|
کدخبر: 165365

قول مساعد سخنگوی دولت برای رونق بازار بورس

ربیعی گفت: پیش‌بینی می‌شود که ان شاالله در ماه‌های آتی شاهد افزایش سرمایه گذاری‌ها به منظور رونق هرچه بیشتر تولید در کشور باشیم.

سیاست داخلی قول مساعد سخنگوی دولت برای رونق بازار بورس

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که برنامه دولت برای حمایت از سهامداران در سه ماه پایانی فعالیت دولت دوازدهم چیست، گفت: اساسا بازار سرمایه و سیاست‌های مربوط به آن، برای رشد دارایی و سرمایه، یک اصل اساسی است. به همین خاطر، رسوب سرمایه در بازار دارایی‌های فیزیکی آفت جدی برای اقتصاد کشور است که موجب تمرکز ثروت نزد سرمایه‌داران – کاهش سطح رفاه دهک‌های پایین جامعه – تمرکز ثروت نزد دهک‌های بالا و افزایش جمعیت فقیر – حرکت در خلاف جهت اقتصاد سالم می‌شود.

وی افزود: برای رهایی از اقتصاد شکننده نفتی، نظام اقتصادی مبتنی بر مالیات، شفافیت اقتصادی، مشارکت عمومی جامعه در اقتصاد، تقویت تأمین مالی تولید، تقویت اشتغال راهی تقویت جز بازار سرمایه وجود ندارد و این بازار اهرم سیاستی قدرتمند برای نجات اقتصاد در شرایط بحرانی و بروز شوک‌های داخلی و خارجی است.

ربیعی گفت: در جریان مسئله بورس، شهریور ۹۲ شاخص بورس حدودا ۶۰ هزار بود که به خاطر تکانه‌های اقتصادی ناشی از تحریم و اهمیت ارز به علت کمبود آن بود. چند سال بعد به حدود دو میلیون رسید و الان هم حول و حوش یک میلیون و دویست هزار است. بنابراین همه افرادی که در بورس، نگاه بلندمدت به سرمایه‌گذاری‌شان داشتند، سرمایه سال ۹۲ آنها با رشد ۲۶ درصدی مواجه شده‌ است. افراد زیادی با رشد بازار سرمایه در بورس سود کردند. منتها افراد قابل توجهی هستند که در فراز و نشیب این بازار وارد شده و متضرر شده‌اند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: البته همزمان با رشد بازار سرمایه، بارها کارشناسان هشدار می‌دادند که کسی دارایی خود را تبدیل به سهام نکند. یعنی خانه خود را نفروشد. بازار سرمایه، بازار زمان‌دار است و نباید به آن نگاه مقطعی داشت. خود بنده بارها از همین تریبون این نکات را اعلام کرده و تاکید کرده بودم بورس، بانک نیست ولی این حرف به معنای عدم حمایت دولت از مردم و سرمایه‌گذاران نیست. به هر حال همه ما در دولت نگران دارایی این هموطنان عزیزمان هستیم. چون عده‌ای از هموطنان با انتظار انتفاع به بازار سهام آمده‌اند و ما باید نگاهی مسئولانه به همه مردم داشته باشیم.

وی در مورد اقدامات دولت برای بهبود فضای بازار سهام اظهارکرد: پیگیری رعایت حداکثر سود پرداختی بانک ها، امکان انتشار اوراق توسط شرکت‌های هلدینگ و سرمایه‌گذاری برای خرید سهام و رشد عالی فروش شرکت‌ها در اسفند و فروردین ماه و تثبیت نرخ ارز از اقدامات دولت در این زمینه است.

مباحث سیاسی بر کنش افراد در بورس تاثیرگذار است

وی بیان کرد: نکته دیگر آنکه هیچ یک از ارکان حاکمیت نباید از سهم خود برای جلوگیری از سلب اعتماد از بازار سرمایه غافل شود. امنیتی نمودن اکوسیستم سرمایه‌گذاری راهگشا نخواهد بود زیرا تقویت‌کننده خروج سرمایه از کشور است و در بلندمدت باعث خسران می‌شود.در یکسال اخیر شاهد نوسانات متعددی در بازار بودیم که باتوجه به کاهش ریسک‌ها و شفافیت وضعیت اقتصاد و رشد اقتصادی مثبت همراه با گشایش‌ها و حضور قوی کشور در اقتصاد جهانی در نهایت شاهد رونق در بازار سرمایه خواهیم بود و پیش‌بینی می‌شود که ان شاالله در ماه‌های آتی شاهد افزایش سرمایه گذاری‌ها به منظور رونق هرچه بیشتر تولید در کشور باشیم و این بستر از طریق بازار سرمایه فراهم می‌شود.

ربیعی گفت: البته آثار مباحث سیاسی و برخی اظهارنظرها بر کنش افراد در بورس، بسیار تاثیرگذار است. متاسفانه اظهارنظرهای نپخته و غیرمسئولانه زیادی وجود دارد. عملیات روانی و دروغ پردازیهای زیادی هم در کانالهای غیرمسئول و مشکوک دیده می‌شود.مثلا اخیرا در راستای عملیات روانی هایی که صورت می‌گیرد، توییت‌های کذایی منتشر می‌شود که نوعی تعارض روانی را دامن میزند.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه دیدم به دروغ از فردی به نام بابک ربیعی گودرزی به عنوان بردارزاده من، نام برده شده که از بورس سه هزار میلیارد تومان سود کرده است! میگویم دروغ چون من نه تنها برادرزاده‌ای به این نام ندارم بلکه همچین فردی را حتی در بستگانم هم ندارم.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...