|
کدخبر: 152818

قیمت هر کیلو سیمان چقدر است؟

علی محمد بُد، گفت: در مورد قیمت‌گذاری سیمان تصمیم جدیدی گرفته نشده و با توجه به افزایش دمای هوا، مشکل تأمین گاز، برق و سوخت کارخانه‌های سیمانی کاهش یافته است.

صنعت قیمت هر کیلو سیمان چقدر است؟

یک کارشناس صنعت سیمان با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری سیمان مانع از بازسازی کارخانه‌ها و افزایش تولید شده است، گفت: حالا که بازار ساخت‌وساز با رکود روبه‌رو است بهترین زمان برای آزادسازی نرخ سیمان و جمع شدن بازار سیاه این محصول است.

علی محمد بُد، کارشناس صنعت سیمان اظهارکرد: در مورد قیمت‌گذاری سیمان تصمیم جدیدی گرفته نشده و با توجه به افزایش دمای هوا، مشکل تأمین گاز، برق و سوخت کارخانه‌های سیمانی کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه گاز کارخانه‌های سیمان یکی یکی در حال وصل شدن است، افزود: در این شرایط مشکل قیمت‌گذاری همچنان وجود دارد و در این خصوص دو نوع دیدگاه حاکم است که یکی از آنها دیدگاه سنتی قدیمی و مبتنی بر اقتصاد دولتی است که در سازمان حمایت وجود دارد و دیدگاه دیگر مرتبط با موضوع سرمایه‌گذاری، بازار سرمایه و سهامداران و همچنین آزادسازی اقتصاد است.

بُد ادامه داد: در گذشته با مشکل کمبود سیمان روبه‌رو بودیم ولی حالا مازاد تولید داریم و در عین حال، سهم سیمان در نرخ تمام شده تولید مسکن کاهش یافته به طوری که هزینه تمام شده یک متر ساخت‌وساز حدود ۵ میلیون تومان است. برای این میزان ساخت‌وساز به ۴ پاکت سیمان نیاز است که با احتساب نرخ ۲۰ هزار تومان برای هر پاکت سیمان، هزینه مصرف سیمان در یک متر ساخت‌وساز کمتر از ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وی با بیان اینکه درحال‌حاضر نرخ هیچ کالایی در کشور کمتر از ۴۰۰ تومان به ازای یک کیلو نیست، گفت: هم اکنون با مشکل بازسازی و نوسازی کارخانه‌های سیمان روبه‌رو هستیم و همین مسئله باعث شده تا کارخانه‌ها با ظرفیت بالا تولید نداشته باشند.

این کارشناس صنعت سیمان با بیان اینکه درحال‌حاضر ۶۵ تا ۷۰ درصد ظرفیت کارخانه‌های صنعت سیمان فعال است، گفت: اگر قیمت‌گذاری سیمان اصلاح شود این رقم تا ۸۵ درصد قابل افزایش است.

وی تأکید کرد: آزادسازی نرخ سیمان به نفع کشور است زیرا درحال‌حاضر سیمان حتی از ماسه هم ارزانتر است و به همین دلیل جایگزین مصالح ساختمانی دیگر شده است که اتلاف مواد اولیه و انرژی کشور را به همراه دارد.

بُد ادامه داد: حالا بهترین زمان برای آزادسازی نرخ سیمان است زیرا ساخت‌وساز کم است و بازار با رکود همراه است. این اتفاق می‌تواند باعث از بین رفتن بازار سیاه سیمان شود.

وی تأکید کرد: اگر قیمت‌گذاری صحیح برای سیمان انجام شود بازار سیاه فعلی که در آن هر پاکت سیمان ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود، جمع خواهد شد.

وی همچنین با بیان اینکه میزان تولید سیمان طی امسال نسبت به سال گذشته کاهش ندارد، گفت: نرخ پایین سیمان باعث شده تا مصرف غیرعادی این محصول در کشور افزایش یابد.

منبع: فارس

ارسال نظر