|
کدخبر: 169474

دستگاهی شگفت انگیز برای توانبخشی مغز بعد از سکته

برای اولین بار یک رابط کاربری بین مغز و رایانه برای کمک به توانبخشی بعد از سکته مغزی، از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز گرفت.

فناوری دستگاهی شگفت انگیز برای توانبخشی مغز بعد از سکته

این رابط کاربری به گونه‌ای طراحی شده که بخشی از آن به مچ و بازوی دست بسته شده و بخشی دیگر بر روی سر فرد قرار می‌گیرد.

این رابط کاربری IpsiHand نام دارد و بخشی از آنکه بر روی سر قرار می‌گیرد، وظیفه ثبت و ضبط فعالیت‌های مغز را با استفاده از الکترودهای ای ای جی بر عهده دارد. این اطلاعات به صورت بی سیم به مچ بند این ابزار منتقل می‌شود.

ساخت این دستگاه حاصل یک دهه کار و فعالیت توسط محققان دانشگاه واشنگتن است. مشهور است که کنترل هر نیمه بدن توسط سمت مخالف مغز انجام می‌شود. اما سازندگان این رابط کاربری در سال ۲۰۰۸ کشف کردند سیگنال‌های مربوط به کنترل حرکات دو سمت راست و چپ بدن را می‌توان در همان سمت از مغز نیز یافت. اما اگر سمت مخالف مغز به علت سکته آسیب ببیند، سیگنال‌های یادشده نیز ضعیف می‌شوند.

این دستگاه با تحریک سیگنال‌های سمت غیر مخالف مغز تلاش می‌کند تا توانبخشی مغز انسان بعد از سکته را ممکن کند. استفاده از دستگاه یادشده در سال ۲۰۱۷ به مدت ۱۲ هفته موجب شد کاربران توان کنترل دستان خود و فرمان دادن به آنها را مجدداً به دست آورند.

دستگاه IpsiHand باید به مدت ۱۲ هفته و ۵ بار در هفته به مدت حداقل ده دقیقه در روز مورد استفاده قرار بگیرد. عرضه این محصول به بازار از اواخر سال ۲۰۲۱ آغاز می‌شود.

 

منبع: موپنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...