|
کدخبر: 113071

خبر خوب برای خریداران ماشین‌های معدنی

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی گفت: خریداران ماشین‌آلات معدنی داخلی که از هپکو خریداری کنند علاوه برتامین مالی، از یارانه ۴ درصدی سود تسهیلات برخوردار خواهند شد.

معدن خبر خوب برای خریداران ماشین‌های معدنی

فرید دهقانی در گفت‌وگو با خبر ساعت ۲۱ شبکه یک، با اشاره به جزییات تفاهمنامه هایی که روز گذشته منعقد شد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین کارها در جهت حمایت و افزایش تولید داخل در بخش ماشین‌آلات معدنی، انعقاد این تفاهمنامه‌ها بود، که با حمایت ایمیدرو ۵ تفاهمنامه با شرکت‌های فولاد مبارکه، چادرملو، گل گهر و ۵ پیمانکار اصلی شرکت ملی مس و صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در جهت تحقق جهش تولید در هپکو به امضا رسید.

وی از جمله محورهای مهم انعقاد این تفاهمنامه‌ها را تولید قطعات یدکی، تجهیزات خط تولید و همچنین بازسازی و ساخت ماشین‌آلات معدنی سازگار با توان تولید هپکو برشمرد و گفت: یکی از این تفاهمنامه‌ها به صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی اختصاص دارد، که به موجب آن متقاضیان تولیدات داخلی هپکو، مشمول تسهیلات اعطایی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با در نظرگرفتن حداقل ۴درصد یارانه سود تسهیلات از منابع داخلی صندوق بیمه خواهند شد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در جواب به این سوال که مفاد این تفاهمنامه‌ها چه زمانی عملیاتی خواهند شد اظهار کرد: با توجه به اینکه این تفاهمنامه‌ها هم اکنون نیز با ارائه تقاضا از سوی شرکت‌های مذکور، عملا آغاز و اجرایی شده اند، ادامه و توسعه این روند مستلزم توجه جدی شرکت هپکو در جهت تولید کیفی با قیمت مناسبتر در زمان مناسب است، که اگر این مهم رخ دهد حتما تقاضاها به سمت شرکت هپکو روند صعودی خواهند داشت.

وی افزود: هم اکنون نیز برخی از شرکت‌ها به عنوان مثال، چند موتور دامپتراک را برای بازسازی کردن به هپکو ارسال کرده‌اند که این روند ادامه خواهد داشت.

دهقانی در جواب به این سوال که آیا برای تامین نقدینگی شرکت‌های کوچک توسط شرکت‌هایی همچون هپکو که اشل بین‌المللی دارند در این تفاهمنامه‌ها گزینه‌ای آمده است یا خیر، بیان کرد: تقاضای ماشین‌آلات معدنی از هپکو مربوط به معادن کوچک مقیاس است که حمایت از این معادن بر عهده صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی (یکی از شرکت‌های تابعه ایمیدرو) گذاشته شده است.

وی افزود: ما برای تحقق این امر اقدام به ارائه تسهیلات به متقاضیان کرده‌ایم تا نیاز به منابع مالی آنها برطرف شود. همچنین صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با تامین مالی خریداران و ارائه یارانه ۴درصدی سود تسهیلات، در جهت کاهش هزینه مالی آنها گام برداشته تا بتوانند در حیطه توان هپکو، از تولیدات داخلی استفاده کنند.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه تکلیف مدیریت و مالکیت هپکو چه شد تصریح کرد: مطابق مصوبه هیات محترم وزیران ۵۵ درصد هپکو که در ید سازمان خصوصی‌سازی بود به شرکت شستا واگذار شد، اما چتر حمایتی ایمیدرو با تحریک و افزایش تقاضا برای محصولات هپکو اعم از بازسازی و ساخت قطعات یدکی و تجهیزات خط تولید بخش معدن و صنایع معدنی می‌تواند بسیار موثر باشد.

وی ادامه داد: تا انجا که من مطلع هستم این قرارداد امضا و ۵۵درصد آن به شرکت شستا واگذار شده است و کارهای اداری نقل و انتقال آن در حال انجام است وانتقال مدیریت آن نیز انشالله در هفته جاری انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر