|
کدخبر: 147930

۱۰ درصد تجهیزات صنعت برق باید مقاوم شود

عضو انجمن ژئوتکنیک ایران گفت: ۵ تا ۱۰ درصد تجهیزات صنعت برق نیاز به مقام‌سازی دارد که با توجه به شرایط مختلف در استانها هزینه اجرای این طرح متفاوت است.

صنعت ۱۰ درصد تجهیزات صنعت برق باید مقاوم شود

امین کاوه امروز در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و فاضلاب و بیستمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق در جمع خبرنگاران با بیان این که از سال گذشته بحث مقاوم‌سازی و بهینه‌سازی دکلها را مقابل سیلابها در قالب طرحی در نظر گرفتیم گفت که سعی شده تا کارهای فناورانه در اولویت باشد در بحث فرونشست که یکی از موضوعات اصلی صنعت برق در آینده خواهد بود فعالیتهای صورت گرفته و اکنون با برق منطقه ای‌های برخی استانها پروژه‌های را در حال اجرا داریم.

وی افزود: درحال‌حاضر مشاور یک پروژه برق منطقه در استان کرمان هستیم و اطلس فرونشست ارائه شده و برخی از دکلها به طول ۲۳۰ کیلومتر را مانیتور می‌کنیم و در همین راستا طرحی را برای مقاوم‌سازی ارائه می‌دهیم.

عضو انجمن ژئوتکنیک ایران با تاکید بر این که در بحث فرونشست طرحهای خوبی را در نظر داریم که برای نخستین بار ارائه شده است در این طرح سعی شده بر بحث نشست همگن در صورت وقوع فرونشست مدیریت شود. چرا که فرونشست موجب می‌شود که تاسیسات برقی از مدار خارج شوند و ما سعی داریم که با ایجاد سازوکاری بتوانیم بدون این که به شبکه آسیب وارد شود ودر زمان بحران برق از مدار خارج شود شبکه را اصلاح کنیم.

کاوه با اشاره به بحث سبک‌سازی سازه‌های صنعت برق گفت: سازه هایی که اکنون در صنعت برق ساخته می‌شود با طرحهای حدود ۳۰ و ۴۰ سال پیش است یعنی ۴۰ سال است در طرحها بازنگری صورت نگرفته در این راستا نیز توانستیم در بحث اصلاح طرحها بهینه‌سازی را انجام دهیم و این امکان وجود دارد که در ساخت هزینه سازه‌های عمرانی صنعت برق ۲۰ درصد کاهش داشته باشیم.

وی با بیان این که عمر سازه در دنیا تقریبا ۴۰ تا ۵۰ سال است اظهار کرد: سازه‌های برقی در ایران حتی با ۶۰ و ۷۰ سال نیز فعالیت دارند که نیازمند اجرای طرحهای مقاوم‌سازی هستند ما یک کار مهمی که با توجه به وضعیت کشور در حال انجام داریم ایجاد طرحهای مقاوم‌سازی است از سوی دیگربا توجه به این که ایران با مسئله زلزله و احتمال رانش زمین سروکار دارد باید روی این مسئله فعالیت بیشتری صورت گیرد.

عضو انجمن ژئوتکنیک ایران با تاکید بر این که درحال‌حاضر پروژه‌های جدیدی در زمینه فرونشست طی چند سال گذشته در استانهای مختلف در دستو رکار قرار داده‌ایم تصریح کرد: در هرمزگان، فارس و کرمان این طرح اجرایی شد که بعد از سیلابها شاهد بودیم هیچ مشکلی برای این سازه‌ها به وجود نیامد.

وی تصریح کرد: درحال‌حاضر ۵ تا ۱۰ درصد تجهیزات صنعت برق نیاز به مقاوم‌سازی دارد که هزینه این مسئله در استانهای مختلف متفاوت است به طور مثال در استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان که موضوع سیل بسیار جدی است می‌توان روی این مسئله بیشتر کار کرد. چرا که در این استانها بعد ا زوقوع هر سیل چندین دکل سقوط می‌کند علاوه بر این در استانهای شمالی و آذربایجان غربی که بحث رانش زمین مطرح شده می‌توان روی این موضوع کار کرد.

کاوه با بیان این که تاسیسات پستها در مواجهه با زلزله نیازمند مقاوم‌سازی هستند گفت: این کار اکنون در حال انجام است و تمام فعالیتها را در عین بهره‌برداری انجام می‌دهیم در گذشته این گونه بود اگر در یک منطقه سیل می‌آمد باید برای رفع مشکل برق از مدار خارج می‌شد اما در شرایط فعلی می‌توان وضعیت را بدون خارج کردن برق از مدار اصلاح کرد.

به گفته وی درحال‌حاضر در کشور سوریه، عراق فعال هستیم وموضوعاتی را برای همکاری با عمان و لبنان انجام داده‌ایم و امیدواریم این مذاکرات به نتیجه برسد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...