|
کدخبر: 146482

درج قیمت خودرو در آگهی های آنلاین

از عصر پنج‌ شنبه، درج قیمت خودرو در آگهی های آنلاین بازگردانده شد.

خودرو درج قیمت خودرو در آگهی های آنلاین

درحالی‌که از ماه‌های ابتدایی امسال، نرخ خودرو و مسکن به تصمیم وزارت صمت و به دستور مقامات قضایی از پلت‌فرم‌های آگهی آنلاین حذف شده بودند، عصر پنج‌شنبه، نرخ خودرو به این پلت‌فرم‌ها بازگردانده شد.

علت حذف نرخ از پلت‌فرم‌ها، تاثیر آنها در افزایش نوسانات قیمتی در بازار عنوان شده بود؛ اما بررسی‌ها نشان دادند که این اقدام نه تنها تاثیری در کنترل قیمت‌ها نداشته است، بلکه در مدت اخیر نرخ خودرو افزایشی ۳۵ درصدی را تجربه کرده است.

کارشناسان معتقدند این اقدام تنها با کاهش شفافیت در بازار که یکی از عوامل اصلی پیشگیری از فساد و کلاهبرداری و یکی از بهترین ابزارها برای واقعی‌کردن قیمت‌ها است، راه را برای سوءاستفاده بیشتر دلالان هموار کرده است و با از بین بردن امکان استعلام آنلاین قیمت، مردم را در بررسی بازار و انتخاب به زحمت انداخته است.

چندی پیش مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، با اعلام موافقت مجلس با بازگشت نرخ خودرو و مسکن به پلت‌فرم‌های نیازمندی و آگهی‌های آنلاین گفته بود: «درج نرخ کالاها در این پلت‌فرم‌ها علاوه بر شفافیت در قیمت‌گذاری، به معاملات نیز شفافیت می‌دهد.

طغیانی درخصوص اهمیت بازگشت نرخ برخی محصولات در پلت‌فرم‌های نیازمندی و آگهی‌های آنلاین گفته است: «واقعیت این است که موافق ادامه حذف نرخ کالاها در پلت‌فرم‌های نیازمندی و آگهی‌های آنلاین نیستیم، چراکه متغیرهای دیگری در افزایش نرخ کالاها به‌ویژه نرخ خودرو و مسکن تاثیرگذار هستند.»

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر