|
کدخبر: 155656

تلاش آمریکا برای تقویت و طولانی ‌تر کردن برجام

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد دولت متبوعش قصد دارد با همکاری متحدان و شرکای خود برای تقویت برجام و طولانی‌تر کردن آن تلاش کند.

سیاست تلاش آمریکا برای تقویت و طولانی ‌تر کردن برجام

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه طی سخنرانی خود در کنفرانس خلع سلاح بار دیگر از تلاش دولت آمریکا برای تقویت و طولانی‌تر کردن برجام از طریق همکاری با متحدان و شرکای خود سخن گفت.

بلینکن با اشاره به اینکه دیپلماسی بهترین راه برای مهار برنامه هسته‌ای ایران است، اظهار داشت: «رئیس‌جمهور بایدن گفته است که اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود تحت برجام بازگردد، ایالات متحده نیز آماده است که همین کار را انجام دهد.»

وی افزود: «ما همچنین از طریق همکاری با شرکا و متحدان خود تلاش خواهیم کرد تا برجام را تقویت و طولانی‌تر کنیم و به سایر حوزه‌های حساس از جمله فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و برنامه موشک‌های بالستیک این کشور نیز بپدازیم.»

وی ادامه داد: «ایران باید به توافقات پادمانی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سایر تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد.»

مقامات دولت جدید آمریکا طی روزهای اخیر بارها اعلام کرده‌اند که قبل از بازگشت آمریکا به برجام، ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام بازگردد.

در مقابل، ایران تأکید کرده است که آمریکا به‌عنوان کشوری که از برجام خارج شده و اقدام به وضع تحریم‌های شدید علیه ایران کرده است، باید علاوه بر بازگشت به برجام اقدام به رفع تحریم‌های خود علیه ایران کند تا پس از آن ایران نیز اجرای تعهدات هسته‌ای خود مطابق برجام را از سر گیرد.

ایران همچنین در پاسخ به اظهارات مقامات آمریکایی و اروپایی درباره تلاش برای تقویت برجام و گنجاندن مسائل موشکی و منطقه‌ای در آن، تصریح کرده است که هیچ‌گونه تغییری را در برجام نخواهد پذیرفت.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...