|
کدخبر: 145799

قیمت خودرو، صبح کاهشی بعد از ظهر افزایشی!

طی چندماه اخیر تقریبا هر روز خبرهایی درباره افزایش یا کاهش قیمت خودرو در رسانه‌ها و بازار ردوبدل می‌شود و همین‌امر بر بی‌ثباتی و نوسانی شدن بازار خودرو بیش‌ازپیش دامن می‌زند.

خودرو قیمت خودرو، صبح کاهشی بعد از ظهر افزایشی!

در بازار آزاد، قیمت خودروهای داخلی در طول روز با چند نوسان همراه می‌شود. به‌عنوان‌مثال روز گذشته خودروهای داخلی طبق روال چند روز اخیر صبح با روند کاهشی همراه بودند اما در ساعات میانی روز سیر صعودی به خود گرفتند.

چنین روندی در بازار چندان خوشایند نیست زیرا درکمتر نقطه‌ای از جهان چنین اتفاقی روی می‌دهد. شاید حوزه خودرو تنها جایی است که به‌رغم گفته مسئولان، نظارت کارسازی بر آن وجود ندارد هرچند این نظارت‌ها درمواقع افزایش قیمت یا اجرای فرمول جدید نرخ‌گذاری بیشتر می‌شود. حال در این شرایط گفته می‌شود مصرف‌کنندگان و مشتریان سودی از نرخ‌گذاری جدید و آزادسازی قیمت‌ها نخواهند برد. هرچند گفته شده، این تصمیم به‌منظور دور کردن و حذف واسطه‌ها و دلالان از بازار خودرو اتخاذ شده است.

بهبود شرایط بازار خودرو و نبود نوسان قیمتی تنها اتفاقی است که به سود مشتریان و مصرف‌کنندگان خواهد بود اما همچنان در بازار شاهد آن نیستیم. نوسان قیمت خودرو در بازار باعث شده است مشتریانی که قصد خرید دارند، تعلل کنند و چه‌بسا در برخی موارد گزینه مدنظر خود را نیز از دست بدهند که درپی چنین اتفاقی مجبور خواهند شد سراغ گزینه دیگری در بازار بروند و با قیمت کمتری خریدشان را انجام دهند.

این امر نه‌تنها باعث ضرر بیشتر مصرف‌کنندگان شده بلکه باعث از دست‌رفتن سرمایه مشتریانی می‌شود که به خرید خودرو دلخواه امید داشتند.

بررسی قیمت‌ خودروهای داخلی در بازار نشان از روند نوسانی بهای برخی خودروها طی روز گذشته دارد. اما با این‌حال همچنان رکود سنگین در بازار حاکم است و به‌رغم روند کند کاهشی قیمت‌ها دادوستدی در بازار انجام نمی‌شود و اغلب متقاضیان، شانس خود را در شرایط فروش خودروسازان امتحان می‌کنند تا شاید یکی از برندگان شرکت‌های خودروسازی باشند.

البته باید گفت نسبت به هفته‌های گذشته، در چند روز اخیر شاهد انجام بعضی معاملات خودرویی بودیم که دلیل آن را می‌توان افزایش نسبی قیمت برخی خودروها در بازار دانست. زیرا بعضی مشتریان معتقدند قیمت خودرو بیش‌از این کاهش نخواهد یافت، البته نمی‌توان آن را درست یا نادرست دانست.

اما برخلاف خودروهای داخلی؛ در بازار وارداتی‌ها شاهد ثبات قیمت هستیم و تغییری در بهای خودروهای وارداتی موجود در بازار دیده نمی‌شود. هرچند این خودروها به‌دلیل ممنوعیت واردات، نبود یا کمبود مدل‌های به‌روز طی سه‌سال اخیر رشد قیمت قابل‌توجهی تجربه کرده‌اند. البته رشد نرخ دلار از ابتدای سال نیز بر بازار این خودروها تاثیرگذار بود و حالا شاید کمتر کسی توان خرید چنین خودروهایی را داشته باشد.

البته باید گفت در شرایط فعلی و باتوجه‌به اعلام مصوبه اخیر شورای رقابت مبنی‌بر نرخ‌گذاری خودروها؛ بازار خودرو با افزایش مقطعی قیمت‌ها مواجه شده و همین موضوع ثبات‌نسبی بازار را تاحدی برهم زده، اما مخالفت سازمان بازرسی با این مصوبه و درنتیجه عدم ابلاغ قیمت‌های جدید باعث توقف جهش قیمت‌ و سبب شد بازار به حالت قبل از مصوبه بازگردد.

مخالفت سازمان بازرسی با شیوه جدید قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت، مانعی برای ابلاغ نرخ‌های جدید خودروسازان شد و در نتیجه قیمت خودرو در بازار روندی کاهشی به‌خود گرفت.

بنابراین بعد از مخالفت هفته گذشته سازمان بازرسی با دستورالعمل شورای رقابت می‌توان گفت بازار تاحدی به تعادل برگشت. ازسوی‌دیگر باتوجه به اینکه در ‌حال‌حاضر بازار ارز دارای نوسان نیست، بعید است در شرایط عادی شاهد افزایش قیمت خودرو باشیم.

اتفاق مثبتی که شاید بتوان آن را نویدبخش ثبات نسبی قیمت‌ها در ماه‌های پایانی سال دانست. البته احتمال تغییرات قیمتی در بازار شب عید و روزهای پایانی سال وجود دارد اما فعلا به‌دلیل اعلام نشدن قیمت‌های جدید توسط خودروسازان می‌توان به آینده بازار امیدوار بود.

 

منبع: دنیای خودرو

ارسال نظر