|
کدخبر: 138834

بیماری‌هایی که با کرونا بروز می‌کنند!

فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان لقمان حکیم با اشاره به همه گیری وسیع کرونا در دنیا گفت: تغییری در چهره کرونا از نظر بالینی رخ نداده و همچنان کرونا یک بیماری تنفسی و با علائم تنفسی است که در کنار آن احتمال بروز علامت‌های ثانویه‌ای همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی، بدن درد، سردرد و یا علامت‌های گوارشی نیز وجود دارد.

ایلاد علوی با اشاره به این که بسیاری از مبتلایان به سایر بیماری‌های خطرناک و عفونی از ترس ابتلا به کرونا به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند، اظهار کرد: متاسفانه برخی افراد به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا، در خانه به خود درمانی پرداخته و روند درمان خود را پیگیری نمی‌کنند.

وی گفت: نگرانی و ترس از ابتلا به بیماری در دوران پاندمی کاملا طبیعی است ولی از سوی دیگر نباید این دلهره و نگرانی وضعیت سلامت فرد را به مخاطره اندازد.

عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به این که بیماری‌های خطرناک غیر کرونایی طیف وسیعی از بیماران و بیماری‌ها را در بر می‌گیرد، تاکید کرد: نباید شرایط به گونه‌ای پیش برود که بیماران غیر کرونایی از آمدن به بیمارستان وحشت کنند چرا که در برخی موارد، پیشرفت بیماری می‌تواند درمان را سخت و یا غیر ممکن کند.

وی در عین حال مراجعه بی‌مورد به بیمارستان‌ها را مورد انتقاد قرار داد و افزود: اگر فردی هم نسبت به ابتلایش به کرونا مشکوک است، بهتر است به کلینیک‌های سرپایی و مراکز جامع سلامت مراجعه کند؛ چراکه ورود به بیمارستان خود می‌تواند عامل خطر برای ابتلا محسوب ‌شود.

خود درمانی در بیماری‌های عفونی ممنوع

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان لقمان با اشاره به این که برخی بیماری‌های مزمن عفونی نیازمند بررسی و مراجعه متعدد به مراکز درمانی هستند، توضیح داد: برای بیماران مبتلا به سل، بیماری‌های کبدی و یا هپاتیت‌های عفونی درمان‌های مناسبی وجودد دارد و این افراد باید بدانند که عدم مراجعه می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

وی پرهیز از خود درمانی در مبتلایان به عفونت‌های ادراری، تنفسی غیرکرونایی، گوارشی، پوستی و یا مفاصل را مورد تاکید قرار داد و گفت: این بیماری‌ها در منزل و با مصرف خودسرانه دارو درمان نمی‌شوند.

علوی همچنین ادامه داد: علائمی همانند تب، سردرد و درد در ناحیه گردن و یا تورم مفصل ناگهانی، اسهال خونی، انسداد ادراری و سرفه‌های خلط دار پیش‌رونده همراه با تنگی نفس، علائمی نیستند که بتوان به راحتی نادیده گرفت و به بهانه ترس از ابتلا به کرونا به تعویق انداخت، این بیماری‌ها می‌تواند در صورت عدم مراجعه اثرات جدی و جبران ناپذیری داشته باشد.

علوی با اشاره به این که در مراکز درمانی و بهداشتی تمهیدات لازم برای کاهش ریسک ابتلا به کرونا برای درمان بیماران اندیشیده شده است، گفت: مبتلایان به بیماری‌هایی غیر از کرونا نباید درمان‌های خود را به تعویق اندازند، این افراد باید ضمن رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برای درمان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه کنند.

تغییری در چهره کرونا از نظر بالینی رخ نداده

این عضو هیات علمی دانشگاه مراجعه در فواصل طولانی‌تر (در صورت امکان و با صلاحدید پزشک) و یا ارتباط مجازی با پزشک متخصص را راهکار مناسبی برای کاهش تردد به مراکز درمانی دانست.

وی با اشاره به همه گیری وسیع کرونا در دنیا تاکید کرد: تغییری در چهره کرونا از نظر بالینی رخ نداده و همچنان کرونا یک بیماری تنفسی و با علائم تنفسی است، که در کنار آن احتمال بروز علامت‌های ثانویه‌ای همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی، بدن درد، سردرد و یا علامت‌های گوارشی نیز وجود دارد.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، علوی خاطر نشان کرد: این موضوع که طیفی از بیماریهای پوستی مشخصی را با عنوان ویروس کرونا بدانیم هنوز به‌صورت قطعی اثبات نشده، بنابراین نمی‌توان هر عارضه‌ای را به کرونا ربط داد.

وی با اشاره به این که علائم طولانی مدت پوستی از نشانه‌های ابتلا به کرونا نیست، یادآور شد: تا به امروز مراجعه هیچ بیمار مبتلا به کرونایی، صرفا با یک عارضه و ضایعه پوستی گزارش نشده است، بنابراین قطعا و همچنان علائم اصلی و تنفسی به عنوان نخستین نشانه‌های این بیماری در اولویت است.

منبع: ايسنا

ارسال نظر