|
کدخبر: 150601

ثبت قیمت تارا در اسناد کدال ایران خودرو

گروه صنعتی ایران خودرو از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه ۵۲ دستگاه تارا را تولید کرده و ۱۹ دستگاه آن در ماه گذشته مونتاژ شده است.

خودرو ثبت قیمت تارا در اسناد کدال ایران خودرو

با انتشار گزارش عملکرد ایران خودرو در آذر امسال بر روی سامانه "کدال " نرخ تارا بر اساس ارزش‌گذاری پایه در اسناد فروش و تولید این شرکت به چشم می‌خورد.

گروه صنعتی ایران خودرو از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه ۵۲ دستگاه تارا را تولید کرده و ۱۹ دستگاه آن در ماه گذشته مونتاژ شده است. به گفته مدیرعامل این گروه خودروسازی، تولید انبوه تارا از بهمن ۱۳۹۹ در کارخانه تهران ایران خودرو آغاز خواهد شد.

همچنین بر اساس پیش فروش اخیر این شرکت برای محصول جدیدش، پیش پرداخت ۱۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی برای نسخه دنده‌ای تارا تعیین شد و مشتریان تارا اتوماتیک ملزم به پرداخت ودیعه اولیه ۱۹۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی شده بودند. همین اتفاق سبب شد که با درنظر گیری اصل دریافت حداکثر ۵۰ درصد نرخ مبنای خودرو در روز ثبت نام، بسیاری نرخ پایه تارا دنده‌ای را ۲۸۷ میلیون تومان و نرخ تارا اتوماتیک را ۳۸۵ میلیون تومان بر اساس شرایط زمستان ۱۳۹۹ اعلام کنند.

البته ایران خودرو در طرح پیش فروش سدان جدیدش، مبنای قیمتی را مشخص نکرد و طبق قرارداد‌های منعقد شده با مشتریان، نرخ نهایی تارا را با توجه به شرایط روز تحویل اعلام خواهد کرد.

حال پیش از پرداختن به اصل ماجرا باید بدانیم که خودروسازان قبل از قطعی شدن نرخ محصولات جدیدشان، هیچ وقت ارزش ریالی خودرو را در گزارش‌های کدال اعلام نمی‌کنند و در گزارش قبلی ایران خودرو هم با وجود آغاز تولید آزمایشی و اعلام آمار تولید تارا، نرخ این محصول مشخص نشده بود.

اما حال در اتفاقی نادر به خاطر ثبت سه دستگاه فروش تارا در آذر ۱۳۹۹، ایران خودرو در گزارش کدال ارزش این سدان جدید را اعلام کرده است. البته باید تاکید کرد که احتمالاً منظور از فروش تارا در گزارش کدال، تخصیص سه دستگاه از این خودرو برای انجام فرآیند‌های تست و احتمالا ارزش گذاری‌های رسمی جهت ارسال تارا به موسسات اعتبارسنجی خارجی و یا داخلی است.

در گزارش عملکرد آذر ۱۳۹۹ ایران خودرو که بر روی وبسایت کدال منتشر شده است، نرخ فروش و یا همان نرخ تارا ۱۴۹ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۶۶۶ تومان اعلام شده و به احتمال بسیار زیاد، این نرخ مربوط به نسخه پایه و دنده‌ای است. حال نکته جالب اینجاست که نرخ تارا از خودرو‌هایی مانند دنا و رانا در این گزارش کمتر اعلام شده است.

اما در واقعیت می‌دانیم که قرار نیست تا تارا دنده‌ای و اتوماتیک در محدوده قیمتی سایر محصولات ایران خودرو عرضه بشوند و به گفته مدیران ارشد این خودروساز، تارا در جایگاه یک سدان گران‌تر از خانواده دنا پلاس و هم نرخ با پژو ۳۰۱ در بازار جهانی پا به جاده‌های ایران می‌گذارد.

در صورتی که این نرخ را مبنای پایه تارا دنده‌ای در نظر بگیریم، می‌توانیم قیمتی در محدوده ۱۷۵ میلیون تومان را برای مشتریان به این خودرو اختصاص دهیم.

البته باید گفت که از نگاه برخی کارشناسان صنعت خودرو، این نرخ تنها یک عدد تشریفاتی است و امکان قیمت‌گذاری تارا در چنین محدوده قیمتی وجود ندارد و فقط ایران خودرو برای ارسال مستندات مالی خود به سامانه کدال، کمترین عدد ممکن را برای خودرو‌های اولیه که برخی ویژگی‌های ساده هم در آنها وجود ندارد، درنظر گرفته است.

عملکرد

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر