|
کدخبر: 132340

هزینه وام مسکن یک میلیون تومان کاهش یافت + اینفوگرافی

هزینه هر ورق از اوراق تسه دیروز تا سطح ۸۰ هزار تومان تنزل پیدا کرد. این روند سبب شد تا نرخ سود وام مسکن به سطح ۲۲ درصد نزدیک‌تر شود.

هزینه خرید اوراق تسه در ادامه روند کاهشی خود در دوازدهم آبان باز هم هزینه این اوراق کاهش یافت، به ۸۰ هزار تومان رسید. کاهش قیمت اوراق سبب شد هزینه وام مسکن برای متاهلین ۱ میلیون و ۳۹۴ هزار تومان دیگر کاهش یافته و در نهایت نرخ سود موثر برای مجردها و متاهلین روند نزولی داشته باشد. این نرخ اکنون نزدیک به ۲۲ درصد برای مجردین و متاهلین کشف می‌شود.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آنها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌درحال‌حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می‌شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می‌شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان است. مجردها نیز ۱۴۰ میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز ۱۲ آبان قیمتی معادل با ۸۰ هزار تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می‌توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد‌ها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود. بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن باید ۲۲ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان و متاهلین ۳۸ میلیون و ۴۱۹ هزار تومان اوراق تهیه کنند.

تسه+11+آبان

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند.

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجردها در روز شنبه ۲۲ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان و برای متاهلین ۳۸ میلیون و ۴۱۹ هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضحیات یاد شده با کسر این هزینه‌ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد‌ها از ۱۷.۵ درصد به ۲۲.۲۵ درصد و برای متاهلین به ۲۲.۱۴ درصد کاهش می‌یابد.

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه‌های مجردینی که امروز برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با ۱۸۲ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین ۳۳۸ میلیون و ۳۴۴ هزارتومان برآورد می‌شود.

با توجه به محاسبات تهیه اوراق مسکن برای شنبه هفته اخیر نشان می‌دهد که هزینه وام مسکن نسبت به فروش قبلی برای مجردین ۸۱۳ هزار تومان و برای متاهلین ۱ میلیون و ۳۹۴ هزار تومان کاهش یافته است.

اوراق+تسه

 

منبع: اقتصاد نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    شما هنوز از خودتان خجالت نمی کشید ....سن گ پای قزوین را رد کردید ...خدا .مردم ..ه مه برای شما هیچ ..فقط دزدی .کلاهیرداری . .۱۰۰۰ برابر قیمت تمام شده سود بردن د شده خدای شما ...اینها همه جواب داره ..در دن یا هیچ کس به هم وطن خود این قدر شما ظلم می کنید نمی کند نفر اول از ظالمین دنیا هستید .الهم العن الظالمین روزی ۵زعر بار. ...خانه متری یک میلیون را دارید به متری بالای ۳۰ الی ۴۰ میلیون می فروشید .در هر متر ان چند گرم طلا بکار بردید ...طلا گرم ی ۱۲۰۰ است هر متر ی شود ۵ میلیون...شما چ قدر در این خانه هها طلا بکار بردید ..... تف به غیرتتان ..تف به شرفتتان......تف به نظارت کنندگان بر این بازار..قانون جنگل ......شما که سود باد آورده زیر دندانتان رفته ..هرگز حاضر نیستید. دست ز دزدی از ج یب مردم بر دارید......بدانید خدا هست یک روزی جواب این اعمال زشت و کریح را خواهید داد ...بنشیند تماشا کنید .....مسلمان نم اها ..خدا هست از حلقومتان بیرون می کشند ...حق کمسیون را از بنگاه حذف کنید..هر خا نه فروختند .۵۰۰ الی یک میلیون باید بگیرن د ..خانه قیمتش می رسد به متری یک میلیون. ..زیرا آنها تلاش نی کنند هنوز ۱۹ الی بال اتر برای سود بردتد بفروشند..اصلا ببنیدید درب این خانه خراب کن ها ..خانه بدون قیم ت لز طریق اینترنت ارائه شود کارشناس قیم ت مصالح بکار برده شده رو حساب کند. برگه امضای شده به دو طرف بدهد .د در ثبت اسناد ثبت گردد ..هرکس هم تخلف کرد او را به دا دگاه معرفی کنند ..این می شود قانون..بعد ۴۹ سال به قانون بر کردید.....خدا ازتان ن گذارد..که مردم از شما نمی گذرتد

ارسال نظر