تولید برق، تولید باتری و روغن خدمات ارائه می‌دهد.

شرکت گروه بی‌اچ بی‌(BHP)

سود دوازده ماهه گذشته (TTM): ۴۲.۹ میلیارد دلار

 سود دوازده ماهه خالص (TTM): ۸ میلیارد دلار

ارزش بازار (Market Cap): ۱۳۷.۲ میلیارد دلار

مبادلات: بورس اوراق بهادار نیویورک

BHP یک شرکت بین‌المللی معدنی استرالیایی است که مواد معدنی از جمله ذغال سنگ، سنگ آهن، طلا، تیتانیوم، آلیاژهای فرو، نیکل و مس را اکتشاف و استخراج می‌کند. این شرکت همچنین خدماتی نظیر اکتشاف، تولید و پالایش نفت را ارائه کرده و در سراسر جهان به مشتریان خود خدمات ارائه می‌کند.

شرکت ریو تینتو پی ال سی (RIO)

سود دوازده ماهه گذشته (TTM): ۴۱.۸ میلیارد دلار

 سود دوازده ماهه خالص (TTM): ۷.۲ میلیارد دلار

ارزش بازار (Market Cap): ۷۹.۸ میلیارد دلار

مبادلات: بورس اوراق بهادار نیویورک

ریو تینتو یک شرکت چند ملیتی فلزات و معادن مستقر در انگلیس است. این شرکت در زمینه اکتشاف معادن آلومینیوم، بوراکس، زغال سنگ، مس، طلا، سنگ آهن، سرب، نقره، قلع، اورانیوم، روی، مواد اولیه دی اکسید تیتانیوم، الماس، تالک و زیرکون فعالیت کرده و به مشتریان خود در صنایع مختلف جهان خدمات ارائه می‌کند.

شرکت جیانگ‌شی کوپر (۶۰۰۳۶۲)

سود دوازده ماهه گذشته (TTM): ۴۰.۱ میلیارد دلار

 سود دوازده ماهه خالص (TTM): ۲۷۱.۴ میلیون دلار

ارزش بازار (Market Cap): ۷.۷ میلیارد دلار

مبادلات: بورس اوراق بهادار شانگهای

جیانگشی کوپر یک شرکت استخراج مس در چین است. این شرکت در استخراج و فرآوری فلزات گرانبها و همچنین اسید سولفوریک فعالیت می‌کند. محصولات این شرکت شامل کاتد مس، طلا، نقره، اسید سولفوریک، میله مسی، لوله مسی و ورق مسی است.

 شرکت واله (VALE)

سود دوازده ماهه گذشته (TTM): ۳۷.۴ میلیارد دلار

 سود دوازده ماهه خالص (TTM): ۱.۳ میلیارد دلار

ارزش بازار (Market Cap): ۵۹.۹ میلیارد دلار

مبادلات: بورس اوراق بهادار نیویورک

واله یک شرکت استخراج معدن چند ملیتی در برزیل است که در زمینه استخراج سنگ آهن، گندله، منگنز، آلیاژهای آهن، طلا، نیکل، مس، بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم، پتاس و زغال سنگ فعالیت دارد. این شرکت همچنین دارنده راه آهن و پایانه‌های دریایی است و تقریباً در ۳۰ کشور مختلف جهان فعالیت دارد.

شرکت چاینا شنهوا (CSUAY)

سود دوازده ماهه گذشته (TTM): ۳۲.۸ میلیارد دلار

 سود دوازده ماهه خالص (TTM): ۵.۶ میلیارد دلار

ارزش بازار (Market Cap): ۳۳.۴ میلیارد دلار

مبادلات: فرابورس

چاینا شنهوا تولیدکننده زغال سنگ و برق در چین است. این شرکت با استخراج از معادن زغال سنگ، محصولات مختلف زغال سنگ تولید می‌کند. تولید انرژی برق نیز یکی دیگر از اقدامات این شرکت است و انرژی و برق تولید می‌کند.

شرکت معدن زغال سنگ یانژو (۶۰۰۱۸۸)

سود دوازده ماهه گذشته (TTM): ۲۹ میلیارد دلار

 سود دوازده ماهه خالص (TTM): ۱.۱ میلیارد دلار

ارزش بازار (Market Cap): ۶.۵ میلیارد دلار

کل معوقات بازدهی یک سال گذشته: منفی ۱۹.۳ درصد

مبادلات: بورس اوراق بهادار شانگهای

یانژو یک شرکت استخراج زغال سنگ در چین است و طیف گسترده‌ای از محصولات از زغال سنگ ریز گرفته تا زغال سنگ برق را تولید می‌کند. این شرکت همچنین در ساخت و تولید تجهیزات استخراج و خاکبرداری ذغال سنگ و همچینین در زمینه تولید برق، حمل‌ونقل ریلی نیز فعالیت دارد.

شرکت آنگلو امریکن (NGLOY)

سود دوازده ماهه گذشته (TTM): ۲۷.۶ میلیارد دلار

 سود دوازده ماهه خالص (TTM): ۲.۱ میلیارد دلار

ارزش بازار (Market Cap): ۳۴.۱ میلیارد دلار

مبادلات: فرابورس

آنگلو آمریکن یک شرکت معدن مستقر در انگلیس است که در زمینه اکتشاف و استخراج فلزات گرانبها، فلزات اساسی و فلزات آهنی فعالیت دارد. از دیگر فعالیت‌های این شرکت استخراج سنگ آهن، منگنز، زغال سنگ متالورژی، مس، نیکل، پلاتین و الماس در سراسر جهان است.

شرکت آلومینیوم چین (ACH)

سود دوازده ماهه گذشته (TTM): ۲۷.۴ میلیون دلار

 سود دوازده ماهه خالص (TTM): ۱۲۴.۱ میلیون دلار

ارزش بازار (Market Cap): ۴ میلیارد دلار

مبادلات: بورس اوراق بهادار نیویورک

شرکت آلومینیوم چین تولید‌کننده محصولات آلومینیومی مستقر در این کشور است. این شرکت در زمینه استخراج سنگ معدن آلومینیوم تولید آلومینیوم، بوکسیت، زغال سنگ و سایر محصولات فعالیت دارد. ضمن این شرکت در بخشی از فعالیت‌های تولید نیرو از جمله تولید برق وانرژی‌های تجدید پذیر مانند انرژی باد و انرژی فتوولتائیک نیز اقداماتی انجام می‌دهد.

گروه معدنی زیجین (ZIJMF)

سود دوازده ماهه گذشته (TTM): ۲۱.۶ میلیارد دلار

 سود دوازده ماهه خالص (TTM): ۶۸۹.۵ میلیون دلار

ارزش بازار (Market Cap): ۱۸.۵ میلیارد دلار

مبادلات: فرابورس

گروه معدنی زیجین یک شرکت چند ملیتی معدن مستقر در چین است. این شرکت در زمینه اکتشاف، استخراج و فرآوری ذوب طلا، مس، روی و سایر منابع معدنی فلز فعالیت دارد. ضمن اینکه این شرکت در تجارت جهانی و مشاغل سرمایه‌گذاری در سطح جهان نیز اقداماتی انجام می‌دهد.

ارسال نظر