|
کدخبر: 192070

هزینه خرید اوراق مسکن رکورد زد +‌نمودار

در هفته سوم مردادماه خرید وام مسکن روندی رو به رشد را تجربه کرده و سکوت هفته های متوالی خود را شکست.

راه و مسکن هزینه خرید اوراق مسکن رکورد زد +‌نمودار

در تمام روزهای این هفته قیمت هر کدام از برگه های وام مسکن بالاتر از سطح ۶۰ هزار تومان بوده و در روز ۱۷ مرداد ماه به رکورد ۵ ماهه خود دست پیدا کرد.

هزینه خریداوراق مسکن

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق ۶۰ هزار و ۵۰۰ تومان به دست آمده بود که نهایتا در آخر هفته این رقم ۹۰۰ تومان افزایش به ۶۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها در روز شنبه ۱۶ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان و در روز چهارشنبه ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان محاسبه شد.

 این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین ۲۹ میلیون تومان ثبت شده بود که در انتها به ۲۹ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان رسید.

در روز یکشنبه ۱۷ مرداد ماه در این تاریخ رکورد ۶ ماهه قیمت وام مسکن به ثبت رسید. هزینه‌ای که متقاضیان در این روز بابت دریافت وام پرداخت کردند از ابتدای اسفند سال گذشته تا کنون بی سابقه بوده است.

در این روز مجردها ۱۷ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و متاهلین ۲۹ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان هزینه بابت خرید اوراق تسهیلات به بانک مسکن پرداخت کردند. این رقم بالاترین هزینه پرداختی مجردین و متاهلین از ابتدای اسفند ۹۹ تاکنون بوده است.

وام مسکن

رکورد میانگین هزینه وام مسکن در مرداد

اگر هزینه اوراق را به صورت میانگین هفت روزه ترسیم کنیم مشاهده می شود روند میانگین قیمت هر کدام از برگه ها در روزهای پایانی هفته سوم مرداد ماه به اوج خود در ۶ ماه اخیر رسیده است.

در ابتدای اسفندماه ۹۹ به طور متوسط قیمت هر کدام از اوراق ۵۷ هزار تومان بود که رفته رفته با رفتاری کاهشی در روزهای میانی اردیبهشت به کف خود برخورد کرد.

روند صعودی ملایم از انتهای دومین فصل بهار تا میانه تابستان موجب شد تا هزینه وام به اوج خود در مدت مذکور برسد.

اکنون آنطور که محاسبه می شود در ۷ روز گذشته متوسط قیمت اوراق برابر با ۶۰ هزار و ۹۰۰ تومان بوده است. که به نسبت روزهای قبل یک رکورد به حساب می آید.

اما هزینه ای که متقاضیان برای اخذ وام مسکن می پردازند در نهایت سود قیمت اوراق را از حد اسمی خود جدا کرده و حد بالاتری پیدا می کند.

وام مسکن

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

 در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است.

بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز یکشنبه گرانترین روز وام مسکن در روزهای اخیر برابر با ۱۷۷ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان بوده و برای متاهلین ۳۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ثبت شد.

هزینه ای که در مجموع متقاضیان وام مسکن درازای دریافت وام می پردازند روندی همگون با روند سود و هزینه اوراق داشته است.

روند صعودی نرخ سود موثر

بانک مسکن نرخ اسمی اوراق را در محدوده ۱۷.۵ درصد عنوان کرده است. با توجه به اینکه متقاضیان دو هزینه را برای دریافت وام می پردازند محدوده این رقم دیگر ۱۷.۵ درصد نخواهد بود.

هزینه نخست را مجردین و متاهلین برای دریافت وام مسکن و هزینه ثانویه مبلغی است که آنها در طول ۱۲ سال به بانک مسکن باز پرداخت می کنند.

روند محاسبات نرخ سود نشان می دهد که در روز یکشنبه بیشترین حد این متغیر ثبت شده که برابر با ۲۰.۹ درصد بوده است.

این نرخ به صورت تقریبی تا روز آخر این هفته ثابت ماند.

وام مسکن

رشد ماهانه وام مسکن در تابستان

بررسی هزینه وام مسکن در تابستان ۱۴۰۰ نشان می دهد هزینه وام به نسبت به یک ماه پیش خود رشدی نوسانی را داشته است. در برخی روزها درابتدای تیر ماه تا سطح ۱۰ درصد رشد کرده و در برخی روزهانیز تا منفی ۴ درصد افت داشته است.

این نوسانات نشان از تغییرات زیاد روزانه قیمتها در روزهای پایانی بهار و ابتدایی تابستان امسال داشته اما با این حال هر چه به میانه تابستان نزدیک تر شده ایم قیمت ها از ثبات بیشتری برخوردار بوده و از نوسان این رشد کاسته شده است.

وام مسکن

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...