|
کدخبر: 134678

۸ باور غلط درباره آلزایمر

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با بیماری آلزایمر زندگی می‌کنند؛ یک اختلال پیش رونده مغز که در آن سلول‌های عصبی مغز به آرامی تخریب می‌شوند. بسیاری از افراد با بیماری آلزایمر آشنایی دارند اما برخی باورهای غلط نیز درباره این بیماری وجود دارد.

در این مطلب، چند باور نادرست رایج درباره آلزایمر را بررسی می‌کنیم و حقایقی را در اختیارتان قرار می‌دهیم که به شما و خانواده‌تان در درک بهتر بیماری کمک می‌کند.

از دست دادن حافظه بخشی طبیعی از روند پیری است

 از هر پنج فرد مسن فقط یک نفر به زوال عقل مبتلا می‌شود. در مقابل، میلیون‌ها نفر از افراد مسن، دهه ۸۰ و ۹۰ زندگی‌شان را با خاطرات خوب و کاهش شناختی بسیار اندک سپری می‌کنند. این درحالی است که آلزایمر می‌تواند افراد ۳۰، ۴۰ و ۵۰ ساله را نیز درگیر کند.این نوع آلزایمر، «آلزایمر زودرس»، نامیده و تخمین زده می‌شود از بیش از ۵ میلیون نفری که در امریکا به آلزایمر مبتلا هستند، ۲۰۰ هزار نفر آلزایمر زودرس دارند.

 آلزایمر ارثی است

سابقه خانوادگی آلزایمر خطر ابتلا به آن را به میزان بسیار اندکی افزایش می‌دهد. تحقیقات درباره نقش ژنتیک در ابتلا به آلزایمر نشان می‌دهد به ارث بردن ژنی که به عنوان «ژن خطر» شناسایی شده، خطر ابتلا را در افراد افزایش می‌دهد، اما هنوز مشخص نیست این ژن چگونه عمل می‌کند و کدام ژن‌های دیگر دست‌اندرکار هستند.انواعی از آلزایمر مانند آلزایمر خانوادگی، بیشتر در خانواده‌ها وجود دارد، اما کمتر از ۱۰ درصد موارد را شامل می‌شود.

زوال عقل همان آلزایمر است

 آلزایمر نوعی زوال عقل است که ۶۰ تا ۸۰ درصد از کل موارد زوال عقل را تشکیل می‌دهد. انواع دیگر زوال عقل عبارت است از: زوال عقل پیش-تمپورال، زوال عقل عروقی، زوال عقل مختلط و زوال عقل بدن لوئی.

مصرف نوشیدنی‌های موجود در قوطی‌های آلومینیمی یا پخت و پز در قابلمه‌ها و ظروف آلومینیمی می‌تواند به بیماری آلزایمرمنجر شود

 در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، آلومینیم به عنوان مظنون احتمالی ایجاد‌کننده بیماری آلزایمر شناخته شد. این احتمال باعث نگرانی از قرار گرفتن در معرض آلومینیم از طریق منابع روزمره مانند ظرف ها، قوطی‌های نوشیدنی، ضد اسیدها و ضد تعریق‌ها شد. اما از آن زمان تاکنون، مطالعات نقش مستقیم آلومینیم را در ایجاد آلزایمر تأیید نکرده‌ا‌ند. امروزه تعداد کمی از کارشناسان منابع روزمره آلومینیم را از نظر ایجاد آلزایمر تهدیدکننده می‌دانند

 مصرف آسپارتام باعث از دست دادن حافظه می‌شود

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) در سال ۱۹۹۶ استفاده از این شیرین‌کننده مصنوعی را که با نام‌های تجاری مختلفی مانند نوتراسوئیت و ایکوال به بازار عرضه می‌شود، در همه غذاها و نوشیدنی‌ها تأیید کرد. طبق ادعای FDA این نتیجه‌گیری براساس بیش از ۱۰۰ مطالعه آزمایشگاهی و بالینی صورت گرفت. اما پس از تایید FDA، نگرانی‌هایی درباره تاثیر آسپارتام ایجاد شد. در نهایت در ماه می‌۲۰۰۶، FDA اعلام کرد هیچ‌گونه مدرک علمی در تایید تاثیر منفی آسپارتام بر سلامت افراد به این آژانس ارائه نشده است

واکسن آنفلوآنزا خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد

نظریه‌ای که واکسن آنفلوآنزا را با افزایش بسیار زیاد خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط می‌دانست، توسط یک پزشک امریکایی که مجوز فعالیت او تعلیق شده بود ارائه شد. مطالعات اصلی متعددی که در این زمینه انجام شده، واکسن آنفلوآنزا و سایر واکسیناسیون‌ها را با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و به طور کلی سلامت بهتر مرتبط می‌داند

درمان‌هایی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر وجود دارد

 تا به امروز، هیچ درمانی برای بهبود، تأخیر یا توقف پیشرفت آلزایمر وجود ندارد.داروهای مورد تایید FDA به طور متوسط حدود ۶ تا ۱۲ ماه روند پیشرفت علایم را برای حدود نیمی از افراد مصرف‌کننده آن ها، کند می‌کنند.

هیچ چیز نمی‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد

مطالعات متعدد نشان می‌دهد برخی تغییرات در سبک زندگی مثل داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، سیگار نکشیدن و پرداختن به فعالیت‌های چالش‌برانگیزی که به طور مرتب مغز را تحریک می‌کنند، می‌توانند خطر ابتلا به آلزایمر را تا ۶۰ درصد کاهش دهند.

 

منبع: کارگرآنلاین

ارسال نظر