|
کدخبر: 148527

هیچ گمرکی به ندازه یزد با صادرکنندگان تعامل ندارد

انجمن مدیران صنایع و معادن استان یزد به مناسبت بزرگداشت روز ملی صادرات جلسه ای با حضور محمد حسین سلمانی مدیر کل گمرکات استان یزد به صورت آنلاین برگزار کرد.

صنعت هیچ گمرکی به ندازه یزد با صادرکنندگان تعامل ندارد

احمد آزادمرد دبیر انجمن مدیران صنایع و معادن استان یزد با بیان اینکه برای ورود به بازارهای جهانی راهی جز عبور از گمرک نداریم، گفت: استان یزد در صادرات نشان داد که امکانات و توانمندی تولید دارد و حتی می توانیم با دنیا رقابت کنیم.

وی افزود: گمرکات زیادی در کشور فعال هستند که یکی از آنها گمرک یزد است و از یزد کالاهای زیادی صادر می شود.

که در این زمینه، مسئولان استان آمارهای متفاوتی اعلام می کنند که طبیعتا از گمرک گرفته شده است به نظر می رسد این تفاوت آمار به این دلیل است که برخی صادرات یزد از سایر گمرکات کشور صادر می شود.

وی از مدیر کل گمرک خواست در صورتی که برای بهبود و روان‌تر شدن کار صادرکنندگان در گمرک در صورتیکه توصیه ای دارند بیان کنند.

در ادامه نشست سلمانی اظهار داشت: گمرک هم در صادرات و مهم واردات ایستگاه آخر است و بسته به نوع کالا به آن مجوز گمرک به کالا اختصاص پیدا می کند.

وی بزرگترین مشکل را کد رهگیری کالا دانست و گفت: در حال حاضر ۴۰۰ قلم محصول کشاورزی و در کل ۷۴۰۰ قلم کالا بدون کد رهگیری از گمرک ترخیص می شوند و اگر مشکلی ایجاد شود با دستور دادستانی سعی شده مشکل تولید کننده داخل و صادرات برطرف شود.

وی با اعلام اینکه هیچ گمرکی به اندازه یزد با صادرکننده و تولید کننده تعامل ندارد، افزود: بخش زیادی از محصولات ما محصولات گلخانه ای هستند که به علت سریع الفساد بودن این نوع کالا هیچ کمگری حق متوقف کردن آن را ندارند.

سلمانی در خصوص اینکه برخی تولیدات استان در سایر گمرکات کشور صادر می شوند، گفت: به علت اینکه تولید کننده شخصا صادرکننده نیست و خریدارانی هستند که محصول را خریداری کرده و از گمرک استان خود صادر می کنند و محصولات گلخانه ای نیز از این دست محصولاتی است که بیشتر از سایر گمرکات کشور صادر می شود و در درجه بعد مواد معدنی خام تولید یزد هستند که عمدتا از بندر عباس صادر می شوند.

سلمانی گفت: علاوه بر آن باید گفت که صرفا به این گونه نیست که تولید یزد از سایر گمرکات کشور صادر شود بلکه معکوس آن هم صادق است و تولید سایر استان ها مانند پسته کرمان هم از یزد صادر می شود.

وی گفت: ما همه تسهیلات را در اختیار صادر کننده قرار می دهیم ولی زیر ساخت گمرک یزد نسبت به برخی گمرکات کشور به ویژه از نظر حمل و نقل دچار ضعف است.

وی افزود: با وجود اینکه ۶۵ درصد صادرات وزنی یزد را کاشی و سرامیک تشکیل می دهد و ۵۰۰ تا ۶۰۰ کامیون کاشی و سرامیک در روز داریم کرایه در استان یزد بیشتر از استان های همجوار است که این موضوع هم مشکل ساز شده است.

مدیر کل گمرک یزد عنوان کرد: صادرات امری تخصصی است و زمانی که تولید کننده خود می خواهد صادرکننده باشد رقابت ناسالم بین تولید کننده ها ایجاد شده و مشکلات جدیدی را ایجاد می کند لذا به شرکت های تخصصی صادرات نیازمندیم.

سلمانی با بیان اینکه سفارت خانه ها باید از صادر کننده ایرانی دفاع کنند ولی این کار ضعیف انجام می شود، پیشنهاد کرد: سیستم بانکی باید وارد صادرات شود و مانند واردات، صادرکننده ها هم از السی برخوردار شوند.

وی افزود: با اینکه گمرک یزد ۵۰ هزار فقره اظهار نامه صادراتی دارد ولی ضعف نیروی فنی و انسانی داریم و پیگیری هم انجام شده است.

سلمانی گفت: بیشترین مشکل در صادرات فعلی مشکل ارزی و بانکی است لذا ضروری است بانک مرکزی یک نماینده تام الاختیار یا شعبه ویژه برای یزد در بانک مرکزی اختصاص دهد.

وی در ادامه به بسته حمایتی گمرک برای واردات و صادر کننده اشاره کرد و گفت: گمرک خدمات جدد تری برای حمایت از وادرات و صادرات دارد.

در ادامه مهدی مهدی فنایی مدیر عامل کارخانه الکترو کویر گفت: بخشنامه های گمرک و بانک ها یا وزارت صمت بروکراسی اداری و محدودیت را برای تولید کننده ایجاد کرده و باعث می شود تولید کننده برای گرفتن یک وام و تسهیلات از دروغ استفاده کند و این محدودیت ها برای تولید و صادرات فقط فشار را بر دوش مردم می افزاید.

وی تاکید کرد: وجود سازمانی به نام حمایت از حقوق مصرف کننده فقط عامل فشار مضاعف بر مصرف کننده است و نظرات زیاد و بحقی برای انحلال این سازمان وجود دارد.

وی پیشنهاد داد برای برون رفت از این رکود باید سود بانکی را کم کنند چون ربا جنگ با خدا است و در صورتی که اعتماد بین مردم و دولت تقویت شود دولت می تواند یارانه مردم برای آنها کارخانه تاسیس کرده و مردم در آن کارخانه استخدام شوند و به جای یارانه حقوق دریافت کنند که البته نیازمند اعتماد مردم به دولت است.

در این جلسه تعدادی از اعضای حاضر از جمله آقایان محمد رضا داد، مهندس  باعرضه، محمد شیشه بری، مهدی افلاطونیان، نماینده روزنامه صمت در استان یزد سئوالاتی را پیرامون بسته حامیتی گمرک به وارد کنندگان و صادرکنندگان کالا مطرح کردند که توسط مدیرکل گمرک یزد پاسخ لازم داده شد.

ارسال نظر