|
کدخبر: 175790

۱۲۰۰ قطعه ساز خودرو در آستانه ورشکستگی!

وضعیت صنعت خودرو نقش بسزایی درتوسعه و رونق اشتغال و سایر صنایع کشور دارد امار و ارقام از روند نابسامان تولیدات ۵ ساله گذشته حکایت می کند.

خودرو ۱۲۰۰ قطعه ساز خودرو در آستانه ورشکستگی!

وضعیت صنعت خودرو نقش بسزایی درتوسعه و رونق اشتغال و سایر صنایع کشور دارد امار و ارقام از روند تولیدات ۵ ساله گذشته نشان می‌دهد که شرکت های خودروسازی در سال ۱۳۹۵ حدودیک میلیون سیصد و پنجاه هزار خودرو، در سال ۱۳۹۶ حدود یک میلیون و ۵۳۶ هزار دستگاه خودرو، در سال ۱۳۹۷ حدود ۹۵۶ هزاردستگاه خودرو و در سال ۱۳۹۸با ثبت رکورد کمترین تولید خودرو به میزان ۸۳۲ هزار دستگاه و در سال ۱۳۹۹ حدود ۹۹۲ هزار دستگاه خودرو تولید کردند.

 جالب است بدانید که مصرف واقعی خودرو در کشور ما حدود یک میلیون دستگاه خودرو در سال است این میزان مصرف جدای از دلالی و واسطه های صنعت خودرو است.

 با توجه به اینکه در سال ۱۳۹۹ و بخصوص در ماه‌های پایانی آن حدود ۹۹۲ هزار دستگاه تولید شد و این میزان به رقم مصرف سالیانه نزدیک شد اما تاکنون در برخی از انواع خودروها با مشکل تولید مواجه هستیم در واقع این میزان تولیدات برخی از انواع خودروها را در بازار اشباع کرده است.

گفتنی است در گذشته دو نوع مدل در صنعت تولید خودرو وجود داشت بر این اساس شرکت های خودروساز از طریق انتقال خط مونتاژ به کشور و یا داخلی‌سازی قطعات تا درصد مشخصی خودرو تولید می کردند.

اما تولید خودرو بر اساس فناوری های روز با هدف بومی سازی آن در کشور وجود ندارد جای دارد تا شرکت‌های ایرانی بتوانند خودرویی بسازند و آن را تجاری سازی و صادر کنند.

مهمترین معایب مدل های گذشته تولید خودرو در کشورعدم افزایش تحقیق، توسعه و کیفیت محصولات تولیدی،عدم شکل‌گیری بازار مشترک،به صرفه نبودن تولید برخی از قطعات و تحریم پذیری بالای آن است.

همانطور که می دانید خود خودروسازی و قطعه سازی باید مقیاسی متناسب برای تولید داشته باشند هم اکنون در کشور حدود ۱۲۰۰ واحد قطعه سازی خودرو وجود دارد اغلب آنها با خطر ورشکستگی و نابودی مواجه هستند.این قطعه‌سازان اغلب به خاطر آن که مقیاس تولید را رعایت نکرده یا به علت عدم دریافت مطالبات شان در حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان با مشکلات و چالش‌های جدی مواجه هستند.

 

منبع: اکوناپرس
 • ناشناس ارسالی در

  با۱۲۰۰قطعه سازخروجی خودروازایران خودرووس ایپابایدروزی۱۰ هزاردستگاه باشد

 • ناشناس ارسالی در

  همین قطعه سازان باعث خودرو بیکیفیت تو ای ران شدن

 • بینام ارسالی در

  دوباره بازی جدیدتونه برای گرون کردن؟

 • ابوالفضل صدری ارسالی در

  وای چه مقاله تولید محوری. خوب کاری بیایید گران کنیم تا قطعه سازان حلال خور، با غیرت، باسواد ما ضرر نکن. کثافتای پست فطرت بیسواد هیچی ندار. خاک یر سر بیغیرت تون. سپاه پهپاد 200 میلون دلاری رو مهندسی معکوس میکنه بعد یه عده بیناموس بعنوان خبرنگار و سایت خبری و مدیریت خودسازی و قطعه سازی با رفتارهاش ن نشون میدن چه زالو صفت‌های از جنس نسل قبل خودشون هستند.
  ،

 • ناشناس ارسالی در

  به درک...

 • ناشناس ارسالی در

  میدونین مشکل کجاست ؟!... مشکل اینجاست که ما یک برند ایرانی خودروسازی با حداکثر استفاده از تمامی توانایی های قطعه سازی در ایران نداریم و فقط یاد گرفته ایم تا ابد صنایع مونتاژ آماده با قطعات وارداتی وارد کشور کنیم و اتومبیل های خارجی را در ایران سرهم بندی کنیم و از خود هیچ خلاقیتی در تولید خودرو به خرج ندهیم !!!...

 • ناشناس ارسالی در

  خدا تمامشون رو لعنت کنه انشالله تمام سرط ان بگیرن قطعات ماشین شدن ۱۰۰۰ برابر دوبا ره میخوان نقشه بکشید قیمتش رو بکنید ۴۰۰۰ ۰ برابر این دروغ ها چیه به مردم میگید

 • بی نام ارسالی در

  بجهنم که ورشکت میشن

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...